Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

W Kielcach pomagają zdać maturę

Już po studniówkach, myśli biegną ku majowej maturze. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jak co roku chce pomóc w dobrym zdaniu egzaminu. Po raz siódmy organizuje marcową maturę próbną, w której udział biorą uczniowie z kilku województw. Na swojej stronie internetowej uczelnia opublikowała ponadto ważne wskazówki i próbne zadania.

Próbną maturę z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach napisze w tym roku 13,5 tysiąca osób. Najwięcej, bo 10,2 tysięcy to maturzyści z województwa świętokrzyskiego, pozostali to uczniowie z mazowieckiego, Tarnobrzega, Miechowa, śląskiego Raciborza, Łodzi, Zgierza czy Łomży. Egzamin zaczyna się we wtorek, 8 marca od języka polskiego, następnego dnia będzie próba z matematyki, a w język angielski.

–Matura próbna z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego ma charakter regionalny, ale jest popularna w całym kraju. Arkusze z poprzednich lat, które można znaleźć w Internecie są na bardzo wysokim poziomie. Dlatego gotowi jesteśmy przyjechać do Kielc po arkusze – mówi Tomasz Szwed, matematyk z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego ze śląskiego Raciborza. To jedna ze 132 szkół, w których odbędzie się marcowa próbna matura.

Przez sześć lat próbny egzamin zdawało 100 tysięcy osób, głównie świętokrzyskich maturzystów. Marcową maturę próbną Uniwersytet Jana Kochanowskiego organizuje z dziennikiem „Echo Dnia, gdzie przed sześciu laty narodziła się idea egzaminu, kieleckim Urzędem Miasta, Radiem Kielce i Telewizją Świętokrzyską. Przygotowanie zadań nadzoruje Samorządowy Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli (organizator egzaminu z języka angielskiego).

Efekty są znakomite. W województwie świętokrzykim notuje się najwyższą zdawalność poziomu podstawowego matury. Aby jeszcze bardziej wspomóc maturzystów przed majowym egzaminem, na swojej stronie internetowej www.ujk.edu.pl Uniwersytet Jana Kochanowskiego opublikował porady i zadania opracowane przez specjalistów.

Próbna matura 2016 w liczbach:
Świętokrzyskie – 10 200 zdających (w tym 3,6 tysiąca maturzystów w Kielcach),
podkarpackie – 1070,
mazowieckie – 980,
łódzkie – 910,
podlaskie – 150,
małopolskie – 140,
śląskie – 50 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane