Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Życie studenckie podliczone

Rozpoczynający się właśnie rok akademicki to świetna okazja do przyjrzenia się temu, jak studenci radzą sobie z codziennymi wydatkami. Niech infografika przygotowana przez vouchercloud posłuży nam za materiał poglądowy i punkt zaczepienia do dalszych rozważań.

Teoretycznie w lepszej sytuacji (z pewnością pod kątem materialnym) pozostają ci, którzy zdecydowali się na studia w rodzimej miejscowości, a tym samym na mieszkanie z rodzicami. Jak pokazują statystyki, stanowią oni mniej więcej 50% wszystkich żaków. W drugiej grupie studentów, czyli tych, którzy wybrali emigrację do innych miast po lepsze wykształcenie, niespełna 44% podjęło pracę zarobkową, aby choć w pewnym stopniu odciążyć finansowo swoich rodziców.

Jak jeszcze radzą sobie żacy z utrzymaniem w czasie studiów? Prawie ¼ korzysta z bezzwrotnych stypendiów naukowych i grantów, a około 1/3 osób otrzymuje inne wsparcie finansowe z uczelni. Poza wymienionymi wyżej, istnieje wiele sprytnych sposobów na poratowanie studenckiego budżetu. Niesłabnącą popularnością cieszą się tzw. sieciówki, czyli długookresowe bilety na komunikację miejską. Już zakup biletu miesięcznego pozwala na realne oszczędności, jeszcze więcej zatrzymamy w portfelu decydując się na bilet semestralny czy ten ważny na rok. Warto korzystać z pełnej gamy przywilejów, jakimi studenci są wręcz rozpieszczani – zniżek, ulg i tzw. happy hours w miejscach często odwiedzanych przez żaków, a więc: kinach, teatrach, barach, punktach ksero, obiektach sportowych i rekreacyjnych. Coraz powszechniejsze stają się również kupony rabatowe, dzięki którym można nabyć markowe artykuły lub usługi w niższych cenach. Zaradni studenci wiedzą też jak zaoszczędzić na pomocach naukowych – kupują używane podręczniki od osób z wyższych lat albo decydują się w grupie na wspólny zakup i umawiają na opracowania.

W infografice vouchercloud znajduje się też wzmianka o losie części absolwentów do 12 miesięcy od uzyskania dyplomu uczelni. Okazuje się, że w rejestrze bezrobotnych Powiatowych Urzędów Pracy znalazło się ponad 126 460 osób. Można zatem zaryzykować konkluzję, że opłaca się być aktywnym podczas studiowania i już na tym etapie podejmować pracę zarobkową lub interesować się uczelnianymi grantami. Wszak zaradność wypracowana podczas studiów zaprocentuje w przyszłości. 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane