Tu jesteś: Start Aktualnosci Coś więcej niż studia. Jak wybrać mądrze i nie zmarnować kilku lat życia?

Coś więcej niż studia. Jak wybrać mądrze i nie zmarnować kilku lat życia?

Środa, 09 Maj 2018, 10:25

Wybierając kierunek studiów, kierowałam się przede wszystkim pasją. Dlaczego? Kiedyś usłyszałam bardzo mądre zdanie: "Jeśli twoja praca jest tym, co kochasz, to w rzeczywistości nie pracujesz, a rozwijasz swoje umiejętności".
Ostatnie miesiące przed zakończeniem szkoły średniej mogą być najcięższym okresem w życiu młodego człowieka. Matura coraz bliżej, rodzice zastanawiają się, co to będzie jak ich dziecko opuści dom rodzinny, a znajomi rzucają nazwami miejscowości, w których niebawem zamieszkają. Z doświadczenia wiem, że przetrwanie tego czasu wymaga nie lada wysiłku... Dziś jestem jedną z najszczęśliwszych studentek w Krakowie i chciałabym opowiedzieć, dlaczego dziennikarstwo na Akademii Ignatianum w Krakowie to dobry wybór.

Wybierając kierunek studiów, kierowałam się przede wszystkim pasją. Dlaczego? Kiedyś usłyszałam bardzo mądre zdanie: "Jeśli twoja praca jest tym, co kochasz, to w rzeczywistości nie pracujesz, a rozwijasz swoje umiejętności". Praktycznie od zawsze obserwowałam zachowania dziennikarzy w telewizji. Na ich widok od razu przychodziło mi na myśl, że to są dojrzali i odpowiedzialni ludzie, a w dodatku świetnie wykształceni. W końcu postanowiłam, że chcę być taka jak oni...

Nadszedł ten wyjątkowy dzień - 3 października 2016 roku. Pierwszy dzień, w którym mogłam już oficjalnie powiedzieć, że jestem studentką. Przy odbiorze legitymacji studenckiej doszło do mnie, że to, do czego wytrwale dążyłam, właśnie się zaczyna.

Wśród osób, które tego samego dnia rozpoczęły studia dziennikarskie, nie było choć jednej, która nie miałaby żadnych obaw. Zastanawialiśmy się, jacy będą nasi wykładowcy, jak wyglądają sale, czy sesja będzie wyglądała dokładnie tak samo, jak opisywali ją starsi koledzy. Wraz z czasem i nabywanym doświadczeniem te obawy odstąpiły. A oto przykłady:

• Wchodząc na teren uczelni, można poczuć się bezpiecznie i przytulnie. W ciepłe dni studenci i zaprzyjaźnieni wykładowcy wspólnie spędzają przerwy między zajęciami na ławkach przed budynkiem uczelni. Większość sal, w których odbywają się zajęcia są nowoczesne i w spokojnych kolorach. Największe wrażenie robią sale komputerowe, studio radiowe i telewizyjne (studio INIGO) oraz Wielka Aula im. Ks. Grzegorza Piramowicza SJ.

• Wykładowcy, którzy przygotowują nas do pracy w mediach są niebywale wyrozumiali. Akademia Ignatianum jest uczelnią z prawami państwowymi, prowadzoną przez księży jezuitów. Wśród wykładowców są duchowni, ale nie brakuje osób świeckich. To, co różni Akademię Ignatianum od innych krakowskich uczelni to fakt, iż między studentami a wykładowcami nie ma niezręcznego dystansu. Nasi nauczyciele znają potrzeby studentów, a co najważniejsze podchodzą do nich indywidualnie.

• Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (bo tak właściwie nazywa się ten kierunek studiów) to dobry wybór dla osób szukających pracy, której toku nie da się przewidzieć. Decydujący się na pracę w tym zawodzie, muszą liczyć się z tym, że przetrwanie w tej branży wiąże się z ciągłym zdobywaniem wiedzy. Wybierając specjalizację na studiach, należy kierować się przede wszystkim swoimi predyspozycjami. Na Ignatianum można wybrać jedną z czterech specjalizacji: telewizyjną, radiową, prasową i internetową. Od tego wyboru później zależą praktyki studenckie, a także temat pracy licencjackiej.

• Ignatianum nie jest miejscem, które służy wyłącznie do zdobywania wiedzy - to coś więcej! Studia to czas zmian. Zmieniamy środowisko, w którym żyjemy, zmieniamy rozkład dnia, nawiązujemy nowe znajomości, a nade wszystko odkrywamy siebie. Ta uczelnia pozwala na odkrycie, a w następstwie rozwijanie swoich talentów. Takim rzeczom sprzyjają wydarzenia uczelniane, takie jak: Cecyliada, International Day, czy otwarte wykłady prowadzone przez wybitne osobistości. Podczas tych wydarzeń można spotkać ludzi, z którymi znajomość może trwać latami. Dlaczego? Ponieważ pierwszymi z pretekstów do zapoznania się są podobne pasje i wybór tej uczelni.

Dlaczego warto studiować dziennikarstwo i komunikację społeczną na Ignatianum? Ponieważ zajęcia są prowadzone przez niestereotypowych i doświadczonych wykładowców. Dziennikarstwo to studia praktyczne, więc uczymy się teorii poprzez praktykę. Ignatianum przede wszystkim pozwala pozostać sobą i pomaga w wytrwałym dążeniu do celu.

Monika Chrzanowska

« poprzedni | powrót do spisu | następny »

 

Najczęściej oglądane prezentacje:

1. Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, dolnośląskie
2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Warszawa, mazowieckie
3. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego WAT
Warszawa, mazowieckie
4. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora
Pułtusk, mazowieckie
5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Toruń, kujawsko-pomorskie
7. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania
Łódź, łódzkie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa
Wrocław, dolnośląskie
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lublin, lubelskie
10. Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
11. Akademia Morska w Szczecinie
Szczecin, zachodniopomorskie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Szczytno, warmińsko-mazurskie
13. Akademia Makijażu Mokotowska
Warszawa, mazowieckie
14. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Poznań, wielkopolskie
15. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, wielkopolskie
16. Politechnika Częstochowska
Częstochowa, śląskie
17. Uniwersytet Łódzki
Łódź, łódzkie
18. Lotnicza Akademia Wojskowa
Dęblin, lubelskie
19. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
20. Akademia Morska w Gdyni
Gdynia, pomorskie
21. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Warszawa, mazowieckie
22. Policealne Studium Zawodowe Plastyczne STUDIO SZTUKI
Warszawa, mazowieckie
23. Uczelnia Łazarskiego
Warszawa, mazowieckie
24. Szkoła Projektowania i Reklamy Policealne Studium Zawodowe
Łódź, łódzkie
25. Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie
Kraków, małopolskie
26. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Kraków, małopolskie
Ranking szkół WPROST
Copyright © 2018 pcart | Design: Kacper Kuciński | Webdeveloper: Piotr Dziembor | CMS: Łukasz Piec