Tu jesteś: Start Aktualnosci Inżynieria danych – nowy kierunek na UJK

Inżynieria danych – nowy kierunek na UJK

Wtorek, 07 Sierpień 2018, 14:04

W nowym roku akademickim Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach będzie kształcił specjalistów w najbardziej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie technologii informatycznych, mianowicie analizie dużych zbiorów danych i związanej z tym sztucznej inteligencji.

- Inżynieria danych włącza się w światową tendencję. Stoimy u progu nowego etapu ewolucji informatycznej. Po erze komputerów, tabletów, smartfonów wchodzą w życie nowe rozwiązania, związane ze sztuczną inteligencją, takie jak rozpoznawanie mowy, tekstu, obrazu w czasie rzeczywistym, samochody autonomiczne, itd. To jest inny świat w którym maszyny mówią nam co mamy robić, sugerują rozwiązania, podpowiadają, gdzie zrobić najtańsze zakupy, gdzie się skutecznie leczyć i gdzie warto naprawić samochód. Robią to na podstawie danych i dlatego tak ważne jest przetwarzanie danych. Tego uczy nasz nowy kierunek studiów - tłumaczy prof. dr hab. Wojciech Broniowski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.
Prof. dr hab. Wojciech Broniowski z Instytutu Fizyki UJK zauważa, że w związku z rozwojem technologii informatycznych wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów potrafiących analizować i przetwarzać duże zbiory danych.


Najpopularniejszy kierunek w Polsce

Inżynieria danych (ang. Data Science) to nowa specjalność, która na świecie uważana jest zgodnie za dominującą profesję XXI wieku. Również w Polsce ten kierunek kształcenia cieszy się wielką popularnością wśród młodzieży wybierającej inżynierię danych jako najbardziej perspektywiczny kierunek studiów. Potwierdzają to dane Ministerstwa i Szkolnictwa Wyższego. Biorąc pod uwagę liczbę kandydatów starających się o jedno miejsce na studiach, w ostatniej rekrutacji był to najpopularniejszy kierunek w Polsce. Inżynieria i analiza danych (ponad 54 kandydatów na jedno miejsce) wyprzedziła pod tym względem takie kierunki jak: zarządzanie inżynierskie (19,4), chemia i toksykologia sądowa (18,9) czy kierunek lekarski (16,7).

Co po studiach?

Nowa propozycja UJK to znakomita inwestycja w przyszłe kariery studentów i absolwentów na rynku pracy. Po ukończeniu kierunku inżynieria danych można znaleźć zatrudnienie w instytucjach specjalizujących się w pozyskiwaniu i przetwarzaniu danych, w zabezpieczaniu danych, w prywatnych i państwowych przedsiębiorstwach na stanowiskach wymagających umiejętności analizowania informacji i tworzenia rozwiązań wspierających strategie oraz decyzje pracodawców.
Absolwenci będą mogli znaleźć pracę m.in. w urzędach statystycznych, przedsiębiorstwach, biznesie, uczelniach i laboratoriach badawczych.

Dlaczego UJK?

Studia na UJK będą trwały 7 semestrów. W ofercie są dwie specjalności: metody sztucznej inteligencji i analiza danych. Absolwenci uzyskają tytuł inżyniera. Istnieje możliwość studiowania w języku angielskim.
Kierunek będzie prowadzony na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UJK. W odróżnieniu od ofert innych uczelni, Uniwersytet kładzie nacisk na dynamicznie rozwijające się metody sztucznej inteligencji oraz zagadnienia digitalizacji i interpretacji wyników pomiarów parametrów układów fizycznych, co jest z jednej strony domeną fizyki, z drugiej zaś ogólnym problemem komunikacji „rzecz-komputer” (ang. Internet of Things (IoT) ).
W proces kształcenia zaangażowani będą fizycy, matematycy i informatycy posiadający wieloletnie doświadczenia badawcze i dydaktyczne w tych dyscyplinach. Warte podkreślenia jest szerokie zaangażowanie fizyków zatrudnionych na wydziale w wielkie międzynarodowe programy badawcze (NA61-Shine w CERN, SPARC@FAIR, VIPERS) wymagające stosowania najnowocześniejszych technologii analizy danych masowych (ang. Big Data). Wydział zapewnia prowadzenie zajęć dydaktycznych na wysokim poziomie i stwarza możliwość uczestniczenia w realizacji atrakcyjnych projektów.

Jak dostać się na inżynierię danych?

W rekrutacji brane są pod uwagę wyniki matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Osoby, które chcą podjąć studia w języku angielskim (Data engineering), muszą dodatkowo udokumentować znajomość tego języka.

Sprawdź:
https://rekrutacja.ujk.edu.pl/

« poprzedni | powrót do spisu | następny »

 

Najczęściej oglądane prezentacje:

1. Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, dolnośląskie
2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Warszawa, mazowieckie
3. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego WAT
Warszawa, mazowieckie
4. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora
Pułtusk, mazowieckie
5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Toruń, kujawsko-pomorskie
7. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania
Łódź, łódzkie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa
Wrocław, dolnośląskie
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lublin, lubelskie
10. Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
11. Akademia Morska w Szczecinie
Szczecin, zachodniopomorskie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Szczytno, warmińsko-mazurskie
13. Akademia Makijażu Mokotowska
Warszawa, mazowieckie
14. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Poznań, wielkopolskie
15. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, wielkopolskie
16. Politechnika Częstochowska
Częstochowa, śląskie
17. Uniwersytet Łódzki
Łódź, łódzkie
18. Lotnicza Akademia Wojskowa
Dęblin, lubelskie
19. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
20. Akademia Morska w Gdyni
Gdynia, pomorskie
21. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Warszawa, mazowieckie
22. Policealne Studium Zawodowe Plastyczne STUDIO SZTUKI
Warszawa, mazowieckie
23. Uczelnia Łazarskiego
Warszawa, mazowieckie
24. Szkoła Projektowania i Reklamy Policealne Studium Zawodowe
Łódź, łódzkie
25. Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie
Kraków, małopolskie
26. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Kraków, małopolskie
Ranking szkół WPROST
Copyright © 2018 pcart | Design: Kacper Kuciński | Webdeveloper: Piotr Dziembor | CMS: Łukasz Piec