Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Gap year po maturze

Poczuj się wolny jak ptak i beztrosko wyrusz przed siebie, szukając prawdziwego ja i przekonując się na ile w codziennym życiu jesteś sobą. Na chwile refleksji z różnych względów nie każdy może sobie pozwolić, stąd najczęściej Gap Year tyczy się młodzieży, która jeszcze się nie usamodzielniła, a zarazem dojrzała do odbycia Gap Year. Idealnym momentem na Gap Year jest rok po maturze, a przed studiami.

Być może po prostu nie wiesz - zrób sobie rok przerwy. Wywodzący się z kultury anglosaskiej Gap Year to doskonały czas na to by zainwestować w siebie i zastanowić się, co jest naszym celem w życiu.

Bardzo często idąc przez życie podejmujemy aktywności nie dla siebie bezpośrednio, a są to czynności, do których poniekąd zmusza nas cywilizacja, kultura, rodzina, czy też okoliczności. Podczas Gap Year możemy wyłączyć się z zależności dominujących w naszym życiu i zaplanować coś wyjątkowego, egoistycznego, tylko dla samego siebie. Nie oznacza to, że ma to być coś co nie przyniesie nam korzyści mniej lub bardziej wymiernych, wręcz przeciwnie. Oczywiście może to być czas zupełnego lenistwa, aczkolwiek większość z nas skrupulatnie planuje ten okres w życiu, który ma nie tylko oddzielać pewne etapy życia, ale i nieść nową jego wartość, otwierać nowe możliwości i rozwijać osobowość. To nie jest typowy urlop dziekański, czy przerwa studencka. Z założenia Gap Year ma pozwolić poczuć się wolnym i niezależnym, w praktyce pojęcie to bywa płynne i rozumiane przez każdego w inny sposób. U podstaw pojęcia leży zmiana, wywrócenie życia do góry nogami, spróbowanie czegoś dokładnie nie w naszym stylu, nowego, dotąd niezbadanego. Gap Year ma na celu skłonienie do refleksji i spróbowanie czegoś innego, by ocenić czy nam to odpowiada, czy nasze dotychczasowe życie ma sens, czy warto je zmienić na inne, na ile jesteśmy odporni na zmiany i elastyczni by się do nich wpasować. To świetny przedsmak życiowych decyzji, od których nie rzadko nie ma odwrotu. Przez wiele osób Gap Year jest opacznie rozumiany jako czas wypoczynku, który dla niektórych faktycznie może być przeciwieństwem dotychczas zapracowanego życia pełnego pracy, spełnienia zawodowego itp. Coraz częściej oddech w stylu Gap Year polecany jest pokoleniu trzydziesto i czterdziestolatków, którzy zatracają się w dążeniu do ideału, majątku zapominając o innych aspektach życia. Wówczas to właśnie na tych "innych" aspektach warto się skupić, zakosztować rodzinnego życia, bądź przygotować się do odpowiedzialności za rodzinę, której wciąż uciekaliśmy uzasadniając jeszcze za niskim statusem społecznym, zbyt niewielkim majątkiem i pozycją zawodową.

Długość Gap Year jest kwestią indywidualną. Nie może być to okres zbyt krótki, ale warto zachować umiar i nie powinien być zbyt długi. Mimo iż pierwotnie był to rok, to z czasem okres ten ulega zmianom tak skróceniu jak i wydłużeniu w zależności od potrzeb osoby oddającej się temu zwyczajowi. Niektórzy wręcz w nieskończoność odbywają Gap Year obawiając się przyszłości i podjęcia życiowych decyzji. Tak bywa z wstąpieniem w związek małżeński czy podjęciem pracy zawodowej, bądź decyzją o macierzyństwie. Młodzi ludzie często mówią o wyszumieniu się, to właśnie Gap Year jest doskonałym okresem na szaleństwo, przygodę, zrobienie czegoś wyjątkowego, przełomowego, czego "potem"  już im nie przystoi. Walka z własnymi słabościami, kształtowanie swego charakteru może podrzucić pewne pomysły na Gap Year. W kontekście przyszłej i konkretnej decyzji warto podczas Gap Year wybrać aktywność, która odpowiednio nas przygotuje do życia po ów decyzji, można nie tylko nabyć umiejętności i doświadczenie, ale sprawdzić na ile sobie poradzimy i w razie porażki jeszcze się wycofać. Tyczy się to tak decyzji życia osobistego jak i zawodowego.

Najczęściej pierwszy Gap Year organizowany jest tuż po zdanej maturze a jeszcze przed pójściem na studia. Bardzo często wypełnia on przerwę pomiędzy rocznikami studenckimi u osób, które nie dostały się z różnych przyczyn na studia. By nie stracić roku można wówczas wykorzystać ten czas na zwiedzanie świata, podróże, odpoczynek czy naukę języka. Pomysły na spędzenie Gap Year bywają bardzo oryginalne i zależą od osobistych preferencji i cech osoby, której ten czas dotyczy. Jedni poświęcają się hobby, inni odkrywają świat, jeszcze inni doskonalą swoje umiejętności w określonej dziedzinie, jeszcze inni ustalają sobie poprzeczkę w karierze zawodowej. Nie zawsze czas ten musi oznaczać radykalną zmianę i wyłączenie z dotychczas prowadzonego stylu życia. Zobacz subiektywny TOP10 najlepszych miejsc na świecie na spędzenie Gap Year.

Sam fakt odbywania Gap Year to kwestia subiektywna, nie rzadko dla osób z zewnątrz, trzecich nie do rozpoznania jest ten czas. Jednym z pomysłów na Gap Year jest wyjazd zagraniczny. Typowy Gap Year to przemieszczanie się z miejsca w miejsce zdobywając nowe doświadczenia, swego rodzaju włóczęgostwo, które pozwala poznać życie rdzennych mieszkańców, ich kulturę, język. Nie wszyscy jednak są urodzonymi podróżnikami, dla których atrakcyjna jest sama podróż czy atrakcje turystyczne, zabytki. Wiele osób decyduje się na kurs językowy zagraniczny. To połączenie wypoczynku, nauki i zwiedzania. Często w uroczej scenerii kurortów turystycznych, ciekawych miejscach, zakątkach świata. Wyjazd taki pozwala poznać wielu nowych przyjaciół, nauczyć się języka na poziomie zaawansowanym w stosunkowo krótkim czasie i miło spędzić czas z dala od kraju, codziennych trosk, problemów, środowiska. "Zanurzenie w kulturze języka to największy atut, który świetnie wpisuje się w konwencję Gap Year, kolejną z zalet jest możliwość skorzystania przez osoby w każdym wieku." – mówi przedstawiciel Sprachcaffe organizatora kursów językowych za granicą.

Oczywiście kurs językowy to bardzo dobry pomysł nawet jeśli nie jest to wyjazdowy kurs, a stacjonarny w pobliskiej miejscu zamieszkania szkole językowej. Niemniej wyjeżdżając spełniamy o wiele więcej cech i czerpiemy więcej korzyści z tak wyjątkowych chwil. Inwestycja w naukę języka obcego wybierana jest zarówno przez przyszłych studentów, absolwentów jak i przyszłych rodziców itd.. Na każdym etapie życia jest to doskonała inwestycja, nawet kiedy nie jest to pierwszy język jakiego przyszło się nam nauczyć. Nie zawsze zwrot z inwestycji odbierzemy od razu, niemniej znajomość języka zawsze będzie naszym atutem, niezależnie od tego jaki to język, czy mniej lub bardziej popularny. Warto dodać, iż umiejętności nabyte w czasie kursu za granicą nie ulatują z pamięci zbyt szybko, bowiem ucząc się przez doświadczenie uczymy się w sposób trwały. Połączenie nauki z zabawą, rozrywką również uchodzi za ideał, bo przecież łatwiej, szybciej i chętniej uczymy się podczas zabawy, relaksu.

Gap year (ang. gap – przerwa, dziura oraz ang. year – rok) – to termin, który odnosi się do okresu (niekoniecznie roku) pomiędzy etapami życia. Najbardziej popularny jest gap year w trakcie studiów, przed ich podjęciem lub po ich skończeniu, podczas zmiany pracy, przed lub po ślubie, przed dziećmi lub po ich wychowaniu. Czas ten jest wykorzystywany na zdobycie doświadczenia w nowym, odmiennym środowisku i kulturze, jako nauka samodzielności czy też realizacja marzenia o "podróży życia". Gap year jest często realizowany jako podróż dookoła świata z biletem typu Rtw. Inna jego forma to praca jako wolontariusz za granicą lub udział w programie praktyk i staży zagranicznych.
Gap year wywodzi się z Europy Zachodniej i tam również zdobył popularność. Szczególnie znany jest w kulturze anglosaskiej. Przyczynił się do powstania gałęzi przemysłu turystycznego oferującego przewodniki dla gap year, zorganizowane wyjazdy. Gap year jest często uważany za kontynuację idei Grand Tour (niezbędnego elementu wykształcenia młodego arystokraty) opartej na zaufaniu w poznawcze wartości podróży.
Gap yearowcy są też zwykle backpackerami (czyt. bekpekerami), czyli w wolnym tłumaczeniu plecakowiczami. Podróżują tanio z plecakami, korzystając najczęściej z lokalnych środków transportu, zwykle śpią w hostelach (w schroniskach młodzieżowych) lub na campingach, jedzą w lokalnych barach lub gotują samodzielnie. Backpacker podróżuje samodzielnie, tzn. nie korzysta z ofert wycieczek turystycznych. Dla backpackera jest zwykle bardzo ważne poznanie i doświadczenie prawdziwego życia lokalnej ludności.


 

Powiązane artykuły

Self-publishing rośnie w siłę

Self-publishing z roku na rok stanowi coraz większą część całego międzynarodowego rynku książki. W rankingach bestsellerów firmy Amazon, ponad jedną czwartą stanowią książki wydane przez niezależnych autorów.

czytaj dalej

Dlaczego warto być poliglotą?

Studenci z zapałem rozpoczęli nowy rok akademicki, a wraz z nim wiele osób zapisuje się na zajęcia dodatkowe. Jednym z nich z pewnością będzie nauka języków obcych. Lingwistyczna Szkoła Wyższa w Warszawie, specjalizująca się w praktycznej nauce języków obcych przygotowała infografikę dotyczącą znajomości języków obcych oraz korzyści z tego wynikających.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane