Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

(NIE)powodzenia na maturze. Czy warto żałować oblanego egzaminu?

Nieprzespane noce, godziny spędzone w bibliotece, stres… Przygotowania były ciężkie, a jednak się nie udało? Niezdany egzamin maturalny to nie koniec świata. Tylko w tym roku matury nie zdało 20% przystępujących. Co zrobić, żeby najbliższy rok nie był stracony? Nauka języków obcych, praca, praktyki – to pomysły, które świetnie spożytkują ten czas.

Jak podaje Centralna Komisja Edukacyjna, w tym roku matury nie zdało 24% przystępujących do niej osób, z czego 7% nie powiodło się więcej niż z jednego przedmiotu. Rok temu było jeszcze trudniej –nie zdało aż 25%. Dla osób, które nie zdały tylko z jednego przedmiotu, jest jeszcze szansa na poprawkę w sierpniu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że przystępując do rekrutacji na studia z opóźnieniem (np. w II turze), trudniej dostać się na wymarzony kierunek.  Te najciekawsze przyciągają dziesiątki kandydatów, dlatego nie zawsze zostają tam miejsca na dodatkowy nabór. Często więc rezultatem niezdanej matury jest rok przerwy. Trudno wtedy uniknąć żalu i rozczarowania, ale tę porażkę można przekuć w sukces.

Co zrobić, żeby ten rok nie poszedł na marne? Przede wszystkim uświadomić sobie, że wcale nie musi to być stracony czas. Wręcz przeciwnie - zgromadzone doświadczenia  mogą w przyszłości pomóc przy wchodzeniu w dorosłe życie, a nawet stanowić jego początek. W Europie Zachodniej rok przerwy, czyli gap year, jest często efektem świadomej decyzji. W przełomowych momentach życia, czyli np. przed rozpoczęciem studiów, młodzi ludzie decydują się poświęcić ten czas na podróże, naukę samodzielności i zbieranie doświadczeń. Trudno o optymizm, gdy rok przerwy jest skutkiem niepowodzenia na maturze, ale ciekawe przedsięwzięcie może całkowicie zmienić to nastawienie.

Popularnym sposobem na spożytkowanie roku po oblanym egzaminie dojrzałości są zagraniczne wyjazdy językowe.  Łączą one intensywną naukę języków obcych z przygodą i próbą samodzielnego życia. Rok Wielojęzykowy z EF Education to przykład na pożyteczne, a jednocześnie ekscytujące spędzenie gap year - firma oferuje naukę 3 języków obcych w 3 różnych miejscach. 9 miesięcy, bo tyle trwa program, można spędzić zarówno w kultowych miastach jak Londyn czy Nowy Jork , jak i w egzotycznych zakątkach świata – na Hawajach czy też Kostaryce.

Dla osób, które wolą połączyć podróże z pracą, dobrym rozwiązaniem są programy Work&Travel. Za pośrednictwem agencji podpisuje się kontrakt na pracę w USA; kiedy skończy się czas zarobkowy, osoba ma jeszcze miesiąc na zwiedzanie kraju. Większość ofert Work&Travel obejmuje 4 miesiące, ale istnieje także opcja trwająca cały rok. Jest to wyjazd au pair, czyli na równych prawach – polega na zamieszkaniu z amerykańską rodziną i płatną opieką nad dziećmi.

Innym sposobem na połączenie pracy i podróży są wyjazdy na zagraniczne wolontariaty i praktyki. Szeroką ofertę ma międzynarodowa organizacja studencka AIESEC. Miejsca, do których można wyjechać to m. in. Chiny, Rosja, Indie i Turcja. Taka podróż pomaga w rozwijaniu praktycznych umiejętności i zdobywaniu wiedzy w duchu wielokulturowości.

Niezdana matura to nie powód do rozpaczy. Może okazać się, że rok oczekiwania na następną będzie rokiem przygody i nauki życia. Ważne, by pozostało z niego coś pożytecznego. Zagraniczne doświadczenia oraz nowo poznane lub doszlifowane języki obce bez wątpienia są warte poświęcenia czasu. Zagraniczne wolontariaty, praktyki, staże czy też spontaniczne podróże – wszystko jest w zasięgu ręki i warte uwagi, o ile zainspiruje do odważnego kroku w przyszłość


 

Powiązane artykuły

Zapisy na nowy rok akademicki! Legal English dla prawników w Krakowie

POLIGLOTA ZAPRASZA!

czytaj dalej

10 niezbędnych stron WWW dla uczniów i studentów

Komputer Świat uznał stronę Pomaturze.pl jako jedną z 10 niezbędnych dla uczniów i studentów. To witryna „dla osób zastanawiających się co dalej począć ze swoją edukacją po zdaniu matury. Znajdziesz tu adresy szkół wyższych, informacje o rekrutacji, ranking uczelni oraz - ciekawostka - ilustrowane prezentacje kilkuset szkół z całej Polski."

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane