Tu jesteś: Start Aktualnosci Uwierz we mnie, a zrobię to samo

Uwierz we mnie, a zrobię to samo

Środa, 18 Kwiecień 2018, 08:36

Thomas Edison w szkole nie był ani prymusem, ani pupilkiem nauczycieli. Mimo to dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wynalazców na świecie. Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta: rodzice wierzyli w jego talenty, wspierali w rozwoju i nigdy nie wątpili, że młody Thomas odniesie kiedyś sukces.

Wykształcili w nim jedną z najważniejszych umiejętności – wiarę w siebie.
Fonograf Edisona


Po latach z wdzięcznością – list dziecka do rodziców

„Drodzy Rodzice!
Chcę Wam podziękować za to, że zawsze we mnie wierzyliście. Dzięki Waszym słowom i wspieraniu w każdej trudnej dla mnie chwili, wątpliwości, które nachodziły mnie w cięższych momentach, szybko przeradzały się w wiarę w siebie. To dzięki Wam udało mi się zrozumieć, że jestem w stanie sobie poradzić z małymi problemami bez trudu, od Was dostałem też odwagę do poradzenia sobie z tymi większymi. Wierząc, że potrafię i jestem w stanie osiągnąć zamierzone cele, często nie brałem nawet pod uwagę możliwości porażki. Owszem, zdarzało się, że mi coś nie wyszło i Wy chyba wiecie o tym najlepiej, jednak dzięki Wam również prawdziwie pojąłem, że mogę z nich wyciągać faktycznie przydatne wnioski na przyszłość.

Umieliście trafnie przeformułować przykre słowa, które czasami słyszałem od innych ludzi, dzięki czemu udało mi się nie brać ich głęboko do siebie. Zawsze docenialiście moje sukcesy. Pamiętam, jak się cieszyliście, gdy po wielu próbach udało mi się pierwszy raz samodzielnie zawiązać buty, pamiętam Waszą wyrozumiałość i Wasze współczucie, gdy przyniosłem ze szkoły pierwszą jedynkę. Pamiętam też, jak chodziłem na pierwsze rozmowy o pracę i czułem Waszą wiarę w to, że ostatecznie wszystko pójdzie dobrze. Nigdy we mnie nie wątpiliście, dzięki czemu i ja nie wątpiłem w to, że dam radę. Zawsze mówiliście, że poradzę sobie w życiu. Wspieraliście moje zainteresowania, pomogliście mi się rozwijać i w dużej mierze to Wy sprawiliście, że dziś mogę szczerze powiedzieć, że czuję się spełniony w życiu. Piszę ten list, aby podziękować Wam za to, że odnieśliście sukces. Jestem szczęśliwy. 

Dziękuję, kocham Was.
Wasze Dziecko”

Bez wiary w siebie ani rusz

Wiara w siebie jest jedną z ważniejszych umiejętności. Nabywamy ją dzięki wszystkim wydarzeniom, które spotykają nas w życiu. Jej siła zależy od tego, jak sobie z nimi poradzimy. Gdy jesteśmy dziećmi, wiele z tych wydarzeń jest dla nas niezrozumiałych – spotykamy się z niesprawiedliwością (czasem tylko w naszych oczach) czy niezrozumieniem ze strony kolegów i koleżanek, odnosimy wiele porażek, które w danym momencie wydają się nam ogromne. Jako ludziom dorosłym zdarza się nam niestety zapominać o tym, że kiedyś i nam te trudności były w stanie przysłonić dobro tego świata. To, w jaki sposób przeżyjemy te momenty, ma bardzo duży wpływ na nasze nastawienie w sytuacjach w dorosłości.

Koncentracja na mocnych stronach dziecka

Bardzo istotne jest, aby koncentrować się przede wszystkim na mocnych stronach naszego dziecka. Czy gdy uczyło się ono chodzić, denerwowaliśmy się za każdym razem, gdy się przewróciło, czy też próbowaliśmy je zachęcić do podjęcia ponownej próby, wierząc, że może ona być udana? Zarówno odpowiedź, jak i ostateczny efekt, zapewne są dosyć oczywiste. Jednakże, gdy nauczy się już stawiać pierwsze kroki i kolejno będzie przechodzić do coraz poważniejszych wyzwań w życiu, nie powinniśmy zapomnieć o utrzymaniu tego rodzaju wsparcia. Jest ono kluczowe do wytrwania w wierze w osiąganie kolejnych, coraz większych sukcesów.

Dzięki temu dziecko będzie cały czas świadome tego, że posiada możliwości do poradzenia sobie i nie będzie chciało dopuścić do siebie możliwości porażki, a nawet jeśli ona wystąpi, podejmie ponowne próby, licząc na powodzenie i ostatecznie osiągając zamierzony cel. Tak jak Thomas Edison, który mimo wielu porażek i buntu związanego z systemową edukacją szkolną (i ostatecznie porzuceniem tejże) stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wynalazców na świecie, mając wpływ na nasze życie do dnia dzisiejszego.

Praktycznie każdy posiada jakieś talenty. Edukacja i wychowanie powinny polegać na znajdowaniu tych umiejętności i wspieraniu dzieci w ich rozwijaniu. Nie skupiajmy się tylko na wadach naszych podopiecznych, bo przez to właśnie sprawiamy, że tracą one wiarę w swoje możliwości.

Wsparcie w momentach kryzysowych

W momentach kryzysowych naszego życia bardzo często przypominamy sobie słowa bliskich, ponieważ sytuacje takie przywołują podobne skojarzenia. Im częściej słyszymy pozytywne afirmacje i otrzymujemy dowody na ich szczerość, tym łatwiej jest nam przywołać je wtedy, gdy są nam najbardziej potrzebne.  

„Wiara czyni cuda” może czasem brzmieć jak wyświechtany frazes, lecz słowa te jednak mają głębszy sens i należy mieć je w pamięci podczas wspierania dzieci w stawianiu kolejnych ważnych kroków w życiu.

Przecież jeśli najważniejsze dla mnie osoby w życiu, czyli moi rodzice, zawsze we mnie wierzyli, to jaki mam powód, aby w siebie wątpić?

Maciej Frasunkiewicz – absolwent psychologii społecznej na Uniwersytecie SWPS oraz studiów podyplomowych z psychologii pozytywnej w edukacji i wychowaniu dzieci i młodzieży. Obecnie pracuje jako psycholog w szkole podstawowej, a w wolnych chwilach zajmuje się animacją i tworzeniem warsztatów psychologicznych zarówno dla młodszej, jak i nieco starszej młodzieży.

************************
Uniwersytet SWPS to nowoczesna uczelnia oparta na trwałych wartościach. Silną pozycję zawdzięcza połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi spełniającymi światowe standardy. Uczelnia oferuje praktyczne programy studiów z psychologii, prawa, socjologii czy kulturoznawstwa dostosowane do wymagań zmiennego rynku pracy w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Obecnie Uniwersytet SWPS kształci ponad 15 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia, prawo i literaturoznawstwo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.

Tradycją Uczelni są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, Uniwersytet SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekt Strefa Psyche (www.strefapsyche.swps.pl) i Strefa Rodzica (www.strefarodzica.swps.pl) oraz wspiera młodzież prowadząc w liceach na terenie całego kraju bezpłatne warsztaty psychologiczne, seksuologiczne i ogólnorozwojowe Strefa Młodzieży (www.strefamlodziezy.pl).


« poprzedni | powrót do spisu | następny »

 

Najczęściej oglądane prezentacje:

1. Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, dolnośląskie
2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Warszawa, mazowieckie
3. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego WAT
Warszawa, mazowieckie
4. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora
Pułtusk, mazowieckie
5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Toruń, kujawsko-pomorskie
7. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania
Łódź, łódzkie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa
Wrocław, dolnośląskie
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lublin, lubelskie
10. Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
11. Akademia Morska w Szczecinie
Szczecin, zachodniopomorskie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Szczytno, warmińsko-mazurskie
13. Akademia Makijażu Mokotowska
Warszawa, mazowieckie
14. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Poznań, wielkopolskie
15. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, wielkopolskie
16. Politechnika Częstochowska
Częstochowa, śląskie
17. Uniwersytet Łódzki
Łódź, łódzkie
18. Lotnicza Akademia Wojskowa
Dęblin, lubelskie
19. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
20. Akademia Morska w Gdyni
Gdynia, pomorskie
21. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Warszawa, mazowieckie
22. Policealne Studium Zawodowe Plastyczne STUDIO SZTUKI
Warszawa, mazowieckie
23. Uczelnia Łazarskiego
Warszawa, mazowieckie
24. Szkoła Projektowania i Reklamy Policealne Studium Zawodowe
Łódź, łódzkie
25. Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie
Kraków, małopolskie
26. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Kraków, małopolskie
Ranking szkół WPROST
Copyright © 2018 pcart | Design: Kacper Kuciński | Webdeveloper: Piotr Dziembor | CMS: Łukasz Piec