Tu jesteś: Start Aktualnosci Dwie dekady Nawigatora XXI

Dwie dekady Nawigatora XXI

Poniedziałek, 28 Maj 2018, 10:29

W roku 2018 mija 20 lat odkąd polska bandera po raz pierwszy powiała nad statkiem badawczo-szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie – Nawigatorem XXI.
W roku 2018 mija 20 lat odkąd polska bandera po raz pierwszy powiała nad statkiem badawczo-szkolnym Akademii Morskiej w Szczecinie – Nawigatorem XXI.

Okrągły jubileusz świętowaliśmy wraz ze Świętem Szkoły - 23 maja. Tę doniosłą okazję postanowiliśmy uczcić w znakomitym gronie - załóg, przedstawicieli MGMiŻŚ, władz miasta, uczelni, przedstawicieli lokalnej społeczności oraz firm i instytucji związanych z gospodarką morską. A skoro to urodziny naszego statku - nie mogło zabraknąć szczególnego gościa, jakim była bliźniacza jednostka Nawigatora XXI - do Szczecina na tę okoliczność przypłynął Horyzont II z Akademii Morskiej w Gdyni.

23 maja o godz. 11:40 Nawigator XXI wszedł do portu w asyście holowników i zacumował u stóp Wałów Chrobrego. Podczas uroczystości na pokładzie odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu AM w obecności zaproszonych gości, ze specjalnym udziałem wiceminister Anny Moskwy z MGMiŻŚ oraz dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej, Michała Wójcika. – Z okazji jubileuszu, życzymy, by Akademia rozwijała się co najmniej tak dynamicznie, jak dotychczas, a z naszej strony deklarujemy pełne wsparcie dla jej działań – deklarowała minister Anna Moskwa.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek przekazał załodze flagę Szczecina, która po chwili powiała na maszcie nad statkiem. – Statek wpisał się w krajobraz Wałów Chrobrego, jest nie tylko symbolem Akademii Morskiej, ale również miasta – mówił prezydent Piotr Krzystek.

Wręczyliśmy także pamiątkowe medale gościom honorowym oraz - doroczne nagrody Wilka Morskiego przyznawane tradycyjnie osobowości związanej z morzem oraz studentowi Akademii Morskiej w Szczecinie. Laureatem tegorocznego „Wilka…” został pierwszy kapitan Nawigatora XXI – Jerzy Białek, a także student Nawigacji – Eric Kulbiej.

Po oficjalnej uroczystości, statki obu Akademii Morskich - Horyzont II oraz Nawigator XXI zostały otwarte dla szczecinian i turystów, chcących osobiście postawić stopę na pokładzie statku. Przez pokłady obu jednostek przewinęło się blisko 400 osób!


Nawigator XXI od lat służy celom szkoleniowym, badaniom naukowym, wrósł też w rzeczywistość Szczecina i cumując przy Wałach Chrobrego stał się rozpoznawalnym symbolem miasta, podkreślającym jego portowy charakter.

Statek ten od początku swojego istnienia wypełnia swoje podstawowe zadania, będąc dla wielu młodych ludzi, rozpoczynających swoją przygodę z morzem, pierwszym kontaktem z wymagającym zawodem marynarza. To na pokładzie „Nawigatora XXI” niejednokrotnie zapadają życiowe decyzje, czy kontynuować swoją przyszłość w tym zawodzie. Działalność szkoleniowa na pokładzie m/s Nawigator XXI trwa cały rok. Na statku realizowane są praktyki morskie w dziale pokładowym i maszynowym dla wszystkich roczników i specjalności tzw. „kierunków pływających” Akademii Morskiej w Szczecinie. Pierwszoroczniaki „poznają się” z morzem, a studenci z wyższych roczników szlifują swoją wiedzę i umiejętności.

Nawigator XXI w liczbach:
- Długość 60,30 m
- Szerokość 10,50 m
- Zanurzenie konstrukcyjne 3,15 m v 140340 przepłyniętych mil
- Około 450 studentów Akademii Morskiej rocznie przebywa na NXXI
- Praktyki trwają od dwóch do czterech tygodni

************************

Akademia Morska w Szczecinie jest uczelnią cywilną, która kształci profesjonalistów znajdujących z powodzeniem pracę na morzu i lądzie. Nasi absolwenci to osoby doskonale przygotowane do wymogów rynku pracy - dobrze mówiące po angielsku, z nowoczesną wiedzą techniczną.

Flota światowa potrzebuje od zaraz 40 tysięcy specjalistów: kapitanów, oficerów pokładowych i oficerów mechaników okrętowych. Jest to szansa dla Ciebie na szybki awans zawodowy i osiąganie wysokich zarobków w młodym wieku.« poprzedni | powrót do spisu | następny »

 

Najczęściej oglądane prezentacje:

1. Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, dolnośląskie
2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Warszawa, mazowieckie
3. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego WAT
Warszawa, mazowieckie
4. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora
Pułtusk, mazowieckie
5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Toruń, kujawsko-pomorskie
7. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania
Łódź, łódzkie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa
Wrocław, dolnośląskie
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lublin, lubelskie
10. Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
11. Akademia Morska w Szczecinie
Szczecin, zachodniopomorskie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Szczytno, warmińsko-mazurskie
13. Akademia Makijażu Mokotowska
Warszawa, mazowieckie
14. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Poznań, wielkopolskie
15. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, wielkopolskie
16. Politechnika Częstochowska
Częstochowa, śląskie
17. Uniwersytet Łódzki
Łódź, łódzkie
18. Lotnicza Akademia Wojskowa
Dęblin, lubelskie
19. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
20. Akademia Morska w Gdyni
Gdynia, pomorskie
21. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Warszawa, mazowieckie
22. Policealne Studium Zawodowe Plastyczne STUDIO SZTUKI
Warszawa, mazowieckie
23. Uczelnia Łazarskiego
Warszawa, mazowieckie
24. Szkoła Projektowania i Reklamy Policealne Studium Zawodowe
Łódź, łódzkie
25. Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie
Kraków, małopolskie
26. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Kraków, małopolskie
Ranking szkół WPROST
Copyright © 2018 pcart | Design: Kacper Kuciński | Webdeveloper: Piotr Dziembor | CMS: Łukasz Piec