Tu jesteś: Start Aktualnosci Licealiści z Dolnego Śląska i Mazowsza wygrali pieniądze na własną działalność

Licealiści z Dolnego Śląska i Mazowsza wygrali pieniądze na własną działalność

Poniedziałek, 19 Styczeń 2015, 14:07

Strzegomskie studio biżuterii Graniteria oraz firma realizująca przyjęcia dla dzieci, agencja organizująca turnieje gier komputerowych z Radomia czy szkolna pizzeria z Warki – to zwycięskie projekty wyróżnione w ramach konkursu Akademia Młodego Przedsiębiorcy przeprowadzonego przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades. Uczniowie zdobyli fundusze na własną działalność.

Projekt Akademia Młodego Przedsiębiorcy został przeprowadzony w 20 szkołach ponadgimnazjalnych z całej Polski, od września do grudnia 2014 r. Wzięło w nim udział ponad 400 licealistów. Uczniowie poznali zasady przedsiębiorczości i zarządzania projektami. Wykonując zadania praktyczne, nauczyli się, jak wymyślać nowe produkty i usługi, pozyskać partnerów biznesowych, zarobić pieniądze i rozpocząć swoją pierwszą w życiu działalność gospodarczą.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Do ostatniego etapu konkursu uczniowie zgłosili 25 projektów własnych firm. Podczas gali finałowej 14 stycznia 2015 r. nagrodzono 4 z nich.

⎼ Decyzja o wyborze najlepszych projektów nie była łatwa. Uczniowie wykazali się daleko posuniętą kreatywnością, jeśli chodzi o pomysły na własne firmy. Zwycięskie zespoły z sukcesem sprzedawały swoje towary i usługi, odniosły komercyjny sukces i mają ochotę na więcej. To niezwykle nas cieszy i oznacza, że udało nam się rozbudzić w młodzieży ducha przedsiębiorczości – zauważa prof. Krzysztof Rybiński z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, przewodniczący jury konkursu.

Pierwsze miejsce zajął zespół „Graniteria” z granitowego serca Polski – Strzegomia. Pięć utalentowanych dziewczyn stworzyło linię biżuterii z granitu – kolczyki, bransoletki oraz naszyjniki. Biżuteria znalazła już pierwszych nabywców. Zespół Kamili Kowanetz, Darii Ekiert, Karoliny Gap, Pauliny Zielepuzy oraz Sandry Osoby zdobył 10 tys. zł na rozwinięcie działalności, tablety oraz finansowanie studiów w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Opiekunem grupy była Agnieszka Oleszko, nauczycielka Zespołu Szkół w Strzegomiu.

Zespół „Coopin” z XI LO z Oddziałami Integracyjnymi im. S. Staszica w Radomiu uplasował się na 2. miejscu. Za projekt firmy organizującej turnieje gier komputerowych uczniowie otrzymali 5 tys. zł na rozwinięcie działalności, tablety oraz finansowanie studiów w AFIBV. Zwycięski zespół utworzyli Kamil Adamczyk, Klaudia Piątek, Anita Dadok, Paulina Krok, Sylwia Pawlak. Opiekę merytoryczną sprawowała nauczycielka Milena Jaśkiewicz.

Trzecie miejsce na podium i 2,5 tys. zł na rozwój działalności to osiągnięcie zespołu „Przyjaźni pl” z Zespołu Szkół ze Strzegomia. Grupa stworzona przez Aleksandrę Witkowską, Justynę Bobowską, Paulinę Kwiatkowską, Adriana Koniecznego oraz Justynę Kwiatkowską, pod opieką merytoryczną nauczycielki Agnieszki Oleszko, która po raz drugi stanęła na podium, zajęła się organizacją przyjęć dla dzieci.

Jury składające się z młodych przedsiębiorców, którzy mają już za sobą pierwsze duże sukcesy, zdecydowało także o przyznaniu 4. nagrody dodatkowej dla przedsiębiorczej grupy „Dzikie Bobry” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1. PLM „Warszawa” z Warki. Uczniowie własnoręcznie wyrabiają pizzę i sprzedają ją w swojej szkole. Grupę tworzą Anastazja Lipiec, Ada Wieczorek, Natalia Lipińska oraz Dawid Rybarczyk. Opiekunem projektu była nauczycielka Aneta Wodzińska.

- W polskich liceach i gimnazjach jest bardzo wielu przyszłych przedsiębiorców. Chcemy im pokazać, że mogą własne zdolności przekuć w realny biznes oraz że warto rozwijać swój talent. Młodzi Polacy chętnie uczą się przedsiębiorczości i to od razu w praktyce – rozwijają własne pomysły i zakładają firmy, a Bank Zachodni WBK chce im w tym pomagać, chce być dla nich partnerem - podkreśla Michał Kuczmierowski, dyrektor Santander Universidades realizowanego w Polsce przez Bank Zachodni WBK.

Jedna z części projektu Akademia Młodego Przedsiębiorcy rozgrywała się na platformie www.amp.vistula.edu.pl . Uczestnicy rozwiązywali zadania z zakresu przedsiębiorczości. Największą liczbę punktów i w związku z tym I miejsce zdobył Adam Stachowiak z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej z Poznania. Miejsce II zajął Tomasz Stasik z tej samej szkoły. Miejsce III – Serhiy Chubyk z Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie.

Organizatorzy Akademii Młodego Przedsiębiorcy: Akademia Finansów i Biznesu Vistula we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK w ramach Santander Universidades oraz Project Management Institute.
Patron honorowy: Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Dodatkowe informacje: www.vistula.edu.pl .

« poprzedni | powrót do spisu | następny »

 

Najczęściej oglądane prezentacje:

1. Uniwersytet Wrocławski
Wrocław, dolnośląskie
2. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
Warszawa, mazowieckie
3. Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego WAT
Warszawa, mazowieckie
4. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora
Pułtusk, mazowieckie
5. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Toruń, kujawsko-pomorskie
7. Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania
Łódź, łódzkie
8. Dolnośląska Szkoła Wyższa
Wrocław, dolnośląskie
9. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Lublin, lubelskie
10. Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie
Olsztyn, warmińsko-mazurskie
11. Akademia Morska w Szczecinie
Szczecin, zachodniopomorskie
12. Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
Szczytno, warmińsko-mazurskie
13. Akademia Makijażu Mokotowska
Warszawa, mazowieckie
14. Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Poznaniu
Poznań, wielkopolskie
15. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza
Poznań, wielkopolskie
16. Politechnika Częstochowska
Częstochowa, śląskie
17. Uniwersytet Łódzki
Łódź, łódzkie
18. Lotnicza Akademia Wojskowa
Dęblin, lubelskie
19. Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu
Wrocław, dolnośląskie
20. Akademia Morska w Gdyni
Gdynia, pomorskie
21. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej
Warszawa, mazowieckie
22. Policealne Studium Zawodowe Plastyczne STUDIO SZTUKI
Warszawa, mazowieckie
23. Uczelnia Łazarskiego
Warszawa, mazowieckie
24. Szkoła Projektowania i Reklamy Policealne Studium Zawodowe
Łódź, łódzkie
25. Szkoła Policealna Integracyjna Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie
Kraków, małopolskie
26. Krakowskie Szkoły Artystyczne
Kraków, małopolskie
Ranking szkół WPROST
Copyright © 2018 pcart | Design: Kacper Kuciński | Webdeveloper: Piotr Dziembor | CMS: Łukasz Piec