Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Uniwersytet Opolski

Uniwersytet Opolski

Rok założenia: 1994

Mamy dla Was propozycje w każdej uniwersyteckiej dziedzinie – od medycyny poprzez humanistykę, filologie: polską i obce, kierunki ścisłe, aż po sztukę, a także studia prowadzone w języku angielskim oraz kierunki niszowe. W naszej uczelni możecie pogłębiać swoją wiedzę począwszy od czasów prehistorycznych po niemalże kosmiczne technologie.


Na Uniwersytet Opolski składa się dziewięć prężnych wydziałów współpracujących z innym jednostkami uczelni, co razem tworzy dynamiczny, nowoczesny i wszechstronny organizm naukowo-dydaktyczny.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 roku z połączenia czołowej uczelni pedagogicznej w kraju - Wyższej Szkoły Pedagogicznej – z opolską filią Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Uczelnia dysponuje ogromnym potencjałem naukowym, generowanym przede wszystkim przez jej utytułowaną kadrę oraz przez mnogość specjalistycznych pracowni, laboratoriów, centrów informatycznych i medialnych, a także przez imponujące zasoby biblioteczne.

Uniwersytet Opolski stale poszerza i wzbogaca ofertę edukacyjną, nawiązuje współpracę z ośrodkami naukowymi oraz biznesem w kraju i za granicą, wysyła studentów na zagraniczne praktyki oraz wymiany (program Erasmus, Studia Europa Master), funduje im stypendia, daje możliwość realizacji swych pasji w samorządzie studenckim, kołach naukowych, na obszarze kultury, rozrywki, sportu.

Z przebogatej listy kierunków i specjalności oferowanych przez Uniwersytet Opolski, nie sposób nie wybrać tych, które spełnią najbardziej nawet wyrafinowane oczekiwania: w Opolu można się wykształcić kompleksowo i dogłębnie. Na dodatek, kształcąc się, można mieć wiele dodatkowych satysfakcji, które składają się na życie studenta, są jego istotą i smakiem.


Dlaczego my?


Uniwersytet Opolski to uczelnia tradycji i przyszłości. Powstał w 1994 r. z połączenia jednej z najlepszych w kraju Wyższej Szkoły Pedagogicznej i opolskiej filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tu zetkniesz się z historycznymi wartościami akademickimi, tu otrzymasz wykształcenie w oparciu o najnowsze zdobycze nauki i techniki, a po ukończeniu studiów znajdziesz satysfakcjonującą pracę.

Uniwersytet Opolski to dziewięć wydziałów: Wydział Ekonomiczny, Filologiczny, Nauk Społecznych, Matematyki, Fizyki i Informatyki, Przyrodniczo – Techniczny, Chemii, Teologiczny, Prawa i Administracji oraz Wydział Sztuki. Oferujemy możliwość studiowania na ponad 70 kierunkach.

Od dinozaurów po technologie NASA

Oferujemy Wam wsparcie doświadczonej i pełnej entuzjazmu kadry dydaktycznej oraz naukę w pięknych budynkach, w doskonale wyposażonych salach dydaktycznych i laboratoriach, przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu, jak na przykład aplikacja „Wirtualne serce”, z której mogą korzystać nasi studenci medycyny, czy Centrum Symulacji Medycznych, gdzie studenci kierunku lekarskiego będą się uczyć procedur medycznych ćwicząc na symulatorach światowej klasy – porównywalnych z tymi wykorzystywanymi w szkoleniu astronautów przez NASA.

Pod opieką naukową Uniwersytetu Opolskiego - Wydziału Przyrodniczo – Technicznego znajdują się wykopaliska paleontologiczne w Krasiejowie niedaleko Opola, które są uznawane za jedne z najcenniejszych na świecie. To tu dokonano sensacyjnego na skalę światową odkrycia triasowych pradinozaurów.

Uniwersytet Opolski współpracuje z kilkudziesięcioma ośrodkami naukowymi i biznesowymi w kraju i za granicą, uczestniczy w programie Partnerstwo Wschód, Erasmus i Europa Master (to jedyne w Polsce studia umożliwiające zdobycie jednocześnie dyplomów magisterskich trzech uczelni – UO oraz Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji i Uniwersytetu Burgundzkiego w Dijon). Na naszej uczelni studiuje każdego roku około tysiąca zagranicznych studentów.

Biblioteka Uniwersytecka to największa na Opolszczyźnie biblioteka naukowa. W jej skład wchodzi jedenaście jednostek specjalistycznych, których zbiory są ściśle związane z kierunkami kształcenia. Czeka tam na Was 875 tysięcy woluminów i 16 tysięcy książek w wersji elektronicznej.

Nasi studenci mają do dyspozycji cztery wygodne akademiki usytuowane w kampusie położonym w centrum Opola, w pobliżu węzłów komunikacyjnych, kin, teatrów, filharmonii, parków, ogrodu zoologicznego, pubów i restauracji. Swoje artystyczne pasje mogą realizować w Studenckim Centrum Kultury, a w uczelnianych mediach (Gazeta Studencka, internetowa Studencka Telewizja SETA, Radio Sygnały) popróbować sił jako dziennikarze. Na fanów nauki czeka ponad kilkadziesiąt kół naukowych, a sportu – trzynaście sekcji, których członkowie trenują na profesjonalnych obiektach sportowych.


Jednostki organizacyjne


Stypendia

Studia na UO to krok do dobrej pozycji społecznej i zawodowej. Zanim jednak zaczniesz zarabiać – my pomożemy Tobie. Zapoznaj się z szerokimi możliwościami uzyskania pomocy materialnej czyli stypendiów: socjalnego, na wyżywienie, mieszkaniowego, sportowego i specjalnego dla osób niepełnosprawnych. Dział Spraw Studenta pomoże Ci w kwestiach formalnych. Wystarczy zapytać. Więcej: http://dss.uni.opole.pl

Akademiki

Miasteczko Akademickie Uniwersytetu Opolskiego położone jest blisko centrum miasta. Na terenie campusu znajdują się cztery domy studenckie: Mrowisko, Spójnik, Kmicic i Niechcic – najwyższy akademik w Polsce. Do dyspozycji żaków jest m.in. boisko sportowe, siłownia, a w pobliżu teatry, galeria sztuki, kino. Więcej: http://kampus.uni.opole.pl

Samorząd Studencki

Student na UO nie jest tylko numerem indeksu. Samorząd Studencki to Twoja reprezentacja, Twój głos, dla nas bardzo ważny. Masz prawo do wyrażania swoich opinii, korzystania z pomocy w sprawach kształcenia, socjalno-bytowych. Masz prawo do dobrej studenckiej zabawy! SS UO gwarantuje, że nie ominie Cię żadna atrakcja jako żaka UO. Przekonaj się sam! Więcej: http://samorzad.uni.opole.pl

Akademickie Centrum Karier

To niezawodna pomoc w znalezieniu praktyk, stażu, a nawet pracy! Możesz liczyć na bezpłatne szkolenia i warsztaty na temat profesjonalnych, skutecznych metod autoprezentacji i aplikacji o pracę. Dowiesz się, gdzie i jakich absolwentów szukają opolscy pracodawcy, a ACK zrobi wszystko, by Twoją osobę dobrze wypromować. Czas na studia i czas na karierę! Więcej: http://kariera.uni.opole.pl

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości

Podejmij studia i... biznesowe wyzwanie! AIP pomoże Ci wyzwolić ducha przedsiębiorczości, a nawet stać się własnym pracodawcą! Jak uruchomić własną firmę w czasie nauki lub po studiach? Jak wykorzystać możliwości unijnych dotacji? AIP poprowadzi Cię krok po kroku – od promocji pomysłu, przez dostęp do urządzeń biurowych, aż po pełne doradztwo finansowe, prawne i ekonomiczne. Zostań naszym studentem i … rekinem biznesu!  Więcej: http://inkubator.uni.opole.pl

Koła naukowe UO

Pociąga Cię praca naukowa? A może poszukujesz pasjonatów takich jak Ty? Znajdziesz ich w 44 studenckich Kołach Naukowych, które działają na naszej uczelni. Badania, projekty naukowe, konferencje, sympozja, szkolenia – wszystko po to, żebyś mógł rozwinąć skrzydła. Imponujący zakres dziedzin – od tańca, filmu radia po kryminologów, paleobiologów, orientalistów i żeglarzy. Od A do Z. Brakuje tylko Ciebie! 

Bezprzewodowy dostęp do internetu - sieć eduroam

Uniwersytet Opolski uczestniczy w projekcie eduroam. Jest to projekt mający na celu udostępnienie bezpiecznej sieci bezprzewodowej w ramach środowiska naukowego. Każdy pracownik lub student zarejestrowany w swojej macierzystej instytucji naukowej, partycypującej w projekcie eduroam może uzyskać dostęp do sieci Internet w dowolnej innej instytucji uczestniczącej w projekcie na terenie Europy. Korzysta przy tym z tych samych danych uwierzytelniających i tej samej metody dostępu co w swojej macierzystej instytucji. Więcej: http://eduroam.uni.opole.pl

Wybierz Uniwersytet Opolski, wybierz Opole…

… małe miasto wielkich możliwości. Szybko docenisz jego uroki i wygodę. Tu przemieszczasz się błyskawicznie, kina, kluby i puby traktują studentów ze specjalnymi honorami (i ulgami!), a o urodzie dziewczyn układa się piosenki. Tu chce się być, studiować, tu wracać.

Studia na Uniwersytecie Opolskim to lata spędzone w klimatycznym Opolu, z jego ofertą kulturalną i rekreacyjną godną wielkiego miasta, przy jednoczesnej kameralności, w otoczeniu zieleni, w aurze historii z powiewem nowoczesności.

Opole to miasto położone w atrakcyjnym turystycznie rejonie Polski, doskonale skomunikowane z sąsiednimi ośrodkami i stolicami europejskimi, jak choćby Praga, Berlin czy Wiedeń. To miasto z historycznymi tradycjami, nowoczesnymi atrakcjami, klimatyczne i zielone. Posiada walory dużej aglomeracji z jej ofertą naukową i kulturalną, a jednocześnie gwarantuje kameralność, spokój, naukę i pracę w pięknym otoczeniu. No i jest miastem Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki, co zapewnia mu wyjątkową pozycję.

Studia na Uniwersytecie Opolskim, łączącym tradycję z nowoczesnością, to nie tylko zdobycie rzetelnej wiedzy gwarantującej pozyskanie w przyszłości dobrej, satysfakcjonującej pracy, ale też wspaniała przygoda intelektualna i życiowa – zapewnia rektor naszej uczelni prof. dr hab. Marek Masnyk. Więcej: https://www.opole.pl


Oferta studiów 2020-2021


A

Administracja (4)
Analiza danych i metody pomiarowe (1)
Architektura krajobrazu (2)

B

Bezpieczeństwo międzynarodowe (1)
Bezpieczeństwo wewnętrzne (4)
Biologia (4)
Biomonitoring (2)
Biotechnologia (3)
Biotechnologia medyczna (4)

C

Chemia (2)
Coaching filozoficzny (1)

D

Design i komunikacja społeczna (1)
Dietetyka (2)
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (1)

E

Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (2)
Edukacja techniczno-informatyczna (1)
Edytorstwo (1)
Ekonomia (6)
English in Public Communication (1)
English Philology (5)
English Philology – Teacher Training Programme (2)

F

Farmacja (1)
Filologia francuska (1)
Filologia polska (2)
Filologia romańska od podstaw (1)
Filozofia (1)
Finanse i rachunkowość (4)
Fizjoterapia (4)
Fizyka (1)

G

Game studies (2)
Germanistik (2)
Germanistik Lehramt (1)
Gospodarka leśna (1)
Gospodarka przestrzenna (3)

H

Historia (2)
Historia i Kultura (1)
Historia i teraźniejszość 40+ (1)

I

Informatyka (4)
Inżynieria środowiska (1)

J

Język angielski w turystyce (1)
Język biznesu (2)
Język czeski w sektorze usług (1)
Język polski od podstaw z językiem niemieckim (1)
Języki obce w służbie publicznej (1)

K

Kosmetologia (4)
Kulturoznawstwo (1)

L

Lekarski (2)
Lingwistyka stosowana (1)
Logistyka (2)
Logopedia z językiem polskim jako obcym (1)

M

Master of Liberal Arts (1)
Matematyka (3)
Muzykologia (2)

N

Nauki o rodzinie (2)
Nutribiochemia (1)

O

Obsługa biznesu (1)
Ochrona środowiska (2)
Odnawialne źródła energii (2)
Optyka okularowa z elementami optometrii (1)

P

Pedagogika (4)
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (2)
Pedagogika specjalna (2)
Pielęgniarstwo (3)
Politologia (3)
Położnictwo (3)
Praca Socjalna (4)
Prawo (2)
Psychologia (2)
Public Relations (2)

R

Rolnictwo (2)

S

Socjologia (3)
Stosunki międzynarodowe (2)

T

Teologia (3)
Turystyka i kultura śródziemnomorska (2)
Turystyka i wypoczynek (1)

U

Uniwersyteckie Studia Humanistyczne: Historia- Filozofia-Muzyka (1)

Z

Zarządzanie (2)
Zarządzanie publiczne (1)Oferta studiów


A

Administracja (4)
Analiza danych i metody pomiarowe (1)
Architektura krajobrazu (2)

B

Bezpieczeństwo międzynarodowe (1)
Bezpieczeństwo wewnętrzne (4)
Biologia (4)
Biomonitoring (2)
Biotechnologia (3)
Biotechnologia medyczna (4)

C

Chemia (2)
Coaching filozoficzny (1)

D

Design i komunikacja społeczna (1)
Dietetyka (2)
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (1)

E

Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (2)
Edukacja techniczno-informatyczna (1)
Edytorstwo (1)
Ekonomia (6)
English in Public Communication (1)
English Philology (5)
English Philology – Teacher Training Programme (2)

F

Farmacja (1)
Filologia francuska (1)
Filologia polska (2)
Filologia romańska od podstaw (1)
Filozofia (1)
Finanse i rachunkowość (4)
Fizjoterapia (4)
Fizyka (1)

G

Game studies (2)
Germanistik (2)
Germanistik Lehramt (1)
Gospodarka leśna (1)
Gospodarka przestrzenna (3)

H

Historia (2)
Historia i Kultura (1)
Historia i teraźniejszość 40+ (1)

I

Informatyka (4)
Inżynieria środowiska (1)

J

Język angielski w turystyce (1)
Język biznesu (2)
Język czeski w sektorze usług (1)
Język polski od podstaw z językiem niemieckim (1)
Języki obce w służbie publicznej (1)

K

Kosmetologia (4)
Kulturoznawstwo (1)

L

Lekarski (2)
Lingwistyka stosowana (1)
Logistyka (2)
Logopedia z językiem polskim jako obcym (1)

M

Master of Liberal Arts (1)
Matematyka (3)
Muzykologia (2)

N

Nauki o rodzinie (2)
Nutribiochemia (1)

O

Obsługa biznesu (1)
Ochrona środowiska (2)
Odnawialne źródła energii (2)
Optyka okularowa z elementami optometrii (1)

P

Pedagogika (4)
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (2)
Pedagogika specjalna (2)
Pielęgniarstwo (3)
Politologia (3)
Położnictwo (3)
Praca Socjalna (4)
Prawo (2)
Psychologia (2)
Public Relations (2)

R

Rolnictwo (2)

S

Socjologia (3)
Stosunki międzynarodowe (2)

T

Teologia (3)
Turystyka i kultura śródziemnomorska (2)
Turystyka i wypoczynek (1)

U

Uniwersyteckie Studia Humanistyczne: Historia- Filozofia-Muzyka (1)

Z

Zarządzanie (2)
Zarządzanie publiczne (1)Kierunki wykładane na uczelni:

administracja I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
architektura krajobrazu I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
bezpieczeństwo międzynarodowe I stopnia Stacjonarny
bezpieczeństwo wewnętrzne I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
biologia I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
biomonitoring i zarządzanie środowiskiem I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
biotechnologia I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
chemia I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
coaching i doradztwo filozoficzne I stopnia Stacjonarny
design I stopnia Stacjonarny
dietetyka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
dziennikarstwo i komunikacja społeczna I stopnia Stacjonarny
edukacja artystczna w zakresie sztuk plastycznych I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
edukacja techniczno-informatyczna I stopnia Stacjonarny
ekonomia I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
farmacja Magister Stacjonarny
filologia francuska II stopnia Stacjonarny
filologia polska I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
filologia romańska I stopnia Stacjonarny
filozofia I stopnia Stacjonarny
finanse i rachunkowość I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
fizjoterapia Magister Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
fizyka I stopnia Stacjonarny
germanistyka I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
gospodarka przestrzenna I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Niestacjonarny
historia I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
informatyka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
inżynieria środowiska I stopnia Stacjonarny
język angielski I stopnia Stacjonarny
kosmetologia I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
kulturoznawstwo I stopnia Stacjonarny
lekarski Magister Stacjonarny Niestacjonarny
leśnictwo I stopnia Stacjonarny
lingwistyka stosowana I stopnia Stacjonarny
logistyka I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
logopedia ogólna I stopnia Stacjonarny
matematyka I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
muzeologia I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
nauki o rodzinie I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
ochrona środowiska I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
odnawialne źródła energii Inżynier Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna Magister Stacjonarny Niestacjonarny   |   I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
pielęgniarstwo I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
politologia I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
położnictwo I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
praca socjalna II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
prawo Magister Stacjonarny Niestacjonarny
psychologia Magister Stacjonarny Niestacjonarny
public relations i doradztwo medialne I stopnia Stacjonarny
rolnictwo I stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
socjologia I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
stosunki międzynarodowe I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
teologia Magister Stacjonarny
turystyka i rekreacja II stopnia Stacjonarny
turystyka śródziemnomorska I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
zarządzanie I stopnia Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny

Główny adres uczelni


Informacja o numerach telefonicznych
tel. +48 77 452 70 00

Jak do nas trafić

Powiązane kierunki

Nutribiochemia

Żywność – Żywienie – Życie

czytaj dalej

Researching

łączy różne dyscypliny, m.in. socjologię, psychologię, filozofię, językoznawstwo, politologię, historię, kulturoznawstwo, zawiera elementy ekonomii i prawa oraz odwołuje się do szeroko rozumianej technologii informacyjnej.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane