Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Nadmiar magii według prof. Włodzisława Ducha - wykład w SWPS w Warszawie

Jak magia wpływa na świat? Dlaczego do myślenia magicznego odwołują się nawet politycy i sportowcy? Dlaczego pomimo racjonalizacji rzeczywistości, ludzie mają tendencję do wiary w magiczne rytuały? Prof. Włodzisław Duch, wybitny znawca ludzkiego umysłu opowie, skąd bierze się skłonność do myślenia magicznego w różnych obszarach naszego życia. Wykład odbędzie się ramach „Horyzontów Poznania” w piątek 28 lutego 2014 r. o godz. 15.00 przy ul. Chodakowskiej 19/31. Wstęp wolny.

Psychologowie zidentyfikowali różne zachowania związane z irracjonalnym myśleniem. Badania nad mózgiem powoli pokazują, że racjonalne myślenie jest nadzwyczaj trudne. Powodem tego jest zainteresowanie ludzi wszystkim co magiczne i irracjonalne. Przez psychologów działanie takie uważane jest za jedną z pierwotnych form rozwoju procesów poznawczych. Czy jesteśmy zatem skazani na chuchanie na kostkę do gry przed rzutem oraz omijanie szerokim łukiem czarnych kotów? Czy możemy coś z tym zrobić? Znawca ludzkiego umysłu, prof. Włodzisław Duch podczas spotkania wyjaśni, jak magia wpływa na ludzi i na otaczającą ich rzeczywistość.

Wykład inauguracyjny prof. Włodzisława Ducha jest pierwszym spotkaniem popularyzującego naukę cyklu „Horyzonty Poznania”. W ramach projektu zaproszeni przedstawiciele świata nauki wygłoszą wykłady gościnne w SWPS w Warszawie.

Celem „Horyzontów Poznania” jest stworzenie interdyscyplinarnego i międzynarodowego forum dla wymiany doświadczeń, nowych sposobów myślenia oraz popularyzacji osiągnięć nauki. Formuła wykładów otwartych jest nowatorską alternatywą dla konferencji naukowych, które ze względu na swój charakter mają ograniczony zasięg i wyspecjalizowane grono odbiorców. Projekt Horyzonty Poznania jest współfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Prof. Włodzisław Duch – fizyk, kognitywista, filozof umysłu, specjalizuje się w badaniach nad sztuczną inteligencją. Kieruje Katedrą Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, pracuje również na Wydziale Inżynierii Komputerowej Uniwersytetu Technologiczego Nanyang (Nanyang Technological University) w Singapurze.

Więcej informacji o projekcie oraz harmonogram spotkań znajduje się na stronie www.horyzontypoznania.pl .

--------------------------

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu
i Katowicach. Od 16 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 14,4 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu)
i kulturoznawstwo. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych
i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć. 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane