Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Student WSPiA nowym Prezydentem Przemyśla

Wojciech Bakun, student kierunków „prawo” i „administracja” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej został nowym Prezydentem Miasta Przemyśla. Do niedawna był Posłem na Sejm RP. Teraz postanowił zamienić gmach przy ul. Wiejskiej na budynki przemyskiego Magistratu.

Warto przypomnieć, że w II turze wyborów student WSPiA uzyskał ponad 74 procent poparcia. Zapytaliśmy Wojciecha Bakuna o to, dlaczego wybrał takie studia, czy zamierza je kontynuować i czy pomogą mu one w pełnieniu nowej funkcji.

Wojciech Bakun z Przemyśla to sprawca tegorocznej sensacji wyborczej. Do niedawna jeden z dwóch podkarpackich posłów ruchu Kukiz’15. Ma 37 lat, z wykształcenia jest informatykiem. W Przemyślu prowadził własną firmę. Jest aktywnym działaczem na rzecz jednomandatowych okręgów wyborczych. W wyborach parlamentarnych w 2015 kandydował do Sejmu z listy powołanego przez Pawła Kukiza komitetu wyborczego wyborców Kukiz’15. Uzyskał mandat posła VIII kadencji. W wyborach w 2018 r. wygrał starcie o fotel Prezydenta Miasta Przemyśla. Wojciech Bakun jest również studentem WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Studiuje na dwóch kierunkach studiów: „prawie” i „administracji” ze specjalnością „administracja publiczna”.

Poniżej prezentujemy, rozmowę z prezydentem elektem Wojciechem Bakunem.

Przemysław Pawlak: Na początku gratuluję spektakularnej wygranej w wyborach prezydenckich w Przemyślu. Sukces ten cieszy nas, tym bardziej że jest Pan studentem WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Na początek chciałem zapytać, jakie to uczucie wygrać wybory i to z tak ogromną przewagą?

Wojciech Bakun: Moją wygraną traktuję bardzo zadaniowo tak jak większość dotychczasowych działań w moim życiu. Mieszkańcy Przemyśla postawili przede mną zadanie, a ja jako menedżer mam je wykonać jak najlepiej potrafię. Mam przygotowaną diagnozę problemów Miasta. Wiem, co chcę zrobić i w jaki sposób naprawiać miasto. Teraz mamy pięć lat na ciężką pracę i zrealizowanie mojego programu. Przyznam, że świętowanie w moim sztabie wyborczym trwało bardzo krótko, bo w pierwszych dniach po wyborach zacząłem przygotowywać się do pracy na rzecz Miasta.

P.P.: Jest Pan studentem „prawa” oraz „administracji” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Teraz przed Panem nowe obowiązki i wyzwania. Czy zamierza Pan kontynuować rozpoczęte studia? Czy studia da się połączyć z pełnieniem funkcji Prezydenta Przemyśla?

W.B.: Myślę, że poradzę sobie bez większych problemu. Rozpocząłem studia na kierunku „prawo” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej ze względu na pracę w Sejmie i chęć podniesienia swojej świadomości w kwestiach stanowienia prawa i jego przestrzegania. Studiuję w trybie niestacjonarnym, więc mam nadzieję, że studia nie będą kolidowały z pełnieniem funkcji Prezydenta Przemyśla. Zresztą moje wyniki pokazują, że z powodzeniem można łączyć pracę i pełnienie funkcji publicznych ze studiami. Kieruję się zasadą, że jeśli coś zaczynam, to doprowadzam to do końca i nie widzę powodu, aby ze względu na pełnione funkcje przerywać studia.

P.P.: Dlaczego zdecydował się Pan po pierwsze na studia w WSPiA, po drugie na studiowanie aż dwóch kierunków studiów?

W.B.: Rozpocząłem studia, aby zdobyć coś więcej niż tylko dyplom. Każdy z nas potrzebuje się rozwijać i poznawać nowe obszary wiedzy. Dlatego na wykładach staram się być bardziej dociekliwy i wdawać się w dyskusję z wykładowcami. Cenię sobie także kontakt z kadrą naukowa i wieloma wspaniałymi profesorami oraz ze studentami. Jest to bardzo interesujący etap mojego rozwoju zarówno naukowego, jak i osobistego.

P.P.: Czy studia, które Pan wybrał, pomagają w Pana pracy?

W.B.: Jak najbardziej. Każdy urząd działa na podstawie przepisów prawa, a osoba nim zarządzająca powinna te przepisy znać i potrafić stosować. Dlatego jestem przekonany, że wiedza i doświadczenie zdobyte podczas studiów prawniczych w WSPiA przełożą się na sposób i jakość zarządzania Miastem. Drugi kierunek, czyli „administracja” ze specjalnością „administracja publiczna” to typowe studia przygotowujące do pracy w samorządzie.

P.P.: Jak Pana koledzy ze studiów zareagowali na chęć kandydowania w wyborach prezydenckich w Przemyślu i Pana zwycięstwo?

W.B.: Nigdy nie chwaliłem się i nie wykorzystywałem podczas studiów tego, że jestem Posłem. Chciałem być zwykłym studentem, którego traktuje się tak samo, jak inne osoby uczestniczące w zajęciach. Staram się oddzielać studiowanie od pracy zawodowej. Oczywiście mój rocznik wie czym się zajmuje i wszyscy mi kibicowali. Otrzymałem od nich wiele gratulacji i ciepłych słów.
 

Powiązane artykuły

Zgłoś się od III edycji Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie

wygraj studia w WSPiA!

czytaj dalej

Student WSPiA nowym Prezydentem Przemyśla

Wojciech Bakun, student kierunków „prawo” i „administracja” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej został nowym Prezydentem Miasta Przemyśla. Do niedawna był Posłem na Sejm RP. Teraz postanowił zamienić gmach przy ul. Wiejskiej na budynki przemyskiego Magistratu.

czytaj dalej

Szukasz studiów II stopnia? Sprawdź propozycje WSPiA!

Kończysz studia pierwszego stopnia i chcesz nadal się rozwijać? WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa ma dla Ciebie kilka propozycji pozwalających m.in. na awans zawodowy lub zdobycie lepiej płatnej pracy.

czytaj dalej

Prawo w WSPiA kolejny raz docenione przez niezależnych ekspertów

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa to najlepsza niepubliczna Uczelnia pod względem zdawalności absolwentów na wybrane aplikacje. Tak wynika z najnowszego VII Rankingu Wydziałów Prawa dziennika Rzeczpospolita.

czytaj dalej

Studenci WSPiA skorzystają z płatnych staży zawodowych

Prawie 2,5 mln zł to wartość projektów unijnych, dzięki którym studenci WSPiA będą mogli uczestniczyć w dobrze płatnych stażach zawodowych.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie