Informator o Szkołach Wyższych, Policealnych i Językowych

Akademia Zamojska

Akademia Zamojska

Rok założenia: 2005 | Rektor: dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ


Akademia Zamojska funkcjonuje pod tą nazwą od 2021 roku, wcześniej – od 2005 roku – znana była w regionie jako Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Władze Akademii Zamojskiej dokładają wszelkich starań, aby Uczelnia czerpała z najlepszych tradycji akademickich Zamościa, jakimi była działalność historycznej Akademii Zamojskiej w latach 1594-1784, założonej przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

Obecnie Akademia Zamojska oferuje studia licencjackie, inżynierskie, magisterskie (II stopnia)
i podyplomowe.
Rektorat Akademii Zamojskiej znajduje się w obrębie Starego Miasta przy ul. Pereca 2.



Uczelnia przyjęła strukturę wydziałową, w ramach której funkcjonują trzy Wydziały:

Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych

Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych – dr Łukasz Potocki
ul. Zamoyskiego 64, 22-400 Zamość
tel. 84/ 638 09 40, 693 933 180
Dziekanat Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych
ul. Sienkiewicza 22A, 22-400 Zamość
tel. 574 270 540

Wydział Nauk o Zdrowiu

Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu – dr hab. n. med. Szymon Zmorzyński
Dziekanat Wydziału Nauk o Zdrowiu
ul. Hrubieszowska 24, 22-400 Zamość
tel. 84/ 638 34 00, 693 188 009

Wydział Techniczno – Informatyczny

Dziekan Wydziału Techniczno-Informatycznego – dr inż. Paweł Prokop
Dziekanat Wydziału Techniczno - Informatycznego
ul. Szczebrzeska 31, 22-400 Zamość
tel. 84/ 638 09 40, 693 933 180 


BEZPIECZEŃSTWO NARODOWE


I stopień 
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: licencjat

II stopień 
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: magister

I stopień 

Możliwe miejsca pracy: instytucje bezpieczeństwa państwa, samorządy, administracja, instytucje bezpieczeństwa wewnętrznego państwa
Specjalność:

  • służby mundurowe i bezpieczeństwo państwa
  • bezpieczeństwo publiczne i zarządzanie kryzysowe
  • bezpieczeństwo i ochrona granic państwowych
  • obrona cywilna i terytorialna w Polsce
  • więziennictwo w systemie bezpieczeństwa narodowego

Bezpieczeństwo narodowe to kierunek cieszący się od kilku lat niesłabnącą popularnością. Podstawowym przesłaniem studiów jest przekazanie studentom interdyscyplinarnej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa narodowego ze szczególnym uwzględnieniem wielowymiarowości problematyki obronności państwa w obszarze militarnym, ale również porządku publicznego.

Program studiów uwzględnia nauczanie praktycznych umiejętności w obszarach kreowania polityki bezpieczeństwa i porządku publicznego, monitorowania i diagnozowania zagrożeń, oceny sytuacji kryzysowych, oraz zdolności w zakresie normalizowania sytuacji po wydarzeniach kryzysowych. Atutem studiów jest realizacja innowacyjnego praktycznego profilu studiów, uwzględniającego bezpośrednie poznawanie pragmatyki służby i pracy w wielu różnych szczegółowych dziedzinach bezpieczeństwa narodowego. Program kształcenia realizowany w ramach kierunku bezpieczeństwa narodowego jest ciągle modyfikowany dostosowany do uwarunkowań zewnętrznych, szczególnie otaczającego rynku pracy i służby w mundurach.

Przesłaniem studiów jest również doskonalenie umiejętności w zakresie ratownictwa i zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Studia adresowane są do wszystkich zainteresowanych problemami bezpieczeństwa w różnych jego obszarach i wymiarach. Wiedza i umiejętności zdobywane podczas kształcenia dają możliwości podjęcia służby w formacjach mundurowych zajmujących się bezpieczeństwem narodowym, publicznym, ale także pracy w wyspecjalizowanych działach cywilnej administracji publicznej na szczeblu regionalnym, jak i centralnym, m. in.:

  • jednostkach wojskowych Sił Zbrojnych RP, w strukturach Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Więziennej, Służbie Celno-Skarbowej, Służbach Specjalnych RP.
  • w administracji publicznej i samorządowej w pionie kadry kierowniczej (województw, powiatów, gmin) jak i również na stanowiskach wykonawczych realizujących bezpośrednie zadania w zakresie bezpieczeństwa i obronności państwa.
  • w instytucjach sektora publicznego i prywatnego realizujące zadnia na rzecz bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa publicznego, ochrony mienia i osób.

Przy ocenie kwalifikacji szczególnie do służb mundurowych bardzo istotnym elementem jest wykształcenie, szczególnie wykształcenie kierunkowe – bezpieczeństwo narodowe.

II stopień 

Możliwe miejsca pracy: instytucje, struktury i organizacje realizujące zadania z zakresu bezpieczeństwa narodowego

Program kształcenia obejmuje: nauki o bezpieczeństwie, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki o polityce i administracji, filozofię, nauki i kulturze i religii, nauki prawne oraz nauki o komunikacji społecznej i mediach. Program obejmuje również 480 godz. praktyk zawodowych w instytucjach realizujących zadania związane z bezpieczeństwem państwa. Ostatni etap cyklu kształcenia to egzamin magisterski.

Absolwent studiów magisterskich wykazuje się rozszerzoną i pogłębioną – w stosunku do absolwenta studiów pierwszego stopnia – wiedzą z dziedziny nauk społecznych tworzącą podbudowę dla rozumienia struktur, instytucji, zjawisk i procesów społecznych oraz istoty i znaczenia bezpieczeństwa narodowego, rozumieniem i umiejętnością analizowania zjawisk bezpośrednio związanych z bezpieczeństwem i obronnością w skali globalnej, państwowej, regionalnej i lokalnej. Ponadto jest przygotowany do aktywnego uczestnictwa w projektach i organizacjach społecznych w zakresie współczesnych aspektów bezpieczeństwa oraz pracy w organizacjach realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa i ochrony, w tym w specjalistycznych służbach, inspekcjach i strażach.

Absolwent ma także ukształtowane nawyki ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego, postaw obywatelskich i przedsiębiorczych, zgodnych z etyką zawodo


FILOLOGIA ANGIELSKA 


I stopień
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny
Tytuł: licencjat

Studia na kierunku filologia w zakresie filologii angielskiej prowadzone w Akademii Zamojskiej są zgodne z poziomem 6 Polskiej Ramy Kwalifikacji i są realizowane w przyporządkowaniu do dwóch dyscyplin naukowych: językoznawstwo i literaturoznawstwo, przy czym językoznawstwo jest dyscypliną wiodącą. Student poprzez leżący w jego gestii wybór problematyki (zakresu) pracy dyplomowej ma możliwość pogłębiania i rozwijania swej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych w sposób ukierunkowany na jedną z tych dwóch dyscyplin naukowych, przy czym realizuje on (uzyskuje) wszystkie efekty uczenia się przyjęte dla programu studiów bez względu na obrany zakres seminarium dyplomowego i temat pracy dyplomowej.

PRZYGOTOWANIE DO ZAWODU – WIEDZA I UMIEJĘTNOŚCI

Studia na kierunku filologia w zakresie filologii angielskiej prowadzone są w profilu praktycznym, czyli oferują kompetencje zawodowe powiązane z wykształceniem filologicznym. Absolwent kierunku uzyskuje wiedzę z zakresu dyscyplin naukowych językoznawstwa (w tym glottodydaktyki) i literaturoznawstwa oraz wiedzę kontekstową z zakresu historii i kultury wybranych krajów anglojęzycznych i wiedzę tę potrafi zastosować w działalności zawodowej. Studia na kierunku filologia w zakresie filologii angielskiej przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela języka angielskiego w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, przy czym uzyskanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela na tym etapie edukacji wymaga ukończenia studiów pierwszego i drugiego stopnia. Powyższe przygotowanie do zawodu nauczyciela jest w zgodzie z zał.1, pkt 1.1 Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 25 lipca 2019 w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela oraz obwieszczeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 kwietnia 2021 w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardu przygotowującego do wykonania zawodu nauczyciela (Dz. U. poz. 1450). Absolwent filologii uzyskuje również praktyczne umiejętności związane z posługiwaniem się językiem angielskim na poziomie C1 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Służą temu zajęcia przypisane do modułu praktyczna nauka języka angielskiego, którego elementem jest także kształtowanie umiejętności praktycznych przygotowujących do pełnienia roli nauczyciela języka angielskiego w klasach IV-VIII szkoły podstawowej.

DODATKOWE KOMPETENCJE

Absolwent kierunku filologia w zakresie filologii angielskiej może podjąć pracę również w sektorze edukacji prywatnej, tj. jako lektor języka angielskiego w szkołach językowych. Biorąc pod uwagę dynamiczny i elastyczny charakter współczesnego rynku pracy, zarówno wiedza, jak i tzw. kompetencje miękkie oraz dodatkowe kompetencje w dowolnym sektorze gospodarki, gdzie atutem jest znajomość języka angielskiego oraz realiów świata anglojęzycznego, absolwent kierunku może podjąć zatrudnienie również poza sektorem edukacji, tj. w szeroko pojętym świecie biznesu, a zwłaszcza w branży tłumaczeniowej, działach współpracy międzynarodowej firm rozmaitych branż, instytucjach kultury czy też organizacjach pozarządowych. Wśród absolwentów kierunku są osoby zatrudnione jako stewardessy, pracownicy IT, pracownicy instytucji finansowych, a także osoby prowadzące własną działalność gospodarczą.

Dodatkowe kompetencje umożliwiające uzyskanie zatrudnienia poza sektorem edukacyjnym absolwent zdobywa dzięki zajęciom oferowanym w modułach przedmiotów do wyboru:
Moduł 1: Tłumaczenia
Moduł 2: Język biznesu

KOMPETENCJE SPOŁECZNE

Kształcenie na kierunku filologia w zakresie filologii angielskiej kładzie nacisk na zrównoważenie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Z tego względu program studiów uwzględnia istotną rolę kompetencji komunikacyjnych, organizacyjnych czy pracy w zespole, które są wysoko cenione przez pracodawców.

MOŻLIWOŚCI ROZWOJU I DOSKONALENIA ZAWODOWEGO

Absolwent studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku filologia w zakresie filologii angielskiej ma różnorodne możliwości rozwoju i doskonalenia zawodowego. Może w szczególności:

 podjąć i ukończyć studia drugiego stopnia na kierunku filologia w zakresie filologii angielskiej, dzięki czemu uzyska tytuł zawodowy magistra oraz kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela na II etapie edukacyjnym obejmującym obecnie klasy IV–VIII szkoły podstawowej,

 rozwijać i doskonalić swe kwalifikacje i kompetencje poprzez podjęcie i ukończenie studiów podyplomowych, specjalistycznych kursów i szkoleń (w tym certyfikowanych),

 uzyskać – po spełnieniu dodatkowych wymagań formalnoprawnych – dostęp do wykonywania zawodów regulowanych lub o ograniczonym dostępie, w szczególności zawodu tłumacza przysięgłego oraz rezydenta biura turystycznego.


FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ 


I stopień 
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: licencjat

II stopień
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: magister

I stopień 

Możliwe miejsca pracy: podmioty prywatne i publiczne (firmy produkcyjne, usługowe i handlowe), działy finansowe jednostek samorządowych, banki, biura rachunkowe i urzędy skarbowe oraz przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Specjalność:

  • rachunkowość i podatki
  • finanse i bankowość

 Studia na kierunku finanse i rachunkowość mają na celu wyposażenie studentów w wiedzę z zakresu finansów i rachunkowości oraz osiągnięcie przez nich umiejętności samodzielnego stosowania instrumentarium finansowego i rachunkowego. Absolwent kierunku będzie przygotowany do:

  • prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • analizowania sprawozdań finansowych,
  • obsługi finansowej i rozliczania podmiotów gospodarczych,
  • zarządzania finansami przedsiębiorstw,
  • pracy w bankowości,
  • pracy w branży ubezpieczeniowej,
  • podjęcia studiów II stopnia (magisterskich).

Na kierunku finanse i rachunkowość:

  • uczymy zawodu praktycznie,
  • zajęcia prowadzą specjaliści i praktycy branżowi,
  • praktyki zawodowe trwają 6 miesięcy,
  • można uzyskać certyfikat księgowy C.I.K.

Warto podkreślić, że według raportu Barometr Zawodów 2021 w Polsce brakuje specjalistów do spraw rachunkowości i księgowości oraz samodzielnych księgowych.

II stopień

Możliwe miejsca pracy: podmioty prywatne i publiczne (firmy produkcyjne, usługowe i handlowe), działy finansowe jednostek samorządowych, banki, biura rachunkowe i urzędy skarbowe oraz przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej

Studia obejmują pogłębione kształcenie z rachunkowości, szeroko rozumianych finansów, elementów najnowszych koncepcji zarządzania, ekonomii i wybranych zagadnień prawnych. Zaprojektowany program studiów ma na celu wyposażenie absolwentów w pakiet kompetencji, umożliwiających realizację ścieżek kariery m.in. w obszarze finansów publicznych, w zarządzaniu efektywnością finansową biznesu oraz w kompleksowej obsłudze finansowo-księgowej podmiotów gospodarczych z uwzględnieniem standardów międzynarodowych.

Treści kształcenia obejmują aktualny stan wiedzy uwzględniający postęp w działalności zawodowej właściwej dla finansów i rachunkowości oraz praktyczne jej zastosowania i dostosowane są do potrzeb otoczenia społeczno-gospodarczego i rynku pracy. Kluczową rolę w kształceniu praktycznym odgrywają 3-miesięczne praktyki zawodowe, w czasie których student będzie doskonalił  i rozwijał umiejętności praktyczne pogłębiając doświadczenie zawodowe pod okiem specjalistów z określonej branży. Praktyki realizowane będą w przedsiębiorstwach, instytucjach, urzędach administracji publicznej, których specyfika działalności jest zgodna z kierunkiem studiów.

Moduły do wyboru:

  • Finanse jednostek samorządu terytorialnego
  • Zarządzanie finansami
  • Rachunkowość i podatki

O przyjęcie na studia drugiego stopnia finanse i rachunkowość mogą ubiegać się kandydaci:

1) posiadający dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na kierunku: finanse i rachunkowość, ekonomia, zarządzanie;
2) posiadający dyplom ukończenia studiów pierwszego stopnia na innym kierunku, w którym kandydat realizował treści kształcenia w wymiarze co najmniej 60 punktów ECTS w każdej z dwóch grup przed


FIZJOTERAPIA


jednolite magisterskie

Studia na kierunku fizjoterapia są studiami o charakterze interdyscyplinarnym, koncentrują się na zagadnieniach związanych z nauką o zdrowiu, medycyną, naukami społecznymi i o kulturze fizycznej w zakresie uzyskania wiedzy, umiejętności i kompetencji niezbędnych do samodzielnego wykonywania zawodu fizjoterapeuty. Kierunek fizjoterapia ma charakter medyczny i związany jest z ochroną zdrowia oraz przywracaniem utraconej sprawności fizycznej chorego. Celem studiów jest uzyskanie wiedzy i zdobycie umiejętności niezbędnych do kształtowania, podtrzymywania oraz przywracania sprawności i wydolności osobom w różnym wieku, ruchomości utraconej lub obniżonej w wyniku chorób lub urazów.

Po tym kierunku, nasi absolwenci znajdą pracę m.in. w:

  • gabinety rehabilitacji, terapii manualnej
  • ośrodki sportowe
  • szpitale
  • przychodnie, szpitale, sanatoria

INFORMATYKA


I stopień 
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: licencjat

Specjalność:

  • technologie internetowe i multimedialne
  • bezpieczeństwo sieci informatycznych

 Jeśli przedmioty ścisłe nie sprawiały Ci trudności w szkole, a swoją przyszłość wiążesz z zawodami programisty, administratora sieci informatycznych, czy innymi związanymi z tworzeniem nowych technologii i narzędzi informatycznych, to ten kierunek jest dla Ciebie!

Studia na kierunku informatyka od lat cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi, co nie jest przypadkowe. Szybki rozwój nowych technologii i powstawanie nowoczesnych maszyn oraz urządzeń daje informatykom duże możliwości rozwoju. Ponadto zawody podejmowane przez absolwentów tego kierunku są bardzo dobrze płatne, a sami informatycy pożądani na rynku pracy.


LOGISTYKA 


I stopień
Czas trwania: 3,5 roku (7 semestrów)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: inżynier

Możliwe miejsca pracy: firmy transportowe i produkcyjnych, centra usługowe, spedycja

Specjalność:

  • logistyka produkcji i inżynieria jakości
  • transport lądowy

Wraz z rozwojem gospodarki rośnie także zapotrzebowanie na logistyków. Logistyka to kierunek studiów, który pozwala na poznanie procesów planowania i efektywnego przepływu surowców, materiałów i produktów. W trakcie studiów przyszli inżynierowie uczą się projektowania procesów logistycznych, a także zgłębiają tajniki zaopatrzenia, dystrybucji oraz organizacji centrów spedycyjnych. Studia inżynierskie na kierunku logistyka w Akademii Zamojskiej cechują się interdyscyplinarnością, ponieważ pozwalają zgromadzić teoretyczną i praktyczną wiedzę nie tylko o logistyce, transporcie, spedycji czy dystrybucji, ale również ekonomii czy marketingu. Podczas studiów prowadzone są zajęcia z języka anielskiego, a dobra znajomość języka obcego stanowi furtkę do znalezienia posady w międzynarodowych korporacjach.


MECHANIKA I BUDOWA MASZYN 


I stopień
Czas trwania: 3,5 roku (7 semestrów)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: inżynier

Możliwe miejsca pracy: wszystkie sektory przemysłowe o profilu produkcyjnym, firmy projektowe, jednostki naukowo-badawcze, szkolnictwo i inne

Specjalność:

  • pojazdy samochodowe
  • obrabiarki sterowane numerycznie
  • odnawialne źródła energii

Interesujesz się motoryzacją, chciałbyś zaprojektować drukarkę 3D albo obsługiwać maszyny sterowane numerycznie? Chcesz zdobyć umiejętności wykorzystania nowoczesnych technik komputerowych w projektowaniu i produkcji? Nasza uczelnia wychodzi naprzeciw Twoim zainteresowaniom, proponując Ci kierunek mechanika i budowa maszyn. Studia trwają 7 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu inżyniera. Posiadamy laboratoria wyposażone w najnowocześniejsze maszyny, których łączna wartość to ponad 20 mln złotych.


PEDAGOGIKA


I stopień 
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: licencjat

II stopień 
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: magister

I stopień 

Moduły do wyboru:

  • pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z elementami wspierania rozwoju dziecka i rodziny (nabór od 2023/2024)
  • pedagogika społeczna z elementami mediacji (nabór od 2023/2024)
  • pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i piecza zastępcza (nabór do 2022/2023)
  • edukacja dorosłych i praca z osobami starszymi (nabór do 2022/2023)

Absolwent kierunku pedagogika w zakresie „pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z elementami wspierania rozwoju dziecka i rodziny" po ukończeniu studiów w Akademii Zamojskiej uzyska wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne obejmujące: przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne w zakresie pracy opiekuńczo-wychowawczej i pieczy zastępczej z elementami wczesnego wspomagania rozwoju, metodyki: pracy opiekuńczo-wychowawczej, wspierania rodziny i pieczy zastępczej, pracy resocjalizacyjnej oraz pracy socjalnej; profilaktykę i terapię uzależnień; podstawy prawa rodzinnego i opiekuńczego; etykę asystenta rodziny i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Przykładowe miejsca pracy: piecza zastępcza, środowiskowy dom opieki nad dzieckiem, środowiskowy ośrodek opieki nad dzieckiem oraz całkowitej opieki dla dorosłych, świetlica środowiskowa, instytucja wychowania pozaszkolnego, placówka opiekuńczo-wychowawcza, szkoła poziomów kształceni, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, instytucja pomocy społecznej, ośrodek interwencji kryzysowej, organizacje pozarządowa, stowarzyszenie, fundacje. Przykładowe stanowiska: asystent rodziny, pedagog szkolny, terapeuta pedagogiczny, wychowawca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, doradca/konsultant w ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych, opiekun środowiskowy w domach pomocy społecznej/ośrodkach wsparcia społecznego.

Absolwent kierunku pedagogika w zakresie "pedagogika społeczna z elementami mediacji" dysponuje podstawową wiedzą pedagogiczną, socjologiczną i psychologiczną niezbędną do zrozumienia społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania oraz kształtowania własnego rozwoju zawodowego. Posiada wiedzę z zakresu mediacji, podstaw prawnych mediacji, zasad i technik mediacyjnych oraz z zakresu profilaktyki społecznej i resocjalizacji  a także metodyki pracy z rodziną oraz dorosłymi. Ma umiejętności komunikacji, rozwiązywania konfliktów,  wzbogacania oraz doskonalenia swoich  kompetencji w zakresie praktycznego działania oraz tworzenia własnego warsztatu metodycznego w tym metodyki pracy mediatora. Absolwent uzyskuje podstawowe kwalifikacje zawodowe do pracy w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, ośrodkach pomocy społecznej, poradniach specjalistycznych, w służbie zdrowia, w instytucjach profilaktyki społecznej, a także w ośrodkach mediacyjnych,  w szkole i innych placówkach oświatowo-wychowawczych w charakterze pedagoga, mediatora. Studia adresowane są w szczególności do kandydatów, którzy w po ukończeniu  zechcą podjąć pracę pedagoga  w charakterze osób prowadzących rodzinne mediacje sądowe i pozasądowe, pracowników pomocy społecznej, pracowników instytucji rządowych i organizacji pozarządowych związanych z reagowaniem w sytuacjach kryzysowych i rozwiązywaniem konfliktów, pracowników administracji publicznej i samorządowej,menedżerów i pracowników firm odpowiedzialnych za prowadzenie mediacji,pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, placówek resocjalizacyjnych i ośrodków wychowawczych,trenerów, doradców pracujących w organizacjach i instytucjach. Po ukończeniu studiów absolwent uzyskuje kompetencje mediatora szkolnego, może ubiegać się o wpis na listę osób uprawnionych do prowadzenia mediacji w Sądach Okręgowych, jak również może prowadzić mediacje w ramach własnej działalności.

Absolwent kierunku pedagogika w zakresie „pedagogika opiekuńczo-wychowawcza i piecza zastępcza" po ukończeniu studiów w Akademii Zamojskiej uzyska wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne obejmujące: przygotowanie psychologiczno-pedagogiczne w zakresie pracy opiekuńczo-wychowawczej i pieczy zastępczej, metodyki: pracy opiekuńczo-wychowawczej, wspierania rodziny i pieczy zastępczej, pracy resocjalizacyjnej oraz pracy socjalnej; profilaktykę i terapię uzależnień; podstawy prawa rodzinnego i opiekuńczego; etykę asystenta rodziny i koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej. Przykładowe miejsca pracy: piecza zastępcza, środowiskowy dom opieki nad dzieckiem, środowiskowy ośrodek opieki nad dzieckiem oraz całkowitej opieki dla dorosłych, świetlica środowiskowa, instytucja wychowania pozaszkolnego, placówka opiekuńczo-wychowawcza, szkoła poziomów kształceni, poradnia psychologiczno-pedagogiczna, instytucja pomocy społecznej, ośrodek interwencji kryzysowej, organizacje pozarządowa, stowarzyszenie, fundacje. Przykładowe stanowiska: asystent rodziny, pedagog szkolny, terapeuta pedagogiczny, wychowawca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, doradca/konsultant w ośrodkach adopcyjno-opiekuńczych, opiekun środowiskowy w domach pomocy społecznej/ośrodkach wsparcia społecznego.

Absolwent kierunku pedagogika w zakresie  „edukacja dorosłych i praca z osobami starszymi” kierowana jest szczególnie do osób planujących pracę związaną z edukacją dorosłych, organizacją czasu wolnego i organizacją pracy z osobami starszymi. Studenci kierunku pedagogika wybierając tę specjalność zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną dotyczącą uczestnictwa osób dorosłych w edukacji, specyfiki funkcjonowania człowieka dorosłego w różnych okresach dorosłości, specyfiki kształcenia oraz uczenia się osób dorosłych. Absolwent po ukończeniu studiów uzyska wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne obejmujące zagadnienia dotyczące przygotowania psychologiczno-pedagogicznego edukacji dorosłych i osób starszych, w zakresie andragogiki i metodyki pracy z osobami starszymi, metod aktywizacji społecznej i nowoczesnych technologii, mediacji, negocjacji i komunikacji interpersonalnej, projektowania kształcenia i samorozwoju człowieka dorosłego, profilaktyki społecznej i resocjalizacji, polityki społecznej i prawa, edukacji medialnej, metodyki zarządzania czasem wolnym, terapii zajęciowej, edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia oraz współpracy ze środowiskiem. Absolwenci Akademii Zamojskiej dzięki przygotowaniu teoretycznemu i praktycznemu uzyskają nowoczesną profesję, jaką jest zawód andragoga. Będą przygotowani do pracy z dorosłymi i osobami starszymi, uzyskają m.in. przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do pracy z dorosłymi i ludźmi starszymi, uprawnienia do organizowania współpracy między placówkami socjalnymi a rodziną i środowiskiem lokalnym, organizowania różnorodnych form aktywności dorosłych i osób starszych w pracy środowiskowej, umiejętności prowadzenie terapii zajęciowej. Będą posiadać umiejętności w zakresie diagnozowania potrzeb osób dorosłych i starszych oraz projektowania i realizowania różnorodnych działań aktywizujących tą grupę społeczną w celu zapobiegania wykluczeniu społecznemu, umiejętności w zakresie doradztwa zawodowego oraz projektowania kształcenia w pozaszkolnych formach edukacji skierowanych do osób dorosłych.

II stopień 

Program studiów na kierunku pedagogika, studia II stopnia, profil praktyczny realizowany będzie poprzez grupy zajęć kierunkowych obejmujące merytoryczne i metodyczne przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela, grupy zajęć do wyboru – w zakresie pedagogiki szkolnej z elementami terapii pedagogicznej oraz pedagogiki środowiskowej – pedagogiki rodziny, pieczy zastępczej oraz asystentury rodziny i zajęcia fakultatywne. Praktyka zawodowa dostosowania jest do programu studiów i uwzględnia potrzeby środowiska będące efektem porozumień z interesariuszami zewnętrznymi.

Celem kształcenia na kierunku pedagogika, studia drugiego stopnia o profilu praktycznym jest kształcenie profesjonalistów umiejących reagować na potrzeby ucznia/rodzica/nauczyciela czy klienta poradni/gabinetu/ośrodka, ludzi potrzebujących wsparcia oraz sprawnie realizować proces ich wspierania.

Studia na tym  na kierunku przygotowują do pracy pedagoga szkolnego, prowadzenia profilaktyki uzależnień, a także zajęć korekcyjno-kompensacyjnych z elementami terapeutycznymi. Poza tym służą doskonaleniu umiejętności w zakresie pracy opiekuńczej i wychowawczej.

Możliwe miejsca pracy: pedagog, pedagog szkolny, specjaliści do spraw wychowania małego dziecka, wychowawca w placówkach oświatowych, wsparcia dziennego, wychowawczych i opiekuńczych oraz instytucjach pieczy zastępczej,  wykładowca na kursach (edukator, trener),  animator czasu wolnego młodzieży (pracownik młodzieżowy),  kierownicy w instytucjach opieki nad dziećmi, kierownicy w instytucjach opieki nad osobami starszymi, kierownicy w instytucjach pomocy społecznej, inne.


PIELĘGNIARSTWO 


I stopień 
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: licencjat

II stopień 
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: magister

I stopień 

Zajęcia na kierunku pielęgniarstwo podzielone są na moduły:

  • nauki podstawowe: anatomia, fizjologia, patologia, genetyka, biochemia i biofizyka, mikrobiologia i parazytologia, farmakologia, radiologia;
  • nauki społeczne: psychologia, socjologia, pedagogika, prawo, zdrowie publiczne, filozofia i etyka zawodu pielęgniarki;
  • nauki w zakresie podstaw opieki pielęgniarskiej: podstawy pielęgniarstwa, promocja zdrowia, podstawowa opieka zdrowotna, dietetyka, badania fizykalne, badania naukowe w pielęgniarstwie, zajęcia fakultatywne;
  • nauki w zakresie opieki specjalistycznej: choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne, pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne, położnictwo, ginekologia i pielęgniarstwo położniczo-ginekologiczne, psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne, anestezjologia i pielęgniarstwo w zagrożeniu życia, rehabilitacja i pielęgnowanie niepełnosprawnych, neurologia i pielęgniarstwo neurologiczne, geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne, opieka paliatywna oraz podstawy ratownictwa medycznego.

Zdobywanie umiejętności praktycznych student rozpoczyna w pracowni umiejętności pielęgniarskich mieszczącej się na terenie uczelni, by następnie przejść do kształcenia praktycznego w warunkach właściwych dla wykonywania zawodu tj. zajęć praktycznych i praktyk zawodowych w wieloprofilowych szpitalach o zasięgu regionalnym, ośrodkach pielęgniarskiej opieki domowej, środowiskowej i szkolnej oraz hospicjach.

Studia na kierunku pielęgniarstwo kończą się egzaminem dyplomowym składającym się z części teoretycznej i praktycznej. Egzamin dyplomowy, po złożeniu pracy dyplomowej, obejmuje sprawdzenie wiedzy i umiejętności praktycznych zdobytych w całym okresie studiów.

Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku pielęgniarstwo uzyska tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa i może ubiegać się o zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, ochrony zdrowia, opiekuńczo-pielęgnacyjnych, pracy chronionej, opieki społecznej, podstawowej opieki zdrowotnej oraz w zespołach pielęgniarstwa środowiskowego i rodzinnego.

II stopień 

Możliwe miejsca pracy: rola stricte medyczna, edukator medyczny, lider w szpitalach, przychodnie, publiczne i niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, a także w administracja państwowa i samorządowa

Studia drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo w Akademii Zamojskiej skierowane są do osób posiadających prawo wykonywania zawodu pielęgniarki/arza uzyskane po ukończeniu studiów pierwszego stopnia i otrzymaniu tytułu licencjata pielęgniarstwa.

Program kształcenia obejmuje: nauki społeczne, humanistyczne, a przede wszystkim zaawansowaną praktykę pielęgniarską, badania naukowe i rozwój pielęgniarstwa oraz moduły uzupełniające z zakresu transplantologii, pielęgniarstwa operacyjnego czy standardów opieki w inwazyjnym leczeniu chorób serca. AZ umożliwia realizację 200 godzin praktyk zawodowych w instytucjach, firmach i placówkach ochrony zdrowia w kraju. Ostatni etap cyklu kształcenia to egzamin magisterski.

Studia drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo w Akademii Zamojskiej uzyskały na 4 lata akredytację Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położnych, a także certyfikat Ministerstwa Zdrowia, co było warunkiem koniecznym do uzyskania pozwolenia Ministra Edukacji i Nauki na utworzenie studiów magisterskich na kierunku pielęgniarstwo.

Wykładowcy na kierunku pielęgniarstwo to profesjonaliści posiadający kwalifikacje naukowe, zawodowe i etyczne oraz wieloletnie doświadczenie praktyczne. Uczelnia posiada własną, nowoczesną i profesjonalnie wyposażoną bazę dydaktyczną tj. sale ćwiczeniowe i seminaryjne, pracownie i specjalistyczne laboratoria, w tym pracownie umiejętności pielęgniarskich, pracownie informatyczne, a przede wszystkim Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej. Nowoczesne metody nauki i sprzęt do symulacji pozwalają na nabywanie umiejętności niezbędnych do sprawowania profesjonalnej opieki pielęgniarskiej nad osobami w różnym wieku i stanie zdrowia, choroby i niepełnosprawności we wszystkich miejscach świadczenia usług pielęgniarskich.

Absolwent kierunku uzyskuje kompetencje zawodowe, społeczne i rozszerzone umiejętności praktyczne przydatne w prowadzeniu indywidualnej lub grupowej praktyki pielęgniarskiej z uwzględnieniem specyfiki bio-medycznej starzejącego się organizmu.


POŁOŻNICTWO


I stopień 
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: licencjat

II stopień 
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tryb: stacjonarny, niestacjonarny
Tytuł: magister

Położnictwo pomostowe
Czas trwania: 2 semestry
Tryb: niestacjonarne

I stopień 

Studenci zdobywają wiedzę medyczną dotyczącą kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu oraz z zakresu ginekologii i opieki nad noworodkiem. Na kierunku położnictwo praktyczne zajęcia odbywają się na fantomach, dzięki którym można poznać szczegółowo budowę ciała człowieka. Studenci uczą się zagadnień dotyczących promocji zdrowia, profilaktyki, profesjonalnej opieki położniczo ginekologicznej: przedkoncepcyjnej, prenatalnej i w okresie przekwitania. Dowiadują się jakie działania ratownicze podejmować w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Student będzie miał możliwość wyboru zajęć - język migowy i współpraca w zespołach opieki zdrowotnej.

II stopień 

Absolwent studiów drugiego stopnia na kierunku położnictwo zyskuje zaawansowaną wiedzę z zakresu położnictwa i ginekologii oraz poszerzoną wiedzę z zakresu innych nauk medycznych i społecznych. Ponadto wie jakie działania ratownicze podejmować w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. Absolwenci potrafi rozpoznawać i monitorować ciążę, samodzielnie przyjmować poród siłami natury, organizować i nadzorować opiekę położniczo-ginekologiczną i pielęgniarską, wdraża do praktyki najnowszą wiedz, podnosi jakość opieki położniczo-ginekologicznej, wdraża nowe metody, techniki i rozwiązania organizacyjne.


PRAWO 


jednolite magisterskie
Czas trwania: 5 lat
Tryb: stacjonarny
Tytuł: magister

Jednolite studia magisterskie na kierunku prawo - profil praktyczny pozwolą uzyskać wszechstronne wykształcenie przydatne w pracy w wielu zawodach oraz umożliwią ubieganie się o przyjęcie na aplikacje prawnicze. W trakcie studiów student zyskuje kompleksową wiedzę o obowiązujących przepisach, umiejętności ich interpretacji, stosowania prawa oraz posługiwania się językiem prawniczym.

Program studiów skonstruowano w oparciu o przeprowadzone konsultacje z interesariuszami społecznymi w korelacji z potrzebami rynku. Studia stwarzają możliwość pogłębiania wiedzy i zdobywania umiejętności podczas praktyk w sądach powszechnych, prokuraturze, kancelariach adwokackich, kancelariach radców prawnych, kancelariach notarialnych, kancelariach komorniczych oraz organach administracji rządowej i samorządowej. Absolwenci zdobędą wiedzę i umiejętności praktyczne umożliwiające przyłączenie się do grup specjalistów w wybranych gałęziach prawa, a także uzyskają wiedzę w zakresie udziału w różnym charakterze w procesie sądowym, w tym praktyczne umiejętności zachowania się na sali sądowej oraz sporządzania różnych pism procesowych.

Planując obsadę kadrową Akademia Zamojska zaprosiła do współpracy praktyków, znamienitych fachowców, także z innych dużych miast akademickich, których doświadczenie zawodowe potwierdza szansę na sukces. Zajęcia poprowadzą m.in. adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, prokuratorzy, wybitni urzędnicy.


RYNEK SZTUKI I ZARZĄDZANIE W KULTURZE


I stopień 
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny,
Tytuł: licencjat

II stopień 
Czas trwania: 2 lata (4 semestry)
Tryb: stacjonarny, 
Tytuł: magister

I stopień 

Program studiów obejmuje zróżnicowane formy zajęć o charakterze teoretycznym, konwersatoryjnym, warsztatowym i analityczno-praktycznym. Studenci będą uczestniczyć również w objazdach naukowych do ważnych pod względem artystycznym miejsc w Polsce i za granicą. Zajęcia poprowadzą historycy sztuki, osoby zawodowo związane z rynkiem sztuki, analitycy rynku, eksperci różnych dziedzin rzemiosła artystycznego oraz kuratorzy muzealni.

Studia przygotowują studentów do pracy m.in. jako: historycy sztuki, muzealnicy, pracownicy galerii, rzeczoznawcy, opiekunowie kolekcjonera, specjaliści sprzedaży internetowej, aukcyjnej oraz analizy i rozwoju rynku sztuki i antykwariusze.

Absolwenci kierunku rynek sztuki i zarządzanie w kulturze będą mogli znaleźć zatrudnienie w jednostkach administracji publicznej oraz w sektorze prywatnym związanym z wystawiennictwem, kolekcjonerstwem, handlem, doradztwem, w muzeach i galeriach sztuki, urzędach konserwatorskich, placówkach zajmujących się dokumentacją zabytków sztuki, wydziałach kultury administracji państwowej i samorządowej, domach kultury, mediach, domach aukcyjnych i handlu antykwarycznym, a także wszędzie tam, gdzie przydatna lub wymagana jest szeroka wiedza o kulturze europejskiej (np. usługi turystyczne).

II stopień 

Możliwe miejsca pracy: jako historyk sztuki, krytyk artystyczny, muzealnik, pracownik galerii, specjalista sprzedaży internetowej, aukcyjnej oraz analityk rozwoju rynku sztuki, antykwariusz.

Zajęcia poprowadzą historycy sztuki, osoby zawodowo związane z rynkiem sztuki, analitycy rynku, eksperci różnych dziedzin rzemiosła artystycznego oraz kuratorzy muzealni. Program studiów obejmuje zróżnicowane formy zajęć o charakterze teoretycznym, konwersatoryjnym, warsztatowym i analityczno-praktycznym. Praktyki w instytucjach kultury w Zamościu, Tomaszowie Lubelskim, Krasnymstawie, Lublinie. Studentom oferuje się rozbudowany kurs języka angielskiego, umożliwiający osiągnięcie znajomości na poziomie biegłości B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz zdobycie umiejętności posługiwania się językiem specjalistycznym z zakresu kierunku.


TURYSTYKA I REKREACJA


I stopień 
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny,
Tytuł: licencjat

Możliwe miejsca pracy: stowarzyszenia kultury fizycznej, turystyczne, rekreacyjne, sportowe, kluby i centra kultury, ośrodki wypoczynkowe, ośrodki rekreacyjno-sportowe, gospodarstwa agroturystyczne, hotele, pensjonaty, uzdrowiska, parki krajobrazowe, biura usługowe z dziedziny rekreacji i turystyki, centra rekreacji i odnowy biologicznej, administracja rządowa i samorządowa, organizacje społeczne, fundacje i stowarzyszenia oraz szkolnictwo – po ukończeniu specjalności nauczycielskiej /zgodnie z rozporządzeniem ministra właściwego do spraw szkolnictwa w sprawie standardów kształcenia nauczycieli/

Absolwenci kierunku dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu, z zakresu nauk przyrodniczych, społecznych i ekonomicznych zostaną zaznajomieni z problematyką organizacyjno-prawną i geograficzno-przyrodniczą, nabędą umiejętności organizacyjne i zdolność kompleksowego oddziaływania na zachowania ludzi w czasie wolnym.


RATOWNICTWO MEDYCZNE 


I stopień 
Czas trwania: 3 lata (6 semestrów)
Tryb: stacjonarny,
Tytuł: licencjat

Ratownictwo medyczne to kierunek, który obejmuje wiedzę ogólną z zakresu nauk społecznych oraz wiedzę specjalistyczną i umiejętności z zakresu nauk medycznych, w szczególności medycznych czynności ratunkowych wykonywanych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego u dorosłych i dzieci. Studenci przygotowywani są do samodzielnego wykonywania takich czynności ratunkowych jak: ocena stanu pacjenta w celu ustalenia postępowania, układanie pacjenta w pozycji właściwej dla rodzaju schorzenia lub odniesionych obrażeń, prowadzenie resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Po tym kierunku, nasi absolwenci znajdą pracę m.in. w:

  • pogotowiu ratunkowym
  • państwowych i prywatnych punktach medycznych
  • Centrum Powiadamiania Ratunkowego szczebla powiatowego i wojewódzkiego


Rekrutacja


Zasady rekrutacji
Rekrutacja podstawowa:
Rejestracja internetowa 2 kwietnia – 12 lipca 2024r.
Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych na kierunek – 16 lipca 2024 r.
Termin składania dokumentów – 17-19 lipca 2024 r.
Ogłoszenie list osób przyjętych na kierunek – 22 lipca 2024 r.

Rekrutacja uzupełniająca
Rejestracja internetowa - 23 lipca – 20 września 2024 r.
Ogłoszenie list osób zakwalifikowanych na kierunek – 23 września 2024 r.
Termin składania dokumentów – 24 – 26 września 2024 r.
Ogłoszenie list osób przyjętych na kierunek – 27 września 2024 r.

 



Oferta edukacyjna



Studia podyplomowe



Kierunki wykładane na uczelni:

bezpieczeństwo narodowe Licencjat Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
filologia angielska Licencjat Stacjonarny
finanse i rachunkowość Licencjat Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
informatyka Licencjat Stacjonarny
logistyka Inżynier Stacjonarny Niestacjonarny
mechanika i budowa maszyn Inżynier Stacjonarny Niestacjonarny
pedagogika Licencjat Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
pielęgniarstwo Licencjat Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
położnictwo Licencjat Stacjonarny Niestacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny Niestacjonarny
prawo Magister Stacjonarny
rynek sztuki i zarządzanie w kulturze Licencjat Stacjonarny   |   II stopnia Stacjonarny
turystyka i rekreacja Licencjat Stacjonarny

Główny adres uczelni


INFORMACJE DLA KANDYDATÓW NA STUDIA:
tel. 574 955 677
e-mail: kandydat@akademiazamojska.edu.pl

Jak do nas trafić

Powiązane kierunki

Rynek sztuki i zarządzanie w kulturze

Akademia Zamojska ZAPRASZA NA STUDIA

czytaj dalej

Polecane Uczelnie

Najczęściej Oglądane