Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Najciekawsze strony na YouTube do nauki hiszpańskiego dla Maturzystów

Język hiszpański jest ostatnio bardzo modnym językiem, a do tego prostym do nauki. Wynika to po części z jego dość łatwej, zrozumiałej wymowy. Brzmienie języka hiszpańskiego jest bardzo przyjemne, kolorowe i nie posiada dźwięków, których nie byłoby w języku polskim, co bardzo dobrze rokuje jeśli chodzi o wyrobienie sobie dobrego hiszpańskiego akcentu.

Dziś większość szkół językowych posiada w swojej ofercie kursy hiszpańskiego oraz lekcje języka hiszpańskiego online. Jednak patrząc na dostępność zupełnie darmowych materiałów do nauki tego języka w Internecie, warto sobie zadać pytanie - czy naprawdę jest sens płacić kilkadziesiąt czy kilkaset złotych miesięcznie za kilka spotkań z lektorem? Uczęszczanie do szkoły językowej jest dziś dosyć kłopotliwe - trzeba tam dojechać, opłacić czesne, zajęcia odbywają się o określonych porach, w grupach, na których skład nie mamy większego wpływu. Są osoby, które preferują taki sposób nauki języka jak w szkole, ponieważ nie są zmotywowane do samodzielnego zdobywania wiedzy. Ale nawet wówczas kursy nauki hiszpańskiego znalezione na YouTube posłużą świetnie za powtórkę i pomogą lepiej przyswoić przerabianiu na lekcjach materiał.

Jest też spora grupa osób, które nie przepadają za płaceniem za to, by nauczyciel zadawał prace domowe i przepytywał ze zdobytej wiedzy. Te osoby wolą samodzielnie wybrać materiały, z jakich będą korzystać podczas nauki, jako kryterium wyboru stawiając łatwość przyswajania konkretnej porcji wiedzy przedstawionej w odpowiedni sposób. Te osoby samodzielnie będą dobierały sobie zestaw słówek, który może im się przydać w konkretnych sytuacjach, na przykład do pracy w hiszpańskim hotelu, pomijając przy tym słownictwo mniej istotne, którego prawdopodobnie nie będą musiały używać w praktyce, a które jest obowiązkowe w kanonie nauki hiszpańskiego w szkołach językowych.

Na YouTube można znaleźć wiele ciekawych filmików do nauki hiszpańskiego. U początkujących najlepiej sprawdzi się kanał użytkownika SerPolaco, który od podstaw uczy języka hiszpańskiego, jego gramatyki i odmiany. SerPolaco podaje też najwygodniejsze i najbardziej wydajne sposoby nauki hiszpańskiego przez Internet, w tym omawia lekcje języka hiszpańskiego online, podaje w jaki sposób najłatwiej zapamiętywać słownictwo i jaki schemat nauki przyjąć, by wiedza nie pomieszała nam się w głowie i tym samym nie spowodowała utraty motywacji do nauki.

Jest też kanał użytkowniczki annalovinglanguages, która oferuje bardzo ciekawą formę nauki hiszpańskiego. Po pierwsze - na filmikach widzimy samą autorkę kursu, dzięki czemu mamy możliwość naśladowania jej akcentu i brzmienia języka w jej ustach, co jest szalenie ważne dla wzrokowców. Poza tym, oferuje ona naukę hiszpańskiego w formie… puzzli. Oczywiście nie jest to typowa forma puzzli, a raczej metoda nauki polegająca na dopasowywaniu poznanego słownictwa do różnych form wypowiedzi, a także form pisanych, na przykład dialogów lub czytanek. Jest to zatem połączenie słuchania z czytaniem i powtarzaniem, niezbędne dla szybszego zapamiętywania.  W nauce hiszpańskiego bardzo istotne jest to, aby nauka miała charakter przyjemny, bez stresu i nacisków. Z pewnością kilkunastominutowe filmiki z ładną prowadzącą są przyjemne w odbiorze i łatwe do zapamiętania. To, co istotne w “puzzlach” do nauki hiszpańskiego, to kompleksowość nauki. Prowadząca nie ogranicza się do zaserwowania nam serii hiszpańskich słówek wraz z ich prawidłową wymową, pisownią i polskim znaczeniem. Nie serwuje też podstaw gramatyki, począwszy od hiszpańskiego alfabetu i liter, ani gramatyki. Lekcje języka hiszpańskiego online zaczynają się od razu od podstawowych rozmówek, najprostszego słownictwa, tłumaczenia prostych tekstów. Dzięki temu uczeń nie skupia się na wkuwaniu gramatyki ani słownictwa, co jest nieprzyjemne, nudne i trudne, ale uczy się od razu konwersować po hiszpańsku. Gdy uczymy się hiszpańskiego samodzielnie, dużo ważniejsza będzie dla nas umiejętność swobodnej konwersacji w tym języku, nawet jeśli nie do końca wszystko będzie w naszej wypowiedzi zrozumiałe.

Oczywiście ciężko jest porównywać naukę samodzielną za pomocą tutoriali na YouTube z profesjonalnym kursem z lektorem w szkole językowej. Taki kurs w szkole jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na kilka miesięcy lub kilka lat rozwijania swoich umiejętności lingwistycznych, i którym zależy na dokładnym, wnikliwym poznaniu hiszpańskiego wraz z jego podstawami, gramatyką i wymową. Jeśli jednak zależy nam na tym, by podszkolić się w hiszpańskim na tyle, żeby porozmawiać z hiszpańskim znajomym lub dogadać się w sprawie pracy w Hiszpanii, albo umieć złożyć proste zamówienie w hiszpańskiej restauracji, wówczas wystarczy nam znajomość kilku zwrotów i podstawowych słów, które z łatwością opanujemy przez internet.

Gdy już uda nam się zdobyć podstawy hiszpańskiego, poznamy zasady odmiany podstawowych czasowników i rzeczowników, wówczas zaobserwujemy, że do prowadzenia swobodnej konwersacji brakuje nam zróżnicowanego słownictwa. To najlepszy moment na to, by sięgnąć po słownik, który pomoże nam opanować kilkaset nowych słów. Do nauki hiszpańskiego, a także każdego innego języka, tworzy się za pomocą statystyki listę tysiąca najpopularniejszych słów w danym języku. 

Wpisując w wyszukiwarkę na YT frazę “1000 słów hiszpański” otrzymamy kanał użytkownika Internetowy Poliglota przedstawiającego w krótkich, kilkuminutowych filmikach “pociętą” listę słów hiszpańskich najczęściej używanych w zwyczajnych konwersacjach. Wśród listy tysiąca słówek nie znajdziemy takich słów jak “wyemancypowany” albo “jaguar”. Nie znajdziemy tam słów używanych w języku biznesowym lub medycznym. Aby rozszerzyć swój zakres słownictwa o takie wyrazy, musimy sięgnąć do bardziej profesjonalnych, wyśrubowanych pod tym kątem źródeł. Pamiętajmy jednak, że słownictwo biznesowe, techniczne czy medyczne to już bardzo wysoki poziom lingwistycznego zaawansowania. Zanim zaczniemy je poznawać, opanujmy hiszpański na poziomie A1 i powoli wspinajmy się po drabinie znajomości języka, poszerzając swój zakres słownictwa o rzeczy takie jak nazwy owoców, warzyw, potraw, mebli, czasowników powszechnie używanych, nazw kolorów, przymiotników i innych. Momentami nauka hiszpańskiego od podstaw przypomina lekcje dla dzieci w podstawówce, jednak nie należy się tym zrażać. Jeśli szybko opanujemy ten “podstawówkowy” materiał, to przejdziemy do rzeczy bardziej zaawansowanych.

 Tym, co odróżnia naukę w szkole językowej od samodzielnej nauki w domu jest to, że w domu nie mamy sprawdzianów ani ocen. Warto samodzielnie pokusić się o ćwiczenia sprawdzające stan naszej wiedzy - choć nie dostaniemy z nich wpisów do dziennika czy indeksu, to będą one wiarygodną oceną naszych kompetencji i wskażą dokładnie, jakie są nasze słabsze strony, nad czym trzeba jeszcze popracować. Na stronie z “puzzlami” hiszpańskimi na YT, autorka prezentuje też ćwiczenia sprawdzające wiedzę z hiszpańskiego, na których można podsumować zdobyte punkty i w ten sposób sprawdzić swoją wiedzę. Traktujmy te ćwiczenia jako sprawdziany przeprowadzane co kilka lekcji, i podchodźmy do nich rzetelnie. Tutaj nie uczymy się dla ocen na świadectwie, ale dla swojej własnej wiedzy.

Podsumowując, można się uczyć hiszpańskiego na wiele różnych sposobów - ze słownika, z podręczników szkolnych, na kursach w szkole, z tutoriali na YouTube, albo rzucając się na głęboką wodę i zamieszkując w Hiszpanii lub prowadząc konwersacje z obcokrajowcami. Każda z tych metod jest ciekawa i daje nam zupełnie inne możliwości rozwoju. Warto pamiętać, że jeden sposób nauki nigdy nie wyklucza drugiego. Możemy chodzić na lekcje hiszpańskiego w szkole, a w domu oglądać tutoriale na YT, czytać hiszpańskojęzyczną prasę lub wkuwać słówka z listy 1000 najpopularniejszych słówek hiszpańskich. Ważne jest jednak to, by łączyć naukę gramatyki z przyswajaniem kolejnych porcji słownictwa i używaniem języka w praktyce, na przykład podczas rozmów na Skype z ludźmi z Hiszpanii. Dzięki temu wypracujemy sobie swój niepowtarzalny system nauki hiszpańskiego i w krótkim czasie opanujemy podstawy języka na tyle, by umieć się nim poprawnie posługiwać “na żywo”. Zaletą kursów na YT jest niewątpliwie to, że można je praktykować w dowolnym miejscu i czasie - zacznij więc już dziś!

Na lekcje języka hiszpańskiego online zapraszamy 

na  https://preply.com/pl/hiszpa%C5%84ski-online 

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane