Tu jesteś: Start Aktualnosci Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2018?

Kariera w IT – jaki kierunek studiów wybrać w 2018?

Poniedziałek, 09 Lipiec 2018, 12:26

IT – dla większości z nas skrót ten oznacza jedno - „sukces”. Specjalistów z branży IT utożsamiamy z wysokiej klasy profesjonalistami, posiadającymi spory zasób wiedzy technologicznej, która pozwala z dużym optymizmem patrzeć na zawodową przyszłość.

Trudno się z takimi opiniami nie zgodzić – powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że decydując się na karierę w tej branży, będziemy się uczyć przez całe życie. Nawet najlepsze studia będą, co prawda niezwykle istotną, ale jednak tylko bazą. Dlatego zanim podejmiemy decyzję o wyborze kierunku studiów związanego z IT, zastanówmy się, czy informatyka nas pasjonuje – sama motywacja finansowa może nie wystarczyć, by rzeczywiście osiągnąć sukces.

Stereotyp informatyka – wyalienowanego z rzeczywistości samotnika – odszedł już dawno w zapomnienie. Dlaczego o tym piszemy? Warto sobie zdawać sprawę z tego, że w dzisiejszych czasach konieczne jest inwestowanie nie tylko w tzw. umiejętności twarde (związane z wykonywanym zawodem) ale również w miękkie (komunikatywność, kreatywność itp.).

Sukces w branży IT jest rzeczywiście bardziej prawdopodobny do osiągnięcia niż w innych sektorach gospodarki, ale dopiero połączenie ww. kompetencji, bardzo dobrej znajomości języków obcych (nie tylko angielskiego) i doświadczenia, pozwoli nam racjonalnie budować ścieżkę kariery. Już podczas studiów podejmujmy więc praktyki, wykonujmy też jak najwięcej projektów. W przypadku studentów informatyki zdobycie doświadczenia zawodowego przed zakończeniem studiów nie powinno być trudnym zadaniem.


Branża. Studia. Perspektywy

Branża informatyczna jest uznawana (zarówno w Polsce, jak i na świecie) za najbardziej rozwojową i jest to dość oczywiste, gdy przeanalizujemy dynamikę zmian i pojawiania się nowych trendów na rynku (stąd też konieczność ciągłego edukowania się, by nie wypaść z obiegu).

Analizy rynkowe wskazują, że w ciągu najbliższych lat zapotrzebowanie na różnych pracowników z branży IT na pewno nie będzie maleć (oczywiście pojawią się różnice w obrębie samych specjalizacji i zawodów). Nadal najbardziej poszukiwani są programiści. Za kilka lat deficyt w tym sektorze polskiego rynku IT może ukształtować się nawet na poziomie ok. 30 proc.

Z drugiej strony – da się już słyszeć głosy, że szeroka oferta studiów (nie zawsze wzbogacających absolwentów w porównywalnie szeroki zakres kompetencji) powoduje, że niektórzy programiści mogą mieć problemy ze znalezieniem pracy. Jak zaradzić ewentualnym kłopotom?

Dobry programista na pewno musi zainwestować w naukę jak największej liczby języków, by móc być konkurencyjnym na rynku.

Miejmy na uwadze m.in. języki potrzebne do tworzenia aplikacji mobilnych (C#, Java, Objective-C). Programista aplikacji mobilnych to jedna z najbardziej poszukiwanych specjalizacji obecnie i na pewno również w najbliższych latach.

Jakie studia dadzą nam solidne, profesjonalne podstawy? Jeśli marzy się nam kariera programisty, wybierzmy się oczywiście na informatykę (zakres specjalizacji oferowanych na polskich uczelniach jest dziś naprawdę spory). Warto też wybrać kierunki informatyczno-ekonometryczne, czy inżynierię procesową. Wskazane specjalizacje to m.in.: inżynieria oprogramowania czy też aplikacje internetowe.

Inne możliwe specjalności dla programisty to m.in.: programista baz danych czy też software developer.

Programista baz projektuje bazy danych, ale również procesy związane z bazami danych, wdraża nowoczesne rozwiązania i przeprowadza ich testowanie. Software developer to jeden z najczęściej wybieranych zawodów programistycznych – trudno się temu dziwić, twórcy oprogramowania są potrzebni właściwie zawsze i wszędzie. Bez tego specjalisty trudno nie tylko zapewnić prawidłowe funkcjonowanie aplikacji, ale również podstawowe informatyczne bezpieczeństwo programów.

Jedną z popularniejszych profesji programistycznych jest web development – web developer to specjalista od tworzenia stron internetowych, pracuje na tzw. frameworkach, udoskonala stosowane wcześniej rozwiązania, zapewnia też właściwe funkcjonowanie stron.

Inne zawody IT

IT coraz bardziej ewoluuje, co skutkuje m.in. „absorbcją” kolejnych specjalizacji i dziedzin wiedzy na potrzeby nowoczesnych rozwiązań informatycznych (niezbędnych w wielu dziedzinach społecznego i indywidualnego funkcjonowania). Co to oznacza? Szersze i bardziej różnorodne perspektywy zawodowe dla informatyków.

Dziś przyszłość z tą branżą może łączyć wielu specjalistów – m.in. matematycy. Wiedza matematyczna przyda się każdemu analitykowi IT (kierunki „łączące” matematykę z różnymi specjalnościami informatycznymi znajdziemy w ofercie wielu uczelni).

Przygotowanie zaawansowanych analiz systemowych i efektywne ich stosowanie, nie będzie problemem dla absolwenta matematyki, który podczas studiów rozwinął swoje umiejętności związane z analitycznym myśleniem i posługiwaniem się danymi.

Analitycy IT to m.in.: analitycy systemowi i analitycy testów.

Z drugiej strony rynku IT znajdziemy zawody zdecydowanie bardziej nastawione na działania praktyczne – jeśli widzimy się w roli inżynierów IT (m.in. inżynier ds. konfiguracji IT, inżynier ds. bezpieczeństwa, oprogramowania, sieci IT, inż. wsparcia technicznego itp.) – odpowiednią ofertę edukacyjną znajdziemy na uczelniach typowo technicznych, oferujących różne kierunki z zakresu inżynierii oprogramowania.

Na brak pracy na pewno nie będą również narzekać administratorzy (aplikacji, baz danych, sieci, systemów IT i in.). Specjaliści w zakresie administrowania powinni znać różne zasoby informatyczne, typy oprogramowania, aplikacje, zasady funkcjonowania baz danych, serwerów – tak, aby zapewnić ciągłość funkcjonowania systemów i odpowiednie bezpieczeństwo cyfrowe.

Jeśli zamierzamy zostać administratorami, warto wybrać takie kierunki informatyczne jak: administrator sieci komputerowych, administrator sieci komputerowych i baz danych, sieciowe technologie informatyczne, elektronika, elektronika i telekomunikacja i in.

Na pewno wielu z nas, planując swoją zawodową przyszłość w branży IT, zakłada rozwój zawodowy i możliwości efektywnego awansowania. Jednym z najbardziej prestiżowych zawodów informatycznych jest architekt IT.

Wysokiej klasy architekt to specjalista, który rzeczywiście może „rozdawać karty” na rynku pracy. Będąc architektem IT, musimy się wykazać nie tylko solidną wiedzą fachową, ale również znacznym doświadczeniem, umiejętnie łączyć kompetencje twarde i miękkie, tak by – z jednej strony móc tworzyć systemy (bazując na różnych technologiach – m.in. narzędziach projektowych, SOA, UML, bazach danych, różnych aplikacjach) z drugiej – wykazywać się umiejętnością dobrej współpracy z zespołem.

Wiele uczelni oferuje studia podyplomowe m.in. z zakresu projektowania systemów informatycznych, czy architektury systemów IT – mogą się one okazać pomocne, gdy zamierzamy podnieść poziom znajomości różnych aspektów funkcjonowania w obszarze IT.

Konsultanci i specjaliści IT

Studia informatyczne, inżynierskie, elektroniczne i telekomunikacyjne, w różnym stopniu mogą przygotować również do wykonywania wielu innych profesji w ramach IT. W trakcie studiów można wybrać specjalizacje, dzięki którym będziemy mogli wykonywać takie zawody jak: konsultant IT, specjalista w dziale IT, specjalista ds. bezpieczeństwa IT, specjalista Help Desk, specjalista ds. wdrożeń itp.

Tak szerokie możliwości realizowania się zawodowego w obszarze bezpośrednio i pośrednio związanym z informatyką to pokłosie rozwoju nowoczesnych technologii teleinformatycznych, które zdążyły już opanować większość gospodarki, w różnych jej branżach i sektorach.

Autor: Joanna Racław

« poprzedni | powrót do spisu | następny »

 

Najczęściej oglądane prezentacje:

1. Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, dolnośląskie
2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Warszawa, mazowieckie
3. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego WAT
Warszawa, mazowieckie
4. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora
Pułtusk, mazowieckie
5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Toruń, kujawsko-pomorskie
7. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania
Łódź, łódzkie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa
Wrocław, dolnośląskie
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lublin, lubelskie
10. Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
11. Akademia Morska w Szczecinie
Szczecin, zachodniopomorskie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Szczytno, warmińsko-mazurskie
13. Akademia Makijażu Mokotowska
Warszawa, mazowieckie
14. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Poznań, wielkopolskie
15. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, wielkopolskie
16. Politechnika Częstochowska
Częstochowa, śląskie
17. Uniwersytet Łódzki
Łódź, łódzkie
18. Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych
Dęblin, lubelskie
19. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
20. Akademia Morska w Gdyni
Gdynia, pomorskie
21. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Warszawa, mazowieckie
22. Policealne Studium Zawodowe Plastyczne STUDIO SZTUKI
Warszawa, mazowieckie
23. Uczelnia Łazarskiego
Warszawa, mazowieckie
24. Szkoła Projektowania i Reklamy Policealne Studium Zawodowe
Łódź, łódzkie
25. Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie
Kraków, małopolskie
26. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Kraków, małopolskie
Ranking szkół WPROST
Copyright © 2018 pcart | Design: Kacper Kuciński | Webdeveloper: Piotr Dziembor | CMS: Łukasz Piec