Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Kino w sieci. Jak pisać o filmie?

W polskiej blogosferze i vlogosferze coraz częściej amatorzy odbierają głos profesjonalistom i komentują nowości kinowe. Czy blogi filmowe wyprą klasyczną krytykę? Internauci używają zdjęć kadrów i wycinają fragmenty filmów na swój użytek. Czy takie działania łamią prawa autorskie twórców? Krytycy filmowi, prawnicy, medioznawcy i blogerzy porozmawiają na te tematy podczas konferencji w dniach 29-30 maja w siedzibie SWPS przy ul. Chodakowskiej 19/31 w Warszawie. Wstęp wolny.

Prawie 40 referatów, ponad 50 uczestników i 2 debaty eksperckie – w trakcie 2-dniowej konferencji „Kino w sieci. Jak pisać o filmie?” przedstawiciele mediów, polskiej blogosfery, kulturoznawcy i specjaliści prawa autorskiego będą dyskutować na temat kondycji polskiej krytyki filmowej oraz pogwałceniu praw w materiałach audiowizualnych. Porozmawiają również o zacieraniu się granic między kinem, grami wideo oraz serialami.

– Nawet znani krytycy filmowi coraz częściej zakładają własne kanały na YouTube czy prowadzą własne rubryki na portalach internetowych. Przyszedł czas, aby porozmawiać o recenzjach filmowych w polskiej blogosferze. Na skrzyżowaniu e-recenzji i krytyki filmowej spotkają się wszystkie strony „sporu”, a także fani dobrego kina – mówi Anna Kiedrzyńska-Tui, jedna z organizatorek konferencji.

Konferencja rozpocznie się w czwartek, 29 maja o godz. 9.30 debatą ekspercką, w której udział wezmą m.in. Ola Salwa – dziennikarka miesięcznika KINO, Zdzisław Pietrasik – redaktor działu kulturalnego Polityka, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Michał Walkiewicz – redaktor naczelny Filmweb.pl. Dyskusję poprowadzi prof. Wiesław Godzic – medioznawca SWPS.

Drugiego dnia, w piątek 30 maja o godz. 10.00 specjaliści prawa i przedstawiciele przemysłu filmowego będą dyskutować na temat praw autorskich w kinie. Wśród ekspertów będą m.in. dr Katarzyna Chałubińska-Jentkiewicz z Katedry Prawa i Administracji Akademii Obrony Narodowej, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz dr hab. Mirosław Filiciak, prof. SWPS – medioznawca zajmujący się nieformalnymi obiegami kultury w sieci. Debatę poprowadzi adwokat dr Piotr Piesiewicz – specjalista z zakresu prawa własności intelektualnej SWPS.

– Podczas panelu prawniczego eksperci porozmawiają o nieformalnym obiegu filmów i ich udostępnianiu w sieci. Również o tym jak chronić prawa autorskie twórców filmowych, jakie mają prawa producenci i reżyserzy, a jakie odbiorcy. Interesująca jest również kwestia cytatów filmowych i materiałów od dystrybutora w świetle praw autorskich, która jest bardzo bliska blogerom i zwykłym odbiorcom kina, a mimo tego niezwykle rzadko omawiana przez specjalistów – dodaje Lidia Rudzińska, jedna z organizatorek konferencji.

Wydarzenie skierowane jest do studentów, kulturoznawców, prawników, dziennikarzy oraz wszystkich, którzy interesują się kinem i nowymi mediami. – Pomysł na konferencję zrodził się z naszej pasji do sztuki filmowej. Pomyślałyśmy, że warto przenieść zagadnienie pisania o kinie w sieci czy na papierze na grunt dyskusji ze specjalistami z różnych dziedzin – tłumaczy Małgorzata Kowalewska, współorganizatorka konferencji.

Organizatorami konferencji są: Instytut Kulturoznawstwa SWPS, Katedra Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej SWPS, Katedra Prawa Ochrony Własności Intelektualnej SWPS oraz redakcja Bloga KinoSwiata.blogspot.com.
Więcej informacji na stronie www.swps.pl/kinowsieci oraz na blogu www.kinoswiata.blogspot.com w zakładce „Konferencja”. 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane