Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Studia w Danii na szczęście

To już ostatni moment, żeby zdecydować się na studia w Danii. Dlaczego tam? Bo Dania jest najszczęśliwszym i najlepszym krajem na świecie i do życia, i do prowadzenia biznesu. A studia są darmowe.

Zaawansowane technologie, niski poziom korupcji, elastyczność pracy i wolność osobista – m.in. te czynniki pozwoliły Danii zająć 1. miejsce w raporcie magazynu Forbes „Najlepsze Kraje dla Biznesu” 2014. Duńczycy to też najszczęśliwszy i najbardziej ufny naród w sondażach europejskich i ONZ. Duński system szkolnictwa wyższego oferuje studia na wyższym poziomie niż polski – aż dwa z ośmiu uniwersytetów znajdują się w setce najlepszych uczelni na świecie. Naszych uniwersytetów trzeba wypatrywać dopiero w czwartej setce. Co ważne, studia w Danii są darmowe dla wszystkich obywateli Unii Europejskiej.

W czym tkwi sekret duńskiego systemu edukacji? – To nauka zorientowana na praktykę – mówi Olga Siczek z Elab Education Laboratory, instytucji, która pomaga polskim uczniom w aplikacji na zagraniczne uczelnie. – Podczas, gdy w Polsce studenci zajmują się teoriami finansów, w Danii razem z prowadzącym zajęcia wspólnie dyskutują nad tym, jak rozwiązać aktualne problemy finansowe wybranej spółki. To diametralna różnica – tłumaczy Olga Siczek. Właśnie dlatego największym powodzeniem wśród Polaków wybierających się na studia do Danii cieszą się kierunki związane z międzynarodowym biznesem, marketing management lub specjalistyczne kierunki techniczne.

Duńskie uniwersytety nie wymagają międzynarodowej matury – wystarczy polska matura zdana na poziomie 50-70%, a tylko na niektóre kierunki trzeba zdawać maturę rozszerzoną. Bardziej niż wyniki matury, w Danii liczą się oceny z poszczególnych przedmiotów oraz ilość godzin danego przedmiotu w liceum. Część uczelni, głównie akademie, wymaga też przesłania Personal Statement, czyli listu motywacyjnego, oraz referencji od wybranego nauczyciela. – Aplikację na zagraniczne uczelnie warto przygotowywać z osobami, które mają doświadczenie w opracowywaniu tego typu dokumentów i wiedzą, na jakie elementy położyć nacisk, by przekonać uczelnię. To maksymalizuje szanse dostania się na studia – przekonuje ekspertka z Elab Education Laboratory.

Jako że studia odbywają się w całości w języku angielskim, konieczne jest posiadanie certyfikatu potwierdzającego znajomość angielskiego lub zdanie wstępnych egzaminów językowych. Chętni mają ostatnie dni na decyzję – duńskie uczelnie przyjmują aplikacje do 15 marca.

Życie w krajach skandynawskich nie należy do najtańszych, ale i to nie powinno stanąć na drodze do nauki. Każda osoba studiująca w Danii może ubiegać się o stypendium w wysokości ok. 3 tys. zł miesięcznie, które pokryje koszty utrzymania. Jedynym warunkiem otrzymania stypendium jest podjęcie legalnej pracy w wymiarze min. dziesięciu godzin tygodniowo. Studenci najczęściej pracują w pubach i restauracjach, a wydatki obniżają przemieszczając się na rowerze i kupując żywność w popularnych dyskontach.

-----------
Elab Education Laboratory to punkt kontaktowy dla wszystkich osób zainteresowanych nauką za granicą. Zespół wyspecjalizowany w strategicznym doradztwie edukacyjnym skutecznie pomaga w aplikowaniu na uczelnie zagraniczne, również Oxford, Cambidge czy Harvard. Konsultanci Elab doradzają przy wyborze kierunku studiów, pośredniczą w pozyskaniu finansowania i wspierają we wszystkich praktycznych aspektach funkcjonowania za granicą po dostaniu się na studia. Elab organizuje również zagraniczne kursy językowe, staże, wolontariaty. Młodszym uczniom umożliwia naukę w zagranicznych szkołach średnich. 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane