Tu jesteś: Start Aktualnosci W Kielcach inwestują w medycynę

W Kielcach inwestują w medycynę

Wtorek, 30 Styczeń 2018, 14:01

Nie ma pewniejszej inwestycji niż w edukację i zdrowie. Dzięki nowym projektom studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach będą uczyć się w komfortowych warunkach.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu UJK powstał w 2005 roku i bardzo szybko się rozwija. Kształci na kierunkach, które cieszą się rosnącą popularnością wśród absolwentów liceów i techników: pielęgniarstwie, położnictwie, ratownictwie medycznym, fizjoterapii czy zdrowiu publicznym.

Od 2015 roku w jego strukturze działa kierunek lekarski, jedyny w województwie świętokrzyskim. Prowadzone są na nim także studia w języku angielskim. Z myślą o studentach medycyny powstał nowy obiekt naukowo-dydaktyczny z Zakładem Anatomii.Prof. Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych UJK przy trójwymiarowym projektorze.

Prawidłowej i licznymi pracowniami wyposażonymi w nowoczesny sprzęt (na zdjęciu). Równocześnie z medycyną ruszyły dwa inne kierunki: kosmetologia i wychowanie fizyczne, w ubiegłym roku rozpoczęto kształcenie na kierunku dietetyka. Liczba studentów wydziału zbliża się do trzech tysięcy, dlatego konieczne jest powiększenie kompleksu. - Dalszy rozwój Wydziału jest kluczowy wobec tendencji starzenia się polskiego społeczeństwa, która powoduje potrzebę większej opieki medycznej.

Musimy zapewnić odpowiednie warunki kształcenia, odpowiadające najwyższym światowym standardom. To inwestycja nie tylko dla studentów, ale dla całego społeczeństwa - podkreśla prof. dr hab. n. med. Stanisław Głuszek, prorektor do spraw medycznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, którego starania przyczyniły się do powstania kierunku lekarskiego w Kielcach. Było to możliwe dzięki współpracy z lokalnymi instytucjami, głównie Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym i Świętokrzyskim Centrum Onkologii.Wizualizacja kompleksu Wydziału Lekarskiego i Zdrowia UJK po rozbudowie.

Pod koniec 2017 Samorząd Województwa Świętokrzyskiego przyznał 34,48 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na projekt „MEDPAT”. Przewiduje on rozbudowę budynku wydziału oraz wyposażenie pracowni i laboratoriów. Jego całkowity koszt to 40 mln zł.

Jakie będą efekty projektu „MEDPAT”? W części nadbudowywanej nad budynkiem stojącym wzdłuż alei IX Wieków Kielc (III piętro) powstaną pracownie naukowe i sale dydaktyczne. Powstanie też nowe skrzydło budynku, gdzie będzie pracownia posturologii i analizy ruchu. Będzie można się tam dostać z głównego wejścia od alei IX Wieków. Na pierwszym piętrze planowane są pomieszczenia punktów pobrań wraz z gabinetami konsultacyjnymi oraz wydzieloną strefę dla laboratorium diagnostycznego. Na drugim piętrze zaprojektowano zakład patologii z pracowniami hybrydyzacji oraz biologii molekularnej oraz wyodrębnioną część składającą z pracowni planowania nowoczesnych zabiegów operacyjnych. Na trzecim piętrze znajdzie się kompleks pracowni fizjologii i patofizjologii oraz wyodrębnione laboratorium mikrobiologii. Nie tylko polepszy to sytuację lokalową, ale także pozwoli na prowadzenie badań naukowych. Wśród najważniejszych profesor Stanisław Głuszek wymienia badania dotyczące raka trzustki i uruchomienie programu profilaktyki raka szyjki macicy. Budowa powinna ruszyć wiosną 2018 roku. Planowane zakończenie inwestycji to połowa 2021 roku.Na potrzeby kierunku lekarskiego powstał nowy budynek w centrum Kielc.

W tym samym budynku powstanie Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznych dla Pielęgniarek i Położnych. Sale i laboratoria przejdą remont oraz zostaną wyposażone w najnowszy sprzęt służący pielęgniarkom i położnym, w tym symulatory wiernie oddające konkretną sytuację medyczną. Koszt projektu „SIMED - symulacja w kształceniu pielęgniarek i położnych - program rozwojowy UJK w Kielcach” to 4,2 miliona zł i środki te pochodzą z Ministerstwa Zdrowia. Początek inwestycji w 2018 roku, a zakończenie prac planowane jest z końcem 2020 roku.************************

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach jest jednym z 18 uniwersytetów państwowych w Polsce, jedynym w województwie świętokrzyskim. Oferuje kształcenie na poziomie studiów licencjackich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych.


« poprzedni | powrót do spisu | następny »

 

Najczęściej oglądane prezentacje:

1. Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, dolnośląskie
2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Warszawa, mazowieckie
3. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego WAT
Warszawa, mazowieckie
4. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora
Pułtusk, mazowieckie
5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Toruń, kujawsko-pomorskie
7. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania
Łódź, łódzkie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa
Wrocław, dolnośląskie
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lublin, lubelskie
10. Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
11. Akademia Morska w Szczecinie
Szczecin, zachodniopomorskie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Szczytno, warmińsko-mazurskie
13. Akademia Makijażu Mokotowska
Warszawa, mazowieckie
14. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Poznań, wielkopolskie
15. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, wielkopolskie
16. Politechnika Częstochowska
Częstochowa, śląskie
17. Uniwersytet Łódzki
Łódź, łódzkie
18. Lotnicza Akademia Wojskowa
Dęblin, lubelskie
19. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
20. Akademia Morska w Gdyni
Gdynia, pomorskie
21. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Warszawa, mazowieckie
22. Policealne Studium Zawodowe Plastyczne STUDIO SZTUKI
Warszawa, mazowieckie
23. Uczelnia Łazarskiego
Warszawa, mazowieckie
24. Szkoła Projektowania i Reklamy Policealne Studium Zawodowe
Łódź, łódzkie
25. Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie
Kraków, małopolskie
26. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Kraków, małopolskie
Ranking szkół WPROST
Copyright © 2018 pcart | Design: Kacper Kuciński | Webdeveloper: Piotr Dziembor | CMS: Łukasz Piec