Tu jesteś: Start Aktualnosci Tajemnica w systemach prawnych

Tajemnica w systemach prawnych

Poniedziałek, 29 Maj 2017, 12:32

31 maja br. na Uczelni Łazarskiego odbędzie się polsko-włoska konferencja naukowa pt. „Tajemnica w systemach prawnych”. Będzie to X edycja cyklu wydarzeń realizowanych wspólnie z włoskim partnerem uczelni – Uniwersytetem im. Aldo Moro w Bari.
Podczas spotkania eksperci będą dyskutować o zagadnieniach dotyczących tajemnicy w systemach prawnych z perspektywy przedsiębiorcy, jak i obywatela. Konferencja ma charakter otwarty. Organizatorem jest Katedra Prawa Rzymskiego, Logiki oraz Teorii i Historii Prawa Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.

Kwestia tajemnicy i zachowanie poufności mają niekiedy kluczowe znaczenie w przepisach i praktyce prawa. Zdarzają się przypadki, gdy zapisy nakładają na podmioty konieczność zachowania tajemnicy. Z drugiej strony mają miejsce również takie sytuacje, gdy ukrywanie informacji powoduje niemożność w należytym egzekwowaniu przepisów prawa. Problemy i wyzwania w tym obszarze zawsze budzą żywe zainteresowanie nie tylko opinii publicznej, ale także teoretyków i praktyków prawa. Zjawisko to występuje w bardzo wielu obszarach życia codziennego, takich jak działalność dziennikarska, ochrona zdrowia czy chociażby w kontekście obrzędów religijnych.

Celem konferencji jest omówienie kwestii związanych z zachowaniem poufności i ewentualnego ujawnienia informacji, w szczególności przez pryzmat takich dziedzin życia jak: religia (np. tajemnica spowiedzi), medycyna, prawo spadkowe, administracja publiczna czy ochrona środowiska. Konferencję otworzy wystąpienie prof. Antonio Uricchio, rektora Uniwersytetu im. Aldo Moro oraz prof. Krystyny Iglickiej-Okólskiej, rektor Uczelni Łazarskiego.

– Wspólna konferencja z naszymi włoskimi kolegami będzie znakomitą okazją do wymiany wiedzy i zaprezentowania realizowanych projektów badawczych. Mam nadzieję, że spotkanie to dzięki bogatemu programowi wystąpień i międzynarodowemu podejściu prelegentów będzie owocne i pożyteczne dla wszystkich uczestników. Serdecznie zapraszam do udziału wszystkich zainteresowanych podejmowaną tematyką — mówi prof. Krystyna Iglicka-Okólska, rektor Uczelni Łazarskiego.

Konferencja została podzielona na dwie sesje, w których głos zabierze łącznie dwudziestu przedstawicieli świata nauki z Polski, Włoch, a także Hiszpanii, m.in.: z Uniwersytetu im. Aldo Moro w Bari oraz pięciu polskich uczelni wyższych, w tym z Uczelni Łazarskiego. Organizatorzy zakładają czas na dyskusje po każdej sesji.

– Spodziewamy się, że w trakcie zaplanowanych paneli merytorycznych i następującej po nich dyskusji, poruszone zostanie wiele interesujących kwestii związanych ze zjawiskiem zachowywania poufności. Wśród poruszanej tematyki znajdzie się m.in: tajemnica przedsiębiorstwa a prawo do informacji publicznej nt. stanu środowiska, ochrona tajemnicy genetycznej, poufność korespondencji i jej ochrona cywilnoprawna i wiele innych zagadnień. Ponadto, tak znamienita oraz uznana lista mówców gwarantuje, że spotkanie będzie okazją do poznania poglądów związanych z omawianą problematyką zarówno z perspektywy polskiej, jak i zagranicznej jurysdykcji. Wymiana doświadczeń może być początkiem interesującej dyskusji, a także pozwoli uporządkować obecny stan wiedzy w tym zakresie – mówi dr Mieczysław Błoński, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.

Konferencja organizowana jest w ramach obchodów 20-lecia Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego.

Szczegółowy program konferencji znajduje się na stronie www.lazarski.pl

Termin: środa, 31 maja 2017 r., godz. 9:30 - 16:00

Miejsce: Uczelnia Łazarskiego, ul. Świeradowska 43, aula 130.************************
Uczelnia Łazarskiego jest czołową uczelnią ekonomiczno-prawniczą w Warszawie. Zajmuje pierwsze miejsce w Rankingach Wydziałów Prawa wśród uczelni niepublicznych według „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Rzeczpospolitej”. Jej Wydział Ekonomii i Zarządzania został uznany najlepszy, praktycznie kształcący, w ocenie „Briefu”. Łazarski jest najlepszą polską uczelnią według globalnego rankingu U-Multirank, powstałego na zlecenie Komisji Europejskiej. Uczelnia tworzy kierunki wspólnie z pracodawcami i dostosowuje system kształcenia do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Pomaga studentom rozpocząć karierę zawodową w międzynarodowym środowisku. Oferta edukacyjna uczelni to studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, MBA, LLM, seminaria doktorskie, szkolenia i kursy językowe. Uczelnia oferuje również studia anglojęzyczne z brytyjskim dyplomem Coventry University.


« poprzedni | powrót do spisu | następny »

 

Najczęściej oglądane prezentacje:

1. Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, dolnośląskie
2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Warszawa, mazowieckie
3. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego WAT
Warszawa, mazowieckie
4. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora
Pułtusk, mazowieckie
5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Toruń, kujawsko-pomorskie
7. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania
Łódź, łódzkie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa
Wrocław, dolnośląskie
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lublin, lubelskie
10. Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
11. Akademia Morska w Szczecinie
Szczecin, zachodniopomorskie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Szczytno, warmińsko-mazurskie
13. Akademia Makijażu Mokotowska
Warszawa, mazowieckie
14. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Poznań, wielkopolskie
15. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, wielkopolskie
16. Politechnika Częstochowska
Częstochowa, śląskie
17. Uniwersytet Łódzki
Łódź, łódzkie
18. Lotnicza Akademia Wojskowa
Dęblin, lubelskie
19. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
20. Akademia Morska w Gdyni
Gdynia, pomorskie
21. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Warszawa, mazowieckie
22. Policealne Studium Zawodowe Plastyczne STUDIO SZTUKI
Warszawa, mazowieckie
23. Uczelnia Łazarskiego
Warszawa, mazowieckie
24. Szkoła Projektowania i Reklamy Policealne Studium Zawodowe
Łódź, łódzkie
25. Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie
Kraków, małopolskie
26. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Kraków, małopolskie
Ranking szkół WPROST
Copyright © 2018 pcart | Design: Kacper Kuciński | Webdeveloper: Piotr Dziembor | CMS: Łukasz Piec