Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Wspierają młodzież w całej Polsce

Warsztaty w szkołach dla uczniów i nauczycieli, spotkania z psychoterapeutą w 5 miastach Polski oraz szereg aktywności na Woodstocku – to wszystko w ramach popularnego projektu edukacyjnego Strefa Młodzieży SWPS. Od lutego rusza nowa odsłona cyklu, który w zeszłym roku zainteresował ponad 66 tys. osób.

Tylko w poprzednim roku trenerzy Strefy Młodzieży odwiedzili prawie 1000 szkół w całej Polsce. Co tydzień prowadzą nietypowe lekcje dla licealistów dotyczące efektywnej nauki, sztuki autoprezentacji, stresu przed maturą, motywacji do nauki i sztuki podejmowania ważnych wyborów życiowych. – Zespół tworzący Strefę Młodzieży to kilkadziesiąt osób jeżdżących z warsztatami po całej Polsce, od województwa pomorskiego przez łódzkie, aż po podkarpackie. Największym kapitałem naszego projektu są ludzie: kreatywni, zaangażowani i zarażający innych swoją pasją. Rozmawiamy z uczniami m.in. o tym, jak usprawnić i uatrakcyjnić proces uczenia się, jak znaleźć w sobie motywację do działania i co warto wiedzieć, przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu studiów – mówi Marek Kozłowski, koordynator projektu Strefa Młodzieży w Warszawie.

Dojrzewanie, seks, odchudzanie, zdrada, intymność, antykoncepcja, depresja czy homoseksualizm – w ramach Strefy Młodzieży odbywają się także spotkania psychologiczne z Michałem Pozdałem, psychoterapeutą i seksuologiem, który w trakcie roku rozmawiał już z ponad 12,5 tys. uczniów na te tematy. W lutym w ramach tego projektu poprowadzi wykład pt. „Dzień kobiet. O przemocy wobec dziewczyn”.

– Podczas spotkań psychologicznych z młodzieżą, które odbywają się w siedzibach SWPS, szkołach, a także na przystanku Woodstock rozmawiam z młodymi ludźmi o ich życiu. Opowiadają mi o swoich zainteresowaniach, planach na przyszłość oraz obawach i problemach. Ponad 2 lata temu zauważyłem, że wiele razy młode dziewczyny opowiadały mi drastyczne historie ze swojego życia, o tym jak zostały potraktowane przez swoich chłopaków lub kolegów. Te sytuacje zmotywowały mnie do stworzenia warsztatu „Dzień kobiet” – mówi Michał Pozdał, psychoterapeuta SWPS.

Fragmenty tych historii przytoczy podczas najbliższych spotkań z młodzieżą. Michał Pozdał będzie mówił o tym, czym jest przemoc, o granicach, których nie należy przekraczać.

– Przede wszystkim uczę podstawowego prawa dotyczącego ich życia seksualnego, czyli prawa do STOP w każdym momencie, w każdej pozycji, każdym stroju i z najbardziej ukochanym chłopakiem. Ponadto dyskutujemy o tym, czym jest stalking oraz seksting. Dlaczego nie opłaca się wysyłać swoich nagich zdjęć. Wskazuję także, co zrobić i gdzie szukać pomocy, gdy doszło do nadużycia – dodaje Michał Pozdał.

Harmonogram spotkań: „Dzień kobiet. O przemocy wobec dziewczyn

Warszawa, 11 lutego, godz. 12-13.30
Poznań, 12 lutego, godz. 12.00-13.30
Wrocław, 13 lutego, godz. 10.30-12.00
Katowice, 27 lutego, godz. 12.00-14.00
Sopot, 13 marca, godz. 9-10.30

Oprócz spotkań skierowanych do młodzieży organizowane są także specjalne warsztaty dedykowane nauczycielom. – Warsztaty dla grona pedagogicznego dotyczą konkurencyjności na rynku edukacyjnym czy tematu wypalenia zawodowego. Takie zajęcia z szkołach prowadzą doświadczeni trenerzy i psychologowie. Przez cały rok zrobiliśmy takie warsztaty dla ponad tysiąca nauczycieli – mówi Patrycja Sobczak, koordynatorka projektu Strefa Młodzieży.

Strefa Młodzieży to projekt profilaktyczno-edukacyjny realizowany przez SWPS od pięciu lat, który skierowany jest do młodzieży ponadgimnazjalnej, rodziców oraz nauczycieli. To pierwszy tak duży ogólnopolski projekt, którego celem jest wspieranie młodzieży w trudnym okresie dorastania i rozwoju, a także podejmowanie tematów tabu. Program obejmuje cykl bezpłatnych spotkań dla licealistów i nauczycieli w postaci spotkań w szkołach oraz na uczelni.

Więcej informacji oraz zapisy prowadzone są na stronie: www.swps.pl/strefa-mlodziezy 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane