Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

WAJDA SCHOOL

WAJDA SCHOOL


przejdź do spisu treści

Wierzymy, że film może zmieniać świat.
Wierzymy w mądre, ambitne kino autorskie.

Założona w 2002 roku przez Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego Wajda School oferuje unikalne na skalę europejską programy łączące edukację z produkcją filmową oraz kursy zawodowe Akademia Światła i Fishing Sound. 

Uczestnicy kursów pracują z doświadczonymi twórcami filmowymi nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów – od etapu developmentu scenariuszowego, przez dokumentację, zdjęcia, produkcję, postprodukcję aż po prezentację filmu na rynku. Honorowy patronat nad Szkołą Wajdy sprawuje Europejska Akademia Filmowa.

Wajda School stawia na otwartą współpracę międzynarodową oraz koprodukcje.

Nasze kursy:

 • EKRAN+ – międzynarodowy program dla profesjonalistów filmowych
 • DOK PRO – program dokumentalny
 • STUDIO PRÓB – program fabularny
 • SCRIPT – program scenariuszowy
 • DEVELOPMENT KREATYWNY –  program dla producentów
 • ONLINE KAMERA – internetowy kurs dla początkujących
 • AKADEMIA ŚWIATŁA – kurs dla oświetlaczy
 • FISHING SOUND – kurs dla asystentów realizatora dźwięku 
 • REŻYSERIA RADIOWA 

Od kilkunastu lat Szkoła wraz z festiwalem Mastercard Off Camera organizuje prestiżowy konkurs scenariuszowy SCRIPT PRO, będący kontynuacją międzynarodowego konkursu Hartley-Merrill.

Szkoła Wajdy jest także inicjatorem programu „30 minut” prowadzonym przez Studio Munka-SFP.

Wśród filmów rozwijanych w Szkole Wajdy znajdują się także tytuły, które ostatnio weszły na ekrany kin, m.in. „Ostatni komers” Dawida Nickela czy „Każdy ma swoje lato” Tomasza Jurkiewicza

Dorobek Szkoły i Studia Wajdy to ponad 100 wyprodukowanych filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 250 etiud, dziesiątki pokazów i nagród dla największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA, Locarno czy też DOK Leipzig, Kraków, Gdynia, Koszalin. Filmy rozwijane w Szkole i produkowane przez Wajda Studio zdobywały nominacje do Oscara czy Europejskiej Nagrody Filmowej. 

Studio zostało dwukrotnie nagrodzone jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Otrzymało również nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za organizację programu EKRAN w kategorii Program Kształcenia Profesjonalnego.

WYKŁADOWCY: Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski, Volker Schloendorff, Marcel Łoziński, Maciej Sobieszczański, Denijal Hasanović, Ildiko Enyedi, Leszek Dawid, Sławomir Fabicki, Marilyn Milgrom, Udayan Prasad, Filip Marczewski, Antoine Jaccoud, Joanna Krauze, Witold Stok, Vita Żelakeviciute, Roshanak Behesht Nedjad


W działającym przy Szkole Wajda Studio wyprodukowane zostały m.in. filmy:

 • „Joanna” Anety Kopacz (nominacja do Oskara® w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy); 
 • „Paparazzi” Piotra Bernasia (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Krótkometrażowy Film))
 • „Performer” Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy (laureat THINK: FILM AWARD na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie); 
 • „Komunia” Anny Zameckiej (Europejska Nagroda Filmowa w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny, nagroda Tygodnia Krytyki Filmowej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, Polska Nagroda Filmowa „Orzeł” w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny); 
 • „Symfonia Fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik (Best Mid-Length Documentary Award na Hot Docs Canadian International Documentary Festival).
 • oraz wielokrotnie nagradzane: „Mleczny brat” Vahrama Mkhitayana, „Trójka do wzięcia” Bartka Konopki; „Aria Diva” Agnieszki Smoczyńskiej.

Najnowsze produkcje rozwijane w Szkole i wyprodukowane w Wajda Studio to „Szklane negatywy” Jana Borowca – premiera na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2020 roku oraz „Bukolika” Karola Pałki – premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w 2021 roku. 


 STUDIO PRÓB | Z nami kręci się filmy!

Masz pomysł na film? Chciałbyś rozwinąć swój projekt pod okiem mistrzów kina i przygotować profesjonalny debiut reżyserski?

Studio Prób to roczny, intensywny kurs reżyserii na poziomie Masterclass. Obejmuje analizę i rozwój treatmentów zgłoszonych przez uczestników w ramach warsztatów z wybitnymi polskimi i zagranicznymi reżyserami, takimi jak: zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie – Wojciech Marczewski, zdobywca Oscara – Paweł Pawlikowski, czy tak uznani filmowcy jak Udayan Prasad, Joanna Krauze, Filip Marczewski oraz prowadzący kurs Maciej Sobieszczański. 

Tutaj rozwiniesz swoją wiedzę o dramaturgii, montażu, pracy z aktorem, pracy na planie czy o analizie filmu. 

Staniesz na prawdziwym planie zdjęciowym i zrealizujesz sceny ze swojego scenariusza z udziałem zawodowych aktorów i profesjonalnej ekipy. W ramach kursu organizowane są także specjalne gościnne wykłady z udziałem wybitnych twórców kina z całego świata. /więcej…


 DOK PRO | Pokaż nam swój punkt widzenia!

Intryguje Cię świat wokół? Dotykają ludzkie historie?

Masz pomysł i chciałbyś go rozwinąć pod opieką wybitnych dokumentalistów?

Naszym zadaniem jest pomóc Ci wyrazić się najpełniej. Nie uczymy podstaw, nie zaczynamy od filmowego abecadła, ale pomagamy rozwinąć Twój projekt. Podczas kursu wspólnie pracujemy nad najlepszymi rozwiązaniami dla Twojego dokumentu./więcej…


 SCRIPT | Napisz z nami scenariusz!

Masz świetną historię? Pomysł na scenariusz? Chciałbyś go stworzyć pod opieką doświadczonych filmowców i zobaczyć na ekranach kin?

Jesteś studentem, absolwentem szkoły filmowej, artystycznej, ukończyłeś kursy filmowe? Zajmowałeś się kinem amatorskim, offowym, jesteś dziennikarzem, albo po prostu piszesz i masz pomysł na historię filmową? Jeśli tak, to SCRIPT jest właśnie dla Ciebie.

Podczas tego kursu pracujesz nad stworzeniem własnego, średnio lub pełnometrażowego scenariusza. Zaczynasz od pomysłu, który przez rok rozwijasz z pomocą doświadczonych, uznanych filmowców./więcej…


 DEVELOPMENT KREATYWNY | Postaw na rozwój swojego projektu!

Postaw na rozwój projektu! Łączymy teorię z praktyką i oferujemy wiedzę o praktycznym przygotowaniu i profesjonalnym prowadzeniu procesu developmentu filmu.

Ten kurs pomoże Ci w praktycznym przygotowaniu i profesjonalnym prowadzeniu procesu developmentu filmu. Wzmocni Twoje umiejętności biznesowe, negocjacyjne i marketingowe oraz nauczy twórczej współpracy z ekipą filmową. Profesjonaliści z branży podzielą się z Tobą swoją wiedzą o prezentacji projektu, negocjacjach, wystąpieniach publicznych i budowaniu strategii festiwalowej. Pracują z nami uznani producenci tacy jak: Maciej Strzembosz, Kamil Przełęcki, Agnieszka Odorowicz, Alicja Grawon-Jaksik, Ewa Puszczyńska, Małgorzata Jurczak, Dorota Roszkowska, Małgorzata Roguska, Sławomir Rogowski, Joanna Malicka.

Podczas naszego kursu weźmiesz udział w wykładach, warsztatach, indywidualnych konsultacjach. Dokonasz analizy przygotowanego projektu z pracującymi w branży filmowej specjalistami różnych profesji. 

Będziesz współpracował ze studentami pozostałych kursów Szkoły Wajdy oraz zdobędziesz doświadczenie w  pracy na profesjonalnym planie zdjęciowym. /więcej...


 ONLINE KAMERA | Teraz szkoła filmowa jest w całej Polsce!

Nie masz doświadczenia? Chcesz poznać od podstaw proces powstawania filmu i rozwinąć swój pomysł pod okiem doświadczonych twórców bez wychodzenia z domu?

Program skierowany jest do osób zaczynających swoją przygodę z kinem. Nie ma ograniczeń wiekowych, a doświadczenie filmowe nie jest wymagane. Tutaj, nie wychodząc z domu, poznasz od podstaw cały proces powstawania filmu i będziesz mógł rozwinąć swój pomysł z pomocą wybitnych polskich filmowców. Wykłady wideo prowadzą m.in. Paweł Pawlikowski czy Leszek Dawid.

Kurs ONLINE KAMERA jest unikalnym połączeniem czterech elementów:

 • wykładów online, dostępnych zarówno dla wolnych słuchaczy jak i uczestników kursu
 • indywidualnych analiz prac domowych, nadesłanych przez uczestników
 • rozwoju własnego filmu krótkometrażowego, zarówno poprzez rozwój scenariusza jak i realizację jednej ze scen.
 • warsztatów „na żywo” odbywających się na terenie Szkoły Wajdy w Warszawie, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość rozwoju i dogłębnej analizy swojego pomysłu na film./więcej…

 REŻYSERIA RADIOWA | Pierwszy kurs w Polsce!

Wejdź razem z nami do Teatru Polskiego Radia i zostań reżyserem radiowym. Poprowadzą Cię najwięksi mistrzowie teatru wyobraźni.

Reżyseria Radiowa to intensywny kurs zawodowy przygotowujący do realizacji słuchowisk radiowych, audiobooków, seriali audio, produkcji płytowych oraz innych form dźwiękowych wykorzystywanych m.in. w fabularyzowanych grach video realizowany przez Szkołę Wajdy we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym w formie dziesięciu sesji weekendowych od sierpnia do grudnia.

Zajęcia odbywają się w studiach nagraniowych Polskiego Radia oraz w salach szkoleniowych FINA i Wajda School. /więcej...


 AKADEMIA ŚWIATŁA | kurs dla oświetlaczy

Akademia Światła to intensywny kurs zawodowy realizowany wspólnie przez Szkołę Wajdy i firmę HELIOGRAF, dzięki któremu szybko zdobędziesz pracę na planie filmowym!

Kurs przygotuje Cię do pracy w zawodzie oświetlacz/elektryk.

Kształcenie ma charakter warsztatowy. Kładziemy nacisk na zdobycie praktycznych umiejętności przydatnych w zawodzie oświetlacza. Wiedzę teoretyczną zdobytą podczas pierwszej sesji od razu wykorzystasz i rozwiniesz o nowe praktyczne umiejętności, których nauczysz się na profesjonalnych planach filmowych.

Podczas kursu będziesz brać udział w profesjonalnych planach:

 • filmu fabularnego,
 • serialu,
 • reklamy,
 • teatru TV,
 • teledysku.

/więcej…


 FISHING SOUND | kurs dla asystentów realizatora dźwięku

Szkoła Wajdy we współpracy z Teatrem Polskiego Radia i wykładowcami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina organizuje kurs dla asystentów realizatora dźwięku.

Kurs przygotowuje do pracy na planie filmowym oraz w studiu nagraniowym w zawodzie asystent realizatora dźwięku – mikrofoniarz. Naucz się zawodu poszukiwanego wśród ekip filmowych!

W trakcie 5 miesięcy zdobędziesz teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat obsługi planu dźwiękowego z użyciem najnowocześniejszych technik przewodowych i bezprzewodowych./więcej…

przejdź do spisu treści

WAJDA STUDIO

W 2011 roku Andrzej Wajda i Wojciech Marczewski powołali studio produkcyjne – Wajda Studio. Wajda Studio stawia na otwartą współpracę międzynarodową oraz koprodukcje.

W dorobku Wajda Studio znajduje się ponad 100 filmów dokumentalnych i fabularnych, ponad 200 etiud, a także szereg pokazów i nagród na największych festiwalach filmowych, takich jak: Berlinale, San Sebastian, Karlowe Wary, Hot-Docs, IDFA i DOK Leipzig. Filmy tutaj realizowane otrzymywały między innymi zarówno statuetkę, jak i nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej, a nawet samego Oscara®. Studio (pod poprzednią nazwą: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy) zostało dwa razy nagrodzone (w 2008 i 2010 roku) jako Najlepszy Producent Dokumentów i Krótkich Metraży na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Studio od początku swojego istnienia stawia na współpracę międzynarodową i koprodukcje. Wyróżnia się opieką artystyczną najlepszych polskich i europejskich twórców oraz naciskiem na development.

Wajda Studio jest między innymi koproducentem głośnych filmów Marcina Wrony „Chrzest” i „Demona” czy irlandzko-polskiego obrazu „Sanctuary” w reżyserii Nory McGettigan. Film dokumentalny „Paparazzi” (2011) Piotra Bernasia dzięki nagrodzie na Krakowskim Festiwalu Filmowym równocześnie otrzymał nominację do prestiżowej Europejskiej Nagrody Filmowej

W roku 2013 Wajda Studio wyprodukowało „Joannę” w reżyserii Anety Kopacz, która była jednym z najczęściej nagradzanych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat, nominowanym również do Oskara® w kategorii Najlepszy Dokument Krótkometrażowy. W 2015 roku premierę miał wyprodukowany w Wajda Studio „Performer” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy. Film nagrodzono statuetką THINK: FILM AWARD na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Rok później kolejny triumf Studia stał się udziałem absolwentki Szkoły Wajdy – Anny Zameckiej i jej „Komunii”. Produkcja w roku 2016 otrzymała między innymi Nagrodę Tygodnia Krytyki Filmowej podczas odbywającego się w Locarno Międzynarodowego Festiwalu Filmowego. „Komunia” została także doceniona przez Polską Akademię Filmową, która nagrodziła obraz Zameckiej Polską Nagrodą Filmową „Orłem” 2017 w kategorii Najlepszy film dokumentalny. W roku 2017 film otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny.

KURSY WAJDA SCHOOL

STUDIO PRÓB | Z nami kręci się filmy!

DOK PRO | Pokaż nam swój punkt widzenia!

SCRIPT | Napisz z nami scenariusz!

DEVELOPMENT KREATYWNY | Postaw na rozwój swojego projektu!

ONLINE KAMERA | Teraz szkoła filmowa jest w całej Polsce!

REŻYSERIA RADIOWA | Pierwszy kurs w Polsce!

AKADEMIA ŚWIATŁA | kurs dla oświetlaczy

FISHING SOUND  |  kurs dla asystentów realizatora dźwięku


Główny adres uczelni


Jak do nas trafić

Powiązane artykuły

SCRIPT PRO – najważniejszy konkurs scenariuszowy dla początkujących scenarzystów

Konkurs scenariuszowy SCRIPT PRO jest najważniejszym konkursem dla scenarzystów na początku kariery – zgłaszający może mieć na koncie najwyżej dwa filmy zrealizowane według swojego scenariusza.

czytaj dalej

PROGRAM SZKOLENIOWY EKRAN+

EKRAN+ to 22 dniowy projekt, przede wszystkim skierowany do reżyserów/scenarzystów-reżyserów, oparty na profesjonalnym programie szkoleniowym, skupiający się na stworzeniu wizualizacji przyszłego filmu uczestników.

czytaj dalej

PRZEDSZKOLE FILMOWE W SZKOLE WAJDY

Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy to prowadzony od kilkunastu lat program skierowany do młodych ludzi, uczniów szkół średnich i studentów pierwszych lat studiów, którzy chcą zrobić swój pierwszy film dokumentalny.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane