Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Pielęgniarstwo wśród najbardziej obleganych kierunków studiów medycznych

W uczelniach wyższych trwa rekrutacja na rok akademicki 2023/24. Kandydaci na studia wciąż chętnie wybierają kierunki medyczne w tym najczęściej pielęgniarstwo.

Zawód pielęgniarki ma coraz wyższą rangę. Trzeba pamiętać, że jest to profesja zaufania publicznego. Od kilku lat pielęgniarka jest w pierwszej trójce najbardziej poważnych przez Polaków profesji. Rola pielęgniarek jest coraz większa i coraz bardziej doceniana także w systemie ochrony zdrowia. - mówi prof. Joanna Jasińska, prorektor s. dydaktyki i rozwoju Warszawskiej Uczelni Medycznej.

Jak podkreśla prof. Jasińska, pielęgniarka jest dziś pełnoprawnym członkiem zespołu terapeutycznego, obok lekarzy. Pielęgniarki i położne mają większą niż wcześniej samodzielność, możliwość korzystania z uprawnienia zlecania leków, w tym leków na receptę, co ma szczególne znaczenie w realizacji świadczeń medycznych. Ponadto, kadry pielęgniarek i położnych mają wysokie kompetencje w systemie promocji, profilaktyki i edukacji zdrowotnej. 

Prorektor WUMed potwierdza, że studia pielęgniarskie od kilku już lat niezmiennie cieszą się coraz większą popularnością i ma to odzwierciedlenie nie tylko w rekrutacji ale także w liczbie powstających uczelni o tym profilu, oraz kierunków pielęgniarskich i położniczych na uczelniach już istniejących.Warszawska Uczelnia Medyczna oferuje studia pielęgniarskie licencjackie, magisterskie oraz pomostowe licencjackie. 

Studia licencjackie - I stopnia na kierunku pielęgniarstwo przygotowują do samodzielnego pełnienia zadań w ramach funkcji zawodowych pielęgniarki, magisterskie - II stopnia - zwiększają samodzielność pielęgniarki w zakresie wykonywania, bez zlecenia lekarskiego świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, samodzielne ordynowanie niektórych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych oraz wypisywanie recept. Studia pomostowe skierowane są dla pielęgniarek i pielęgniarzy posiadających prawo wykonywania zawodu, posiadających wykształcenie średnie. Studia pomostowe stwarzają możliwość podniesienia kwalifikacji na każdym etapie realizacji praktyki zawodowej.   – informuje prof. Jasińska.

Dr Krystyna Seliga, dyr Instytutu Nauk Medycznych WUMed dodaje:

Dziś w zawodzie pielęgniarki jest miejsce na rozwój, karierę, a nawet osiągnięcia naukowe. Chyba nikt nie ma wątpliwości: pielęgniarstwo to zawód niezbędny. Profesjonalna, staranna, nakierowana na dobro chorego opieka jest dziś na wagę złota. Pielęgniarstwo to zawód, przed którym stoi wiele perspektyw. Jest zawodem w pełni samodzielnym, chronionym przez korporacyjny samorząd zawodowy. 

Coraz częściej studia pielęgniarskie wybierają mężczyźni.

Wszystkich panów, których przed wyborem tego zawodu powstrzymuje wyłącznie stereotyp, że jest to nie męskie zajęcie- zapewniam - to nieprawda! Łamcie stereotypy! – mówi Krzysztof Wołyniec, student III roku Pielęgniarstwa Warszawskiej Uczelni Medycznej

Z pierwszego zawodu jestem ratownikiem medycznym. Zawód pielęgniarski to nie tylko „prawo wykonywania zawodu” a przede wszystkim ponadczasowa, samodzielna profesja dająca szerokie możliwości ciągłego rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji. To szeroka dziedzina zawodowa zawierająca wiele specjalizacji - każdy podejmujący decyzję o wyborze tych studiów na pewno znajdzie „coś dla siebie”.- dodaje Krzysztof Wołyniec.

Jak wynika z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, liczba pielęgniarek z wyższym wykształceniem rośnie z roku na rok. 
 

Powiązane artykuły

UWAGA! Nowy kierunek studiów w Warszawskiej Uczelni Medycznej!

Trwa rekrutacja na kierunek ELEKTRORADIOLOGIA. Jedyna niepubliczna uczelnia w woj. mazowieckim i jedna z nielicznych w Polsce zaprasza na studia licencjackie i magisterskie.

czytaj dalej

Pielęgniarstwo i położnictwo nadal najbardziej popularne

Rekrutacja na rok akademicki 2024/25 trwa. Wśród kierunków medycznych najchętniej wybierane są pielęgniarstwo i położnictwo.

czytaj dalej

Warszawska Uczelnia Medyczna rozpoczyna rekrutację na rok akademicki 2024/25!

Zapisy on-line ruszają już 8 kwietnia! Kandydaci na studia mogą wybrać: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapię, dietetykę lub kosmetologię.

czytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z władzami Warszawskiej Uczelni Medycznej

Pierwszego dnia rekrutacji na rok akademicki 2024/25 zapytaliśmy o najnowsze zmiany w uczelni i plany jej rozwoju.

czytaj dalej

Krok milowy w dydaktyce

Centrum Symulacji Medycznej WUMed otwarte!

czytaj dalej

Przyszłość w Twoich rękach - dosłownie!

Fizjoterapia wciąż jednym z najpopularniejszych kierunków studiów.

czytaj dalej

W tej pracy nie można się bać !

- rozmowa z dr. Krzysztofem Totą, ratownikiem medycznym, wykładowcą i zastępcę dyrektora Instytutu Nauk Medycznych, ds. Ratownictwa Medycznego w Warszawskiej Uczelni Medycznej.

czytaj dalej

W naukach o zdrowiu liczy się profesjonalizm!

Kosmetologia kojarzy się przede wszystkim z poprawianiem urody, a Dietetyka ze sposobem na odchudzanie. To mit a co najmniej ogromne uproszczenie.

czytaj dalej

Najpiękniejszy zawód świata nie dla wszystkich. Kto powinien wybrać Położnictwo.

– rozmowa z mgr Małgorzatą Kujko – Wiśniewską, położną, wykładowczynią Warszawskiej Uczelni Medycznej.

czytaj dalej

Warszawska Uczelnia Medyczna 4 maja rozpoczyna rekrutację na rok akademicki 2023/24

Kandydaci na studia mogą wybrać: pielęgniarstwo, położnictwo, ratownictwo medyczne, fizjoterapię, dietetykę lub kosmetologię.

czytaj dalej

Studia z Przyszłością 2023 - to tytuł przyznany Warszawskiej Uczelni Medycznej im. Tadeusza Koźluka

za kierunek studiów podyplomowych TELEPIELĘGNIARSTWO I TELEPOŁOŻNICTWO W PRAKTYCE ZAWODOWEJ PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ

czytaj dalej

Studia z przyszłością

Warszawska Uczelnia Medyczna kończy rekrutację na rok akademicki 2022/23. Jeszcze tylko do 30 września potrwają zapisy na najbardziej oblegane kierunki medyczne.

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane