Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

5 najważniejszych elementów nauki języków obcych

Nauka języka obcego wymaga odpowiedniej metodologii. Zbyt chaotyczna nauka nie daje zadowalających efektów a często mimo poświecenia jej sporo czasu nie pozwala cieszyć się jakimikolwiek postępami, za to rodzi zniechęcenie, demotywując do dalszej nauki.


Ucząc dziecko już na samym początku warto pamiętać o uporządkowaniu wiadomości, zdobywaniu kolejnych kompetencji kolejno w chronologicznym porządku. Wśród pięciu najważniejszych elementów nauki języków obcych, bez względu na to czy będzie to hiszpański, angielski czy japoński należy pamiętać o założeniach oddziałujących na motywację, podziałowi na kolejne zagadnienia, który wpływa na efektywność nauki, jak również o nastawieniu pozytywnym, jakie przesądza o sukcesie.

Niezwykle istotnym czynnikiem jest również indywidualizacja sposoby nauczania wobec osobistych możliwości, zdolności jak i trudności, a także zapewnienie czerpania przyjemności z nauki, rozrywki i satysfakcji które najlepiej osiągnąć poprzez ukazanie korzyści ze znajomości języka. Stosując równomiernie powyższe zasady, kompilując te elementy w całość zyskujemy pewność sukcesu w nauce języka. Często mówi się o koniecznej systematyczności i zaangażowaniu w naukę, jednak wynika to z samej motywacji i planu nauki, podobnie jak i wykorzystanie każdej nadarzającej się okazji na naukę, nauce przy okazji poprzez otoczenie się językiem i zapewnienie sobie maksymalnego kontaktu z żywym językiem, które również składają się na plan nauki i jego indywidualne cechy - podaje Preply. Aby nas poznać kliknij tutaj.

Jednym z ważnych elementów w nauce języka jest osłuchanie się z jego brzmieniem. Stąd tak ważny jest język angielski dla dzieci w Poznaniu już na etapie przedszkola. Dzięki niewinnej zabawie z językiem dzieci osłuchują się z akcentem, wymową, podstawowymi zwrotami. W zależności od intensywności i systematyczności kontaktu z językiem dzieci w sposób naturalny, podczas zabawy nabywają słownictwo obcojęzyczne. Jako iż maluchy świetnie przyswajają słówka rodzicom polecane są zajęcia językowe dla dzieci. W większych miastach takich jak Poznań funkcjonuje szereg szkół językowych w których to kilkulatki jak i dzieci wczesnoszkolne mogą uczyć się wielu języków na różnych poziomach zaawansowania.

Nauka języka w grupie rówieśniczej na tym etapie sprzyja rozwojowi w ogóle, również językowemu. Dzieci poznają odmienność znaczeń i sedno różnorodności językowej, rozróżniając języki, porównują, bawią się nimi, a przy tym kodując najistotniejsze aspekty nauki. Z czasem kiedy język angielski dla dzieci w Poznaniu zaczyna być wymagany w szkole podstawowej znacznie łatwiej jest im opanować zagadnienia trudniejsze w szybszym tempie niżeli maluchom, które z językiem nigdy wcześniej się nie spotkały. By wesprzeć dzieci od najmłodszych lat w nauce języków, która jest przepustką do lepszego standardu życia, możliwości edukacyjnych, zawodowych jak i towarzyskich warto jest poświęcić uwagę na to jakimi treściami malucha otaczamy, czy nie można by było wprowadzić w otoczenie dziecka informacji obcojęzycznych w postaci bajek, książek, zabawek wielojęzycznych czy utworów śpiewanych w języku angielskim. Kluczem do sukcesu jest różnorodność. Małe dzieci nie rzadko zniechęcają się jeśli pomoce są zanadto monotonne i podobne.

Dbałość o naukę przy zabawie jest bardzo ważna, poza układankami i grami planszowymi, słownymi istotny jest rytm i ruch, stąd też warto jest z dzieckiem bawić się językiem w ruchu. Zagospodarowanie otoczenia to połowa sukcesu, bowiem dziecko bawiąc się beztrosko nieświadomie przyswaja zasłyszane słówka, operuje językiem obcym bez wysiłku i poczucia trudności, czy samego aktu nauki, jaka dzieciom kojarzy się zwykle z przymusem i zniechęca do aktywności. Im bardziej język angielski dla dzieci w Poznaniu będzie opakowany atrakcjami tym szybciej, łatwiej i chętniej dzieci po niego sięgną. Nie zawsze dziecku łatwo jest pokazać, doświadczyć i zrozumieć po co mu ta znajomość języka, czemu ona służy, stąd też trudno o motywację. Wystarczy jednak wyjazd na wakacje za granicę by dziecko doceniło swoją wiedzę językową. Warto również pokazać dziecku własny przykład. Dzieci uczą się poprzez naśladownictwo i obserwację, jeśli sami będziemy mówić do dziecka w języku obcym, ono również zacznie, co więcej zachęcimy go w ten sposób do nauki. Rolą rodzica jest także wsparcie emocjonalne.

Jeśli dziecko napotyka na problemy w nauce należy je stosownie podbudować na duchu, wesprzeć by miało siłę zmobilizować się do nauki. Ten ostatni element tyczy się przede wszystkim rodziców nastolatków, którzy zarzucają naukę w ogóle. Czasem pomaga podsunięcie odpowiednich narzędzi i pomocy dydaktycznych, które przemycają naukę w przyjemnej dla dziecka formie, tak bywa z wyjazdami wakacyjnymi, obozami językowymi zagranicą, kiedy młodzież spędzając czas na rozrywkach uczy się bardzo intensywnie nie odczuwając tego faktu. Nie rzadko wystarczy jedynie podpowiedzieć młodemu człowiekowi możliwości poprzez które może się uczyć.

Również na etapie nauki w szkole wsparcie nauki języka obcego jest bardzo ważne. Dzieci nie rzadko się zniechęcają tracą wiarę w swoje możliwości a co za tym idzie również motywację do pokonywania trudności i podejmowania wyzwań. Dzieciom szkolnym w nauce i utrzymaniu systematyczności nauki pomagają korepetycje ę jak i konwersacje z native speakerami. Możliwość pobierania nauki online w postaci korepetycji przez Skype pozwala uzupełnić zaległości, poszerzyć słownictwo jak i poznać język potoczny, szereg ciekawostek językowych, których brakuje w programie podstawowym nauki języka obcego w szkole.

Doskonałą ofertą dla dzieci chętnych do nauki są korepetycje indywidualne. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z lektorem można osiągnąć o wiele więcej niżeli realizując zadania proponowane przez aplikacje mobilne czy tez kursy językowe na PC. Jest to komfortowe rozwiązanie dla dzieci i rodziców, zwłaszcza tych którzy nie władają językami, jakich uczą się ich dzieci, tym samym nie mogą pomóc im w nauce. Wiele osób zamiast cyklicznych korepetycji wybiera okazjonalne zajęcia weryfikujące poziom, postępy i wiedzę, jak i przygotowujące do egzaminu, sprawdzianu bądź matury. Serwis Preply powstał po to by ułatwić znalezienie korepetytora, niezależnie od tego czy szukamy nauczyciela dla dziecka na poziomie początkującym czy zaawansowanym, czy w Poznaniu czy też w Nowym Sączu a może w Suwałkach. Tutaj skupione zostały kontakty do lektorów z całej Polski i nie tylko, dostępni są także native speakerze stacjonarni w Polsce oraz za granicą.

Fundamentem preply jest nauka online przez Skype, stad tez poza ofertą stacjonarną z łatwością można przeszukać witrynę wybierając oferty zdalne. Wówczas wybór jest znacznie większy i możemy zdecydować o tym czy nasze dziecko wesprze wykwalifikowany nauczyciel, czy też student zza granicy itd. Duża konkurencja ma też niebagatelne znaczenie dla stawki godzinowej, która nie rzadko jest znacznie niższa niżeli koszt kursu stacjonarnego w grupie a tym bardziej korepetycje indywidualne w domu ucznia lub nauczyciela. Bezwzględnie należy mierzyć siły na zamiary, jeśli zauważamy, że dziecko nie jest w stanie się uczyć na takim poziomie jak nasze ambicje, warto zwolnic tempo i porzucić aspiracje o wielojęzyczności.

Autor: Preply Polska. Platforma do nauki m.in języków obcych online jak i offline.
 

Powiązane artykuły

Studia w każdym zakątku świata

Elab Expo po raz dziewiąty przyciągnęło osoby zainteresowane edukacją za granicą

czytaj dalej

Czy wybór uczelni ma wpływ na zarobki? Sprawdzamy

Czym należy się kierować wybierając studia, by w przyszłości dobrze zarabiać?

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane