Tu jesteś: Start Aktualnosci Dzień Mózgu

Dzień Mózgu

Poniedziałek, 12 Marzec 2018, 09:54

Mózg, najważniejszy narząd naszego organizmu, choć jest coraz lepiej poznany, wciąż skrywa wiele tajemnic. W jaki sposób mózg rozumie i przetwarza informacje o emocjach? Gdzie w mózgu „mieszka” seks? Czy empatii możemy nauczyć się od zwierząt? Co wiemy o prokrastynacji? Opowiedzą o tym naukowcy, specjaliści w dziedzinach psychiatrii, neuronauki oraz filozofii podczas XIII edycji Dnia Mózgu, która odbędzie się 18 marca na Uniwersytecie SWPS.
Oprócz wykładów, na uczestników XII edycji Dnia Mózgu czeka wiele atrakcji, które pomogą zrozumieć, jak zbudowany jest mózg i jak funkcjonuje to swoiste centrum dowodzenia ludzkim ciałem. Co mięśnie twarzy mówią o naszych emocjach? Czy dzieci mogą uczyć się programowania? W jaki sposób sprawdzić czy ktoś nas okłamuje? Mnóstwo ciekawostek dotyczących mózgu czeka nie tylko na dorosłych, ale również dla najmłodszych odkrywców.

Wielozmysłowe doświadczanie

CoderDojo - Jak napisać grę komputerową? Jak się tego nauczyć? Dlaczego warto rozwijać umiejętności programistyczne? CoderDojo uczy przez zabawę i praktykę. To inicjatywa, która skupia się na rozwoju talentów technologicznych u dzieci i nastolatków. Wolontariusze na całym świecie tworzą kluby programistyczne, gdzie pokazują jak tworzyć gry, aplikacje czy strony internetowe. Udział w zajęciach CoderDojo jest zawsze bezpłatny.

Neuroforma – Uczestnicy wydarzenia będą mogli poznać profesjonalne narzędzie profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji, które stosowane jest m.in. w usprawnianiu osób ze schorzeniami układu nerwowego, po przebytych udarach i urazach mózgu, a także wspieraniu rozwoju dzieci z niepełnosprawnością.

Neuroanatomia 3D - Gdzie mózg ma poduszkę i czy ma czas na niej odpoczywać? Co robi konik morski w naszym mózgu i czemu musi tak dużo pamiętać? Czy węch dociera do wzgórza? Mózg ciągle zaskakuje nas swoją złożonością. Poznanie neuroanatomii to pierwszy krok na drodze do zrozumienia zasad jego działania. Studenci kierunku Neurokognitywistyka - przy wykorzystaniu wirtualnego, trójwymiarowego modelu - przedstawiać będą w przystępny sposób budowę ludzkiego mózgu.

Wariograf, czyli wykrywacz kłamstw – Zamiast pytać „Czy te oczy mogą kłamać?”, możemy skorzystać z bardziej precyzyjnych metod pomiaru. Naukowcy z Uniwersytet SWPS opowiedzą, czym jest wariograf - nazywany czasem “wykrywaczem kłamstw” - i zaprezentują działanie tego urządzenia. Każdy, kto chciałby przekonać się o tym na własnej skórze, będzie mógł poddać się badaniu.

EMG - Elektromiografia to metoda pomiaru pozwalająca na zarejestrowanie aktywności mięśni mimicznych twarzy. Odwiedzający będą mogli wziąć udział w tego rodzaju pomiarze i zobaczyć, jak na podstawie zapisu EMG możemy wnioskować o emocjach, które przeżywa osoba uczestnicząca w badaniu.

Neurokogniwistyka - Studenci Neurokognitywistyki z Uniwersytetu SWPS przygotowali punkt informacyjny dla wszystkich zainteresowanych tą specjalnością studiów. Swoją wiedzą podzielą się także Trenerzy Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS, którzy na co dzień prowadzą dla licealistów szkolenia i warsztaty z zakresu autoprezentacji, organizacji czasu, radzenia sobie ze stresem oraz budowania relacji z rówieśnikami.
Photon - Programowanie to magia... ale na szczęście nie "czarna magia". Wspólnie z robotem Photon uczestnicy będą mogli postawić pierwsze kroki w świecie programowania i poznać podstawowe zasady działania nowych technologii. Robot Photon, opracowany przy współpracy naukowców z Uniwersytetu SWPS, to nauka w formie świetnej zabawy.
Na najmłodszych uczestników czekają warsztaty „Odkryj swój mózg”. Niespodzianki przygotowała również Fundacja Mózg oraz Koło Okularograficzne.

Program

11.00-12.10 - wykład „Emocje wypisane na twarzy: jak wiele zdradza twoja mimika”
dr Krystyna Rymarczyk, Uniwersytet SWPS

12.30-13.30 - wykład „Prokrastynacja, czyli >>znów zostawiłam to na ostatnią chwilę<<. Co nauka wie o odwlekaniu zadań?”
dr Marek Wypych, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcela Nenckiego Polskiej Akademii Nauk

16.00-17.00 – wykład „Empatia: czego nas mogą nauczyć zwierzęta?”
dr hab. Ewelina Knapska, Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcela Nenckiego Polskiej Akademii Nauk

17.30-18.30 - wykład „Seks zaczyna się w głowie. O neurobiologii funkcjonowania seksualnego”
dr Marta Janus, Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Pruszkowie


************************
Uniwersytet SWPS to nowoczesna uczelnia oparta na trwałych wartościach. Silną pozycję zawdzięcza połączeniu wysokiej jakości dydaktyki z badaniami naukowymi spełniającymi światowe standardy. Uczelnia oferuje praktyczne programy studiów z psychologii, prawa, socjologii czy kulturoznawstwa dostosowane do wymagań zmiennego rynku pracy w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu i Katowicach. Obecnie Uniwersytet SWPS kształci ponad 15 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia, prawo i literaturoznawstwo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo.

Tradycją Uczelni są cykle otwartych wydarzeń naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. Jako jeden z najlepszych ośrodków psychologicznych w kraju, Uniwersytet SWPS popularyzuje wiedzę psychologiczną realizując projekt Strefa Psyche (www.strefapsyche.swps.pl) i Strefa Rodzica (www.strefarodzica.swps.pl) oraz wspiera młodzież prowadząc w liceach na terenie całego kraju bezpłatne warsztaty psychologiczne, seksuologiczne i ogólnorozwojowe Strefa Młodzieży (www.strefamlodziezy.pl).


« poprzedni | powrót do spisu | następny »

 

Najczęściej oglądane prezentacje:

1. Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, dolnośląskie
2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Warszawa, mazowieckie
3. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego WAT
Warszawa, mazowieckie
4. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora
Pułtusk, mazowieckie
5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Toruń, kujawsko-pomorskie
7. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania
Łódź, łódzkie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa
Wrocław, dolnośląskie
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lublin, lubelskie
10. Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
11. Akademia Morska w Szczecinie
Szczecin, zachodniopomorskie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Szczytno, warmińsko-mazurskie
13. Akademia Makijażu Mokotowska
Warszawa, mazowieckie
14. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Poznań, wielkopolskie
15. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, wielkopolskie
16. Politechnika Częstochowska
Częstochowa, śląskie
17. Uniwersytet Łódzki
Łódź, łódzkie
18. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych
Dęblin, lubelskie
19. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
20. Akademia Morska w Gdyni
Gdynia, pomorskie
21. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Warszawa, mazowieckie
22. Policealne Studium Zawodowe Plastyczne STUDIO SZTUKI
Warszawa, mazowieckie
23. Uczelnia Łazarskiego
Warszawa, mazowieckie
24. Szkoła Projektowania i Reklamy Policealne Studium Zawodowe
Łódź, łódzkie
25. Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie
Kraków, małopolskie
26. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Kraków, małopolskie
Ranking szkół WPROST
Copyright © 2018 pcart | Design: Kacper Kuciński | Webdeveloper: Piotr Dziembor | CMS: Łukasz Piec