Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Zmysły oknem na świat

Czym jest integracja sensoryczna? Jak rozpoznać objawy związanych z nią dysfunkcji? Czy to właśnie one są przyczyną problemów w nauce, rozwoju i zachowaniu dzieci?

Wszystkie informacje odbierane ze świata docierają do nas poprzez zmysły. Procesy zachodzą w ośrodkowym układzie nerwowym, zwykle więc nie jesteśmy nawet ich świadomi. Problemy zaczynają się, gdy układ przedsionkowy nie działa jak należy. Utrudniona jest wówczas, np. automatyczna koordynacja wzroku, słuchu i równowagi. Dziecko nie potrafi spojrzeć na tablicę, następnie na zeszyt bez gubienia miejsca zapisywania. Może mieć także problem z chodzeniem po kamienistej drodze, staniu na jednej nodze, utrzymaniu długopisu w dłoni czy choćby siedzeniu na krześle bez ryzyka upadku. Pomóc może odpowiednio wczesna diagnoza, terapia czy rehabilitacja.

Tematyka integracji sensorycznej nabiera szczególnego znaczenia w przypadku dzieci słabowidzących i niewidomych.

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaprasza nauczycieli, pedagogów, psychologów szkolnych rodziców oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką integracji sensorycznej na konferencję naukową p.t. „Integracja Sensoryczna. Wzrok a uczenie się i rozwój - wyzwanie XXI wieku. Skala problemu, diagnoza i terapia”, która odbędzie się w dniach 17-18 stycznia 2015 r. w siedzibie Uczelni.

W wydarzeniu weźmie udział dr Roberto Kaplan, światowej sławy optometrysta z College of Optometry przy Pacific University w Oregonie w USA, twórca metody pracy ze wzrokiem EyeCode® Perception Technology.

Wśród prelegentów znajdą się również: Agnieszka Lembowicz i Mikołaj Markiewicz, eksperci terapii widzenia i ćwiczeń usprawniających narząd wzroku u dzieci i dorosłych

Celem konferencji jest popularyzowanie wiedzy z zakresu teorii integracji sensorycznej w kontekście diagnozy i rehabilitacji zaburzeń wzroku słabo widzących i niewidomych dzieci i niemowląt. Uczelnia chce w ten sposób wspomóc rodziców, wychowawców i profesjonalistów w ich działaniach na rzecz prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży z zaburzeniami wzroku.

Uczelnia od lat angażuje się w popularyzację tematyki integracji sensorycznej, w swojej ofercie ma kursy, studia podyplomowe, współpracuje z najlepszymi specjalistami w tym zakresie. 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane